Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: Leonardo, Türkiye’yi Örnek Ülke Olarak Görüyor

Eurasia Airshow 2018 Özel: Leonardo, Türkiye’yi Örnek Ülke Olarak Görüyor

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Eurasia Airshow 2018’in yarattığı tanıtım fırsatını en iyi kullanan firmalardan biri, Leonardo oldu. Türkiye ile çeşitli alanlarda iş birliği yapan firma, fuarda, C-27J nakliye uçağını ve hava trafik kontrol ve yönetimi çözümlerini ön plana çıkarttı.

Fuar sırasında, basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Leonardo CCO’su (Chief Commercial Officer) Lorenzo Mariani, Türkiye’yi, model ülke olarak gördüklerini belirtti: “Leonardo, 2018-2022 Endüstriyel Planı’nı yayınladı. Bu, agresif; ama aynı zamanda gerçekçi bir plan. Bu dönemde, 70 milyar avroluk sipariş almayı hedefliyoruz. 2018’in ilk yarısında, bu hedefe doğru ilerlemeye başladık; helikopter ve elektronik ürünlerimiz için, yeni siparişler aldık. Bu planın önemli bir vurgusu, uluslararası varlığımızın artması. 20’den fazla ülkede, yeni ofis açmayı planlıyoruz; 10 tanesini açtık bile. Türkiye, bu yeni iş modelimizin güzel bir örneği. Türkiye’de, hem ofisimiz hem de bir şirketimiz [Selex ES Türkiye] bulunuyor. Ofisimiz, ülkedeki faaliyetlerimizi yakında takip ediyor ve müşterilerimizle sürekli temas kuruyor… Türkiye’de, yürüyen programlarımızı desteklemek için, bir lojistik üs kurmayı da planlıyoruz.”

Leonardo CCO’su Lorenzo Mariani

Eurasia Airshow’un En Heyecanlı Gösteri Uçuşu Leonardo’dan

C-27J, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün nakliye uçağı ihtiyacı için açılan ihalede, yarışan adaylardan biri. Leonardo, Eurasia Airshow’a getirdiği C-27J’yi, hem statik alanda sergiledi hem de gösteri uçuşları düzenledi. Bu uçuşlardan bir tanesinde, Türk yetkilileri yer alırken diğerinde de basın mensupları C-27J’yi tecrübe ettiler.

Mariani, sorumuz üzerine, uçuşa katılan Türk yetkililerinin, uçuş ile ilgili izlenimlerini paylaştı: “Öncelikle fuar organizasyonuna çok teşekkür etmek istiyorum. C-27J’nin gösteri uçuşlarında, taktik seviyede dik açılı kalkışlar ve yine taktik seviyede dik açılı inişler gerçekleştirmesine izin verdiler. Hava koşulları da uçuşlar için çok uygundu. Gösteri uçuşumuza katılan Türk heyeti, uçağın iki özelliğinden çok etkilendi. Birincisi, kabinin genişliği. İkincisi ise uçağın taktik kabiliyetleri. C-27J, sonradan askeri görevler için uyarlanmış bir uçak değil; en baştan askeri bir uçak olarak tasarlandı.”

C-27J, statik alanda da ziyaretçilerini karşıladı.

 

Leonardo Uçak Bölümü Pazarlama ve Satış Müdürü Eduardo Munhos De Campos, uçuş öncesinde, basın mensuplarına, C-27J’nin özelliklerini anlattı.

Basın mensupları için düzenlenen gösteri uçuşunda, uçakta bulunan MSI Dergisi ekibinden arkadaşımız K. Burak Codur da yaşadığı tecrübeyi şöyle anlattı: “Uçakta, arkada yer alan paraşütçü kapılarının birinin hemen yanındaki koltuğa oturdum. Oturduğum yer, uçağın sol tarafında, uçak boyunca uzanan sıranın son koltuğuydu. Uçak kalkmadan önce, C-27J’nin taktik görevlerde tercih edilen, dik açılı bir kalkış yapacağı ve iyi tutunmamız gerektiği konusunda uyarıldık. Leonardo yetkilileri, C-27J ile daha önce uçmalarının verdiği tecrübeyle olsa gerek, iki elleri ile tutundular. Ben de öyle yaptım. Uçak tekerlek kestiği anda ise yükleme operatörlerinden birini, bana destek olurken buldum! Sıranın sonunda oturduğum için, iki elle tutunmak da yeterli olmamıştı; operatörün desteği olmasa, koltuktan düşebilirdim. O anda, C-27J’nin, çatışma bölgesinde bir havaalanında, yerden açılacak ateşe maruz kalmamak için gerçekleştirdiği dik açılı taktik kalkışların, ne kadar zorlu manevralar olduğunu daha iyi anladım. Tabii bir de C-27J yükleme operatörlerinin, ne kadar tecrübeli olduğunu, yaşayarak öğrenmiş oldum. Uçak, uçuş sırasında da bazı zorlu manevralar gerçekleştirdi; bunları göremesek de kabin içinde, gayet net bir biçimde hissettik! İndiğimizde, pilotlardan, bunların bazılarının, 2 g’lik manevraları olduğunu öğrendik. Henüz bir savaş uçağı ya da akrobasi uçağı ile uçma fırsatım olmadı; ama sanırım bunlara en yakın uçuş tecrübesini, C-27J ile yaşamış oldum.”

  

Basın mensupları için düzenlenen gösteri uçuşunda, gerekli emniyet
tedbirleri alındıktan sonra, uçak Antalya üzerinden uçarken açılan rampadan,
fotoğraf çekme fırsatı da bulduk.

 

Fuarın Gerçekleştirildiği Havalimanı, Leonardo Sistemlerini Kullanıyor

Leonardo’nun öne çıkarttığı diğer konu da Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile yürüttükleri, SMART (Systematic Modernisation of ATM Resources Turkey / Türkiye’nin Hava Trafik Kontrolü Kaynaklarının Sistematik Modernizasyonu) programı oldu. SMART programı, Leonardo ürünü hava trafik kontrol çözümün ve radarları kullanıyor. Sistem, 20’den fazla kontrol kulesini ve 600 hava trafik kontrolü iş istasyonunu kapsıyor. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de çok yedekli olması. Ankara’da bulunan merkez, İstanbul’da da yedekleniyor.

SMART programı ile ilgili konuşan Mariani, uluslararası faaliyetlerinde, bu programı referans olarak kullandıklarını söyledi: “Bu sistem, çok yenilikçi ve diğer ülkelere örnek olabilir. Tüm uluslararası standartlara uygun olarak geliştirildi. Dolayısı ile herhangi bir ülke tarafından kullanılabilir. Ayrıca Türkiye, hava trafiğinin son yıllarda kaydettiği gelişme ile örnek bir ülke.”

Leonardo, SMART programı ile Türkiye’nin hava trafik kontrol ve yönetim altyapısının modernizasyonuna destek verdi.

 

Leonardo, Ana Havacılık Programları Direktörü Chris Bushell

İş Birliği, Milli Muharip Uçak’ta da Devam Edebilir

Leonardo Ana Havacılık Programları Direktörü Chris Bushell de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bushell, Leonardo’nun, muharip uçak aviyonikleri ve sistemleri konusundaki tecrübesine vurgu yaptı. Leonardo, Eurofighter Typhoon uçaklarının aviyoniklerinin, %60’sını sağlıyor. Ayrıca Saab Gripen ve F-35 uçaklarında da Leonardo’nun sistemleri bulunuyor. Bushell, artık ülkelerin hazır birimler alıp uçağa takmak yerine, iş birliği yapmak istediğini; bunu çok iyi anladıklarını ve Türkiye ile iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

 4,493 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.