Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: AYESAŞ’ın Hedefinde, Batılı Platform Üreticileri Vardı

Eurosatory 2018 Özel: AYESAŞ’ın Hedefinde, Batılı Platform Üreticileri Vardı

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Yüksek teknolojili ana platformlar üreten firmalarla yoğun bir iş birliği içerisinde bulunan AYESAŞ, fuarda, “kritik alt sistemlerin üreticisi” kimliğini ön plana çıkarttı. Komuta kontrol sistemleri, aviyonik ve gömülü sistem çözümleri, elektromekanik ürünler, elektronik sistem üretimi ve kablaj konusundaki kabiliyetlerini sergileyen AYESAŞ, ABD ve Avrupa ülkelerinden çeşitli platform üreticileri ile temaslar gerçekleştirdi.

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu, AYESAŞ standını ziyaret etti.

 

Bu ülkelerdeki üreticilere yaptığı satışlar, hâlihazırda AYESAŞ’ın gerçekleştirdiği ihracatın tamamını temsil ediyor. Firmanın, tanıtımına odaklandığı kabiliyetleri ve bu kabiliyetler çerçevesinde ortaya koyduğu; ürün, çözüm ve projelerden bazıları şu şekilde sıralanıyor:

  • Komuta Kontrol Sistemleri: Firma, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Hv.K.K.lığı)’nın; hava sahasının izlenmesi, tanımlanması ve kontrolü, taktik veri haberleşmesi ve karadan-havaya füzelerin ve uçakların yönlendirilmesi görevleri için, Türk Mobil Radar Kompleksleri (TMRK) sistemini gerçekleştirdi.
  • Aviyonik ve Gömülü Sistem Çözümleri: Firmanın, Helikopter Arazi Farkındalık ve Uyarı Sistemi (HTAWS), döner kanatlı uçaklar için, görsel meteorolojik şartlar ve aletli meteorolojik şartlarda, aletli uçuş yaparken, pilota, çevredeki arazi ve engeller açısından arttırılmış durumsal farkındalık sağlayarak, kontrollü uçuşta yere çarpmadan kaynaklanan kaza risklerini azaltmak için tasarlandı.
  • Elektromekanik Ürünler: Firma; ASELSAN, Atlas Elektronik, HAVELSAN, Kongsberg, Hensoldt ve Thales’in yürüttüğü projeler kapsamında, farklı deniz platformları için konsollar geliştirdi; benzer şekilde, bu firmalardan bazıları için, kabinetler tasarladı.
  • Elektronik Üretim: AYESAŞ, yurt içinde birçok proje için elektronik kart üretimi yapıyor. Ayrıca, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilmekte olan 6 adet Yeni Tip Denizaltı’nın Savaş ve Silah Yönetim Sistemi’nin donanımlarının elektronik kartlarını; 3 farklı sürümdeki F-35 uçağı için de Panoramik Kokpit Ekranı’nda kullanılan elektronik kartları tek kaynak olarak üretiyor. Firma, bu uçağın füze arayüz ünitesini de tek kaynak olarak üretiyor.
  • Kablaj: Özellikle havacılık kablajında uzmanlaşmış olan AYESAŞ; Lockheed Martin, Boeing, Sikorsky ve Türk Havacılık Uzay Sanayii için; F-16, AWACS, BLACK HAWK vb. birçok platforma kablaj üretimi yapıyor. Bunlara ek olarak, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde de yer alan MGM-140 ATACAMS karadan karaya füzelerinin kablo demetlerini üreten firma, diğer bazı platformların yanı sıra EJDER YALÇIN 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araçları için de kablaj imalatı gerçekleştiriyor.

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit, SSB heyeti ile AYESAŞ’ın standında.

 

AYESAŞ ve VESTEL Savunma Genel Müdürü Öner Tekin, fuar katılımlarına ilişkin, MSI Dergisi’ne şunları söyledi: “Şu ana kadar, hem Türkiye’de hem de yurt dışında, alt sistemler anlamında, pek çok başarılı projenin altına imza attık. Dünyanın ilk 10 savunma şirketinin 8’i ile doğrudan iş yapma referansımızla, yeni projelere imza atma gayretiyle, tanıtım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eurosatory ise özellikle firmalar arası ikili görüşmelerin öne çıktığı bir etkinlik. Biz de alt sistem üreticisi kimliğimiz ile katıldığımız bu fuarda, pek çok verimli temaslar gerçekleştirdik.”

 1,239 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.