Ana Sayfa Özel DosyalarEurasia Airshow Eurasia Airshow 2018 Özel: Meteksan Savunma, Yenilikçi Çözümlerine Retinar Drone Savar Sistemi’ni de Ekledi

Eurasia Airshow 2018 Özel: Meteksan Savunma, Yenilikçi Çözümlerine Retinar Drone Savar Sistemi’ni de Ekledi

MSI Dergisi’nin 160’ıncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Eurasia Airshow 2018’i, yeni ürünlerinin lansmanı için kullanan Meteksan Savunma, Retinar Drone Savar Sistemi’ni ve kalifikasyon testlerinden başarıyla geçen Otomatik İniş Kalkış Sistemi (OKİS)’nin seri üretime hazır nihai sürümünü, ilk kez sergiledi.

Retinar Drone Savar, 3 ana alt sistemden oluşuyor:

  • Retinar OPUS Tümleşik Radar ve Elektro-Optik Suit / Meteksan Savunma
  • Lazer Karşı Tedbir Sistemi / SAVER
  • RF Karıştırıcı (belirlenme aşamasında olan, yerli firma üretimi milli ürün)

Retinar Drone Savar Sistemi, Türk savunma ve havacılık sanayisinin farklı yeteneklerinin bir araya getirildiği bir modelle geliştiriliyor.

Önerilen sistemde; Retinar OPUS bünyesinde bulunan radar, drone’a yönelik ilk tespiti gerçekleştiriyor. Yapılan testlerde, Retinar OPUS’un radarının, drone tespitinde ve takibinde kullanılabildiği gösterildi. Retinar OPUS, 1,5 km mesafeden, küçük drone olarak sınıflandırılan DJI Phantom 4’ü; 2,5 km mesafeden de büyük drone olarak sınıflandırılan Hexacopter’i tespit ve takip etti.

Tespit edilip takibine başlanan hedef drone, yine Retinar OPUS’un, termal/gündüz kameralarıyla kimliklendiriliyor ve devamında, daha hassas pozisyonlama ve takip yapılıyor. Retinar OPUS tarafından sağlanan hedef drone yön ve pozisyon bilgisi, sistemin diğer unsurları olan RF karıştırıcı veya lazer sistemine iletiliyor. Ortam koşullarına uygun olarak seçilecek karşı tedbir sistemine göre de RF karıştırıcı veya lazer sistemi ya da her ikisi birden hedefe angaje olarak drone’u etkisiz hâle getiriyor.

SAVER firması tarafından, drone imhasına yönelik, tamamen milli ve yerli olarak geliştirilmekte olan Lazer Karşı Tedbir Sistemi, lazer kaynağı ve yönlendirme sisteminden oluşuyor. Hedefi lazer ile etkisizleştirme kararı verilmesiyle yüksek güçlü lazer enerjisi, belli bir süre boyunca hedef üzerine yönlendiriliyor.

OKİS, hava ve yer birimleri ile birlikte sergilendi.

OKİS Görev Hazır

Kalifikasyon testlerini ANKA üzerinde tamamlayan OKİS, BAYRAKTAR TB2’de de başarıyla denendi ve farklı boyutlarda İHA’larda kullanılabileceğini gösterdi. Fuarda, hem Türk hem de yabancı heyetlerin karşısına, seri üretime hazır bir şekilde çıkan OKİS’in, önümüzdeki dönemde envantere girmesi bekleniyor. Meteksan Savunma, Gemiye Konuşlu İHA (GİHA) ve AKINCI projelerinde de OKİS’in kullanılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.