Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: GES Mühendislik, Özel İhtiyaçlara, Özgün Çözümleriyle Cevap Veriyor

Eurasia Airshow 2018 Özel: GES Mühendislik, Özel İhtiyaçlara, Özgün Çözümleriyle Cevap Veriyor

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

GES Mühendislik, Eurasia Airshow 2018’de; Otomatik Araç Seviyeleme Sistemi, Palet Gergi Sistemi (Track Adjuster), Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi ve havacılık uygulamalarına yönelik ürettiği, parça ve alt sistem çözümlerini tanıttı. Boyutları nedeniyle bunların bazılarının ölçekli modelleri sergilenirken ziyaretçiler, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi’nin taşıyıcı ayaklarından birini de firmanın standında inceleme fırsatı buldular.

GES mühendislik, fuar boyunca çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi.

 

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, yerle arasında boşluk kalmayacak şekilde konumlandırılmış farklı ebatlardaki her çeşit şelterin; kısa sürede ve pratik bir şekilde, yerden emniyetli biçimde kaldırılması ve bir çekici vasıtasıyla istenilen yere götürülmesi amacıyla kullanılıyor. Sistem sayesinde; şelterlerin, örneğin bir kışla içerisindeki kısa mesafeli yer değişimleri, nispeten ağır ve hantal vinç ve forkliftlere bağlı kalınmaksızın gerçekleştirilebiliyor.

GES Mühendislik’in standında, Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi’nin taşıyıcı ayaklarından biri ve sistemin maketi sergilendi.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi gibi bir çözüm olmadığı durumlarda, şelterlerin yerden kaldırılması işlemi, vinç ve forkliftler; taşınması işlemi ise konteyner taşımaya uygun kamyon ve römorklar vasıtasıyla yürütülüyor. Şelter, yerden vinçle kaldırılacağı zaman, bu aracın emniyetli çalışabileceği geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor. Şelterin, forklift ile kaldırılabilmesi için de yine geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor ve şelter ile yer arasında, forkliftin çatallarının girebileceği bir boşluğun bulunması gerekiyor. Bu durum, her ne kadar ideal koşullarda geçerli olsa da örneğin, muharebe koşullarında, hızlı bir şekilde kurulmuş askeri üslerde,

şelterler, doğrudan zemine yerleştirilebiliyor.

Şelter Kaldırma ve Taşıma Sistemi, toplamda 4 ayrı taşıyıcı bacaktan oluşuyor. Bu bacaklar, şelterin 4 köşesine yerleştirilerek monte edildikten sonra, önce şelter yerden kaldırılıyor. Daha sonra ise şelter, 4×4 taktik tekerlekli araçlar gibi, uygun güce sahip herhangi bir vasıtayla çekilerek taşınabiliyor.

Dışarıdan herhangi bir güç kaynağına ihtiyaç duymayan sistem, her bir bacakta ayrı ayrı bulunan manuel tahrikli hidrolik pompalar vasıtasıyla çalışıyor. Bununla birlikte, talep olması durumunda, her bir bacağa, ayrı birer akü ünitesi ve elektrikli pompa yerleştirilerek, sistem, elektrik tahriki ile de çalıştırılabiliyor.

Tek personel ile kurulabilen sistemin, 2 personel ile kurulması durumunda, 4 adet bacağın şeltere bağlanması ve şelterin azami yüksekliğe kaldırılarak harekete hazır hâle getirilmesi, sadece 5 dakika sürüyor.

Ağırlığı 30 tona kadar olan şelterleri, yerden 50 cm yüksekliğe kadar kaldırabilen sistem, aynı şelteri, azami 15 km/sa hızla taşıyabiliyor. Sistem, ayrıca farklı ebat ve standarttaki pek çok şeltere monte edilebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.