Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: HAVELSAN, Sivil Havacılıkta Büyüme Dönemine Giriyor

Eurasia Airshow 2018 Özel: HAVELSAN, Sivil Havacılıkta Büyüme Dönemine Giriyor

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

HAVELSAN, Eurasia Airshow 2018’e, B737-800 NG Tam Görev Simülatörü (Full Flight Simulator / FFS)’nün Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (European Aviation Safety Agency / EASA) tarafından sertifiye edilmesi haberi ile geldi. En yüksek seviye olan Level D’ye göre sertifiye edilen simülatör, THY tarafından, pilot eğitimlerinde kullanılmaya başlandı. Standında, sadece sivil havacılığa yönelik ürünlerini sergileyen HAVELSAN, B737-800 NG FFS ve olgunlaşan diğer çözümleriyle sivil havacılıkta büyüme dönemine gireceğinin sinyallerini verdi.

Fuar sırasında, HAVELSAN-THY Teknik Ortaklığı’nın, İstanbul’da kurulacak ortak girişim şirketi ile ilgili bir imza töreni de gerçekleştirildi.

 

HAVELSAN’ın standında yer alan ürünler; Boeing 737 Kokpit Prosedür Eğiticisi (Cockpit Procedure Trainer / CPT) ile kablolu ve kablosuz uçak içi eğlence (In Flight Entertainment / IFE) sistemleri oldu. HAVELSAN’ın çözümleri ile ilgili bilgileri, HAVELSAN Sivil Havacılık Grup Lideri Karaca Demirbağ’dan aldık.

Demirbağ, HAVELSAN’ın sivil havacılık alanındaki çözümlerinin amiral gemisi olan B737-800 NG FFS ile ilgili şunları söyledi: “HAVELSAN, simülatör alanında pek çok askeri proje yaptı. Denizaltıdan, helikopter ve uçağa kadar simülatörler geliştirdik; hatta orman yangınları ile mücadele konusunda da bir ürünümüz var. Sivil havacılıkta yaptığımız ilk proje ise B737-800 NG FFS oldu. EASA sertifikasyonu ile birlikte, sivil havacılıkta, dünya genelinde pazarlayabileceğimiz bir simülatör ortaya çıkarttık. Simülatörümüz, THY’nin, Florya’daki uçuş eğitimi merkezine kuruldu. Bundan sondaki süreçte, A320 NEO ve B373 MAX modelleri için simülatörler geliştireceğiz.”

HAVELSAN’ın B737-800 NG FFS ürünü, Boeing tarafından sağlanan veri (Boeing Binary Data) kullanılarak tasarlanan ilk simülatör olma özelliğini de taşıyor. İlk müşterisinin THY olması, simülatör için önemli bir referans. Demirbağ, HAVELSAN’ın, simülatörün satışı ile ilgili planlarını da paylaştı: “B737-800 NG FFS’nin pazarlanması ile ilgili farklı modeller üzerinde çalışıyoruz. Kalite ve fiyatın yanı sıra bu iş modelleriyle de rekabet etmeyi amaçlıyoruz. Örneğin, ilk satışta finansman sağlanması; simülatörün gelir paylaşımı (revenue sharing) modeli ile işletilmesi; kullanılmayan saatlerin pazarlanması gibi modeller olabilir. Şu anda görüşmekte olduğumuz çeşitli havayolları var. Önümüzdeki dönemde, en az 2-3 yeni havayolu ile çalışmayı hedefliyoruz.”

HAVELSAN, B737-800 NG FFS’yi, boyutu ve kurulum gereksinimleri nedeniyle fuara getirmese de standında, buna yakın bir ürün olarak görülebilecek, Boeing 737 CPT’yi sergiledi. Boeing 737 CPT, pilotların, kokpitteki düğme ve göstergelere alışkanlık kazanması amacıyla kullanılıyor. Düğme ve göstergeler, dokunmatik düz ekranlardan oluşan sanal panellerle simüle ediliyor. Tam görev simülatörü olmasa da Boeing 737 CPT, fuar sırasında, uçak kullanma deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Boeing 737 CPT, fuar sırasında, uçak kullanma deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

 

HAVELSAN-THY Teknik Ortaklığı: IFE Pazarının Yeni Oyuncusu

HAVELSAN, IFE alanındaki faaliyetlerini ise 2012 yılından beri, THY Teknik iş birliği ile gerçekleştiriyor. Ortaklığın sunduğu kablosuz IFE çözümü, yolcuların, kişisel akıllı telefonları ve tabletlerini kullanarak, uçak içi kablosuz ağ üzerinden; film, müzik ve uçuş bilgisi gibi içeriklere ulaşabilmelerini sağlıyor. Erişim, popüler işletim sistemleri için geliştirilmiş özel uygulamaların indirilmesi ile sağlanıyor. Kablosuz IFE çözümü, özellikle koltuk arkası ekran ve baş üstü ekranı gibi altyapıları olmayan uçaklar için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

HAVELSAN-THY Teknik Ortaklığı, kablosuz IFE çözümü için de EASA sertifikasyonu aldı. Sistem, THY’nin, toplam 44 uçağına (13 Boeing 737 ve 31 A320 serisi) kuruldu.

HAVELSAN, standında Boeing 737 CPT ile kablolu ve kablosuz uçak içi eğlence sistemlerini sergiledi.

 

Kablolu IFE çözümü ise koltuk ile birlikte gelen ekran ve kumanda için kullanılıyor. Bu çözümde IFE, uçağın kabin içi donanımlarının bir parçası oluyor ve onaylı tedarikçilerin çözümleri, uçak üreticisi firmaların kataloglarına giriyor. İlgili havayolu, kabin içi donanımlarını seçerken IFE’yi de belirliyor ve uçak, bu sistem ile birlikte teslim ediliyor. HAVELSAN-THY Teknik Ortaklığı’nın hedefi ise kablolu IFE çözümü için de en kısa zamanda EASA sertifikasyonunu almak ve başta Airbus ve Boeing olmak üzere, uçak üreticisi firmaların kataloglarına girmek. Demirbağ, bu alandaki çalışmaları ile ilgili de şunları söyledi: “IFE konusundaki çalışmalarımızın ilk hedefi, yerli bir ürün çıkartarak dışa bağımlılığı ortadan kaldırmaktı. Bu hedefimize ulaştık. Şimdi, THY Teknik ile birlikte, rakiplerimizin önüne geçecek Ar-Ge çalışmalarını yaparak daha yenilikçi ve yolcu memnuniyetini arttıran ürünler ortaya koyacağız. THY Teknik ile oluşturduğumuz sinerji çok önemli. Onların, bu sistemlerin bakım-idamesini de yapması, ürünlerimize önemli girdiler sağlıyor. THY de yolcu tercihleri ile ilgili geribildirimler sağlıyor.”

HAVELSAN-THY Teknik Ortaklığı, İstanbul’da kurulacak ortak girişim şirketi ile yeni bir safhaya girecek. Fuar sırasında, bu şirketin kurulması ile ilgili bir imza töreni de gerçekleştirildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.