Ana Sayfa Özel Haberler Eurasia Airshow 2020’nin Yeni Tarihi, 2-6 Aralık Olarak Açıklandı

Eurasia Airshow 2020’nin Yeni Tarihi, 2-6 Aralık Olarak Açıklandı

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Eurasia Airshow organizasyonu, düzenlediği bir basın toplantısı ile COVID-19 salgını nedeniyle daha önceden haziran ayına ertelenmiş olan Eurasia Airshow 2020’nin, salgın sürecinin devam etmesi sebebiyle 2-6 Aralık tarihlerinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Fuarın yeri, daha önceden olduğu gibi Antalya Uluslararası Havalimanı olarak belirlendi. 30 Nisan’da çevrim içi olarak gerçekleştirilen toplantıda konuşan, Eurasia Airshow CEO’su Hakan Kurt, basın mensuplarını bilgilendirdi.

Kurt, mart ayında alınan kararla 24-28 Haziran ayına ertelenmiş olan fuarın, tarihlerinin tekrar neden değiştirildiğini şu şekilde açıkladı: “Biz tüm fuar organizatörleri olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) tanımladığı bir ekosistemin içerisindeyiz. Daha önce T.C. Ticaret Bakanlığı ve TOBB’un, etkinlik düzenleyen herkese gönderdiği resmi yazıları dikkate almıştık. Buna göre yurt içindeki tüm etkinlikler mayıs sonrasına ertelenecekti. Geçtiğimiz pazartesi aynı makamlar, resmi yolla, tüm fuarların 1 Temmuz ve sonrasında düzenlenmesi gerektiğini belirttiler. Fuarı aralık ayına ertelememizdeki birinci sebep buydu. İkinci sebep ise bildiğiniz gibi Eurasia Airshow, katılımcıların yüzde 50’sinden fazlasının yabancı olduğu ve tüm kurgusu bunun üzerine yapılmış bir fuar. Bu noktada da dünyadaki eğilimleri göz önünde bulundurduk.”

Eurasia Airshow CEO’su Hakan Kurt

Aralık Ayı Özellikle Seçildi

Kurt, fuarın yeni tarihi için neden aralık ayının başının seçildiğini, şu sözleri ile açıkladı: “Tüm dünyada salgınla ilgili durumun çok yavaş da olsa pozitif yöne döndüğüne dair izlenimler var. Hatta dünya ekonomisinin, grafikte en alt seviyeyi gördükten sonra düşüşünden çok daha agresif bir şekilde yükselerek, en az eski haline geri döneceğine inanıyoruz. Ekim ayı gibi de fuar sezonunun yeniden başlayacak ancak yine de insanlar iş seyahatleri konusunda temkinli olacaklardır. İnsanlara toparlanabilmeleri için biraz daha zaman tanımak istedik. Fuar yeni tarihi için ilk başta, 2021 yılının nisan ayını da düşünmüştük ancak hep söylediğimiz gibi nisan aylarında düzenlenen, ülkemizin IDEF adında çok önemli bir markası var. IDEF’i olumsuz bir şekilde etkilemek istemedik. Tüm bunları bir arada değerlendirince, aralık ayı bizim için en doğru karardı.”

Katılımcılarda Azalma, Kurguda Değişiklik Yok

Fuara katılımı daha önceden kesinleşmiş olan hiçbir firmadan, şu ana kadar erteleme ya da iptal yönünde bir talep almadıklarının altını çizen Kurt, etkinliğin kapsam ve kurgusunda da bir değişiklik olmadığını vurguladı. Ayrıca yine daha önceden planlandığı gibi, 5’inci Global Satellite and Space Show’un da fuar kapsamında, Antalya Uluslararası Havalimanı’nda gerçekleştirileceğini belirtti. Kurt, şunları ekledi: “Şu ana kadar hiçbir firmamızdan, erteleme ya da iptal konusunda bir karar almadık. Hatta her gün, etkinlikle ilgili soru yağmuruna tutuluyoruz.”

Her Türlü Tedbir Alınacak

Fuar boyunca sosyal mesafe kurallarına da uyulacak. Bu kapsamda, eskiden 3 metre olacak şekilde ayarlanan stantlar arasındaki koridorların genişliği, artık 5 metre olacak. Fuar kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan seminer benzeri etkinliklerde de bu kurala uyulacak ve azami 200 kişinin katılımıyla düzenlenecek olan seminerler için 500 kişilik salonlar kullanılacak.

Ayrıca, Sağlık Bakanlığının talimatları doğrultusunda, Eurasia Airshow 2020’de, COVID-19 virüsü ile ilgili olarak, şu önlemlerin alınacağı belirtildi:

  • Resmi delegasyonların COVID-19 konusundaki geçmişleri analiz edilecek
  • Fuar alanı girişlerine termal kameralar konulacak
  • Nano-Teknoloji kullanılarak 10 gün boyunca, fuar alanı, temizlenecek
  • Nano-Teknoloji kullanılarak, 10 gün boyunca, resmi delegasyon araçları temizlenecek
  • Nano-Teknoloji kullanılarak, 10 gün boyunca, fuardaki özel etkinlik alanları temizlenecek
  • Fuar alanı girişinde, dezenfektan kullanımı zorunlu kılınacak
  • Fuardaki özel etkinlik alanlarında, dezenfektan kullanımı zorunlu kılınacak

Tüm Fotoğraflar: © Eurasia Airshow

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.