Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: ATA ARMS’ın Ateş Gücü, BA 40 ve ASR 308 ile Artıyor

Eurosatory 2018 Özel: ATA ARMS’ın Ateş Gücü, BA 40 ve ASR 308 ile Artıyor

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Standında, geniş ürün ailesinde yer alan taktik pompalı tüfeklerine yer veren ATA ARMS, 40 mm çapındaki tüfek altı bombaatar BA 40 ve 7,62×51 mm (.308 WIN) çapındaki keskin nişancı tüfeği ASR 308 ürünlerini ise fuarda görücüye çıkardı.

MPT-76 piyade tüfeğinin, hâlihazırda 8 farklı parçasını üretmekte olan ATA ARMS, buradan gelen birikimden de faydalanarak, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak, MPT-76 ile uyumlu BA 40’ı geliştirdi. İstenildiğinde MPT-76’dan sökülebilen ve arkasına takılan dipçikli kabza aparatı ile tek başına da kullanılabilen bu bombaatar, 40 mm çapındaki standart bombaları, 400 metredeki hedeflere ulaştırabiliyor. Firma yetkilileri, ürünün, hafifliği ve çift yönlü besleme kabiliyeti ile dünyadaki örneklerinden ayrıldığını belirtiyorlar. Firma, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen bombaatar alımı projesinde de sözleşme imzalama aşamasına geldi.

BA 40

 

Firma, ASR 308 keskin nişancı tüfeğini ise 63 yıllık av tüfeği üretimi tecrübesini rafine ederek geliştirdiği, yivli av tüfeği TURQUA tasarımını daha da ileriye taşıyarak ortaya koydu. 1 MOA’nın altında isabet değeri olan ASR 308, çeşitli kurumlar tarafından da test edildi ve alınan geri dönüşler neticesinde, tüfeğe, MIL-STD uyumlu pikatini ray ve ayarlanabilir dipçik gibi taktik özellikler kazandırıldı. 5 fişeklik şarjörle beslenen ve kollu mekanizmaya sahip olan ASR 308’in boş ağırlığı 5,7 kilogram; namlu uzunluğu ise 61 santimetre.

ASR 308

 

ATA ARMS, silahlı kuvvetlere ve güvenlik güçlerine yönelik ürün portföyünü, yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri neticesinde, yakın gelecekte ekleyeceği yeni ürünlerle büyütmeyi, bu ürünleri ise katılacağı fuarlarda sergilemeyi planlıyor. Bu fuarlar arasında, bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek; İstanbul’daki SAHA EXPO ve High-Tech Port by MÜSİAD, Ankara’daki ICDDA, Endonezya’daki INDO Defence ve Pakistan’daki IDEAS da bulunuyor.

 4,038 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.