Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: BMC’nin VURAN 4×4’ü, 120 mm’lik Havan Topu ile Vuracak

Eurosatory 2018 Özel: BMC’nin VURAN 4×4’ü, 120 mm’lik Havan Topu ile Vuracak

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarda oldukça geniş bir stantla yer alan BMC; ürün ailesinin yeni üyelerinin yanı sıra mevcut ürünlerinin güncel sürümlerini tanıttı. Standında; KİRPİ II’ye, KİRPİ II AMBULANS’a, AMAZON’a ve 5 Ton Taktik Tekerlekli Araç (TTA)’a yer veren BMC, fuara, VURAN aracının ise iki farklı sürümünü getirdi. Bunlardan en çok öne çıkanı, firmanın ilk kez Eurosatory’de sergilediği ve Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihtiyacına yönelik olarak geliştirilen 120 mm havan topu entegre edilen, VURAN 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracı oldu.

VURAN’ın bu yeni sürümünün, tavanı açılabilir şekilde tasarlanan arka bölümünde, ASELSAN’ın 120 mm ALKAR Havan Silah Sistemi bulunuyor. Aracın; komutan, doldurucu ve şoför olmak üzere, 3 personeli bulunuyor. İçerisinde bulunan emniyetli raflarda 15 mühimmat taşıyabilen araç, kullanıcı istekleri doğrultusunda, yivli veya yivsiz namluya sahip havan sistemi ile donatılabiliyor. Silah sistemi, yivsiz namlu ile dakikada 10; yivli namlu ile de dakikada 6 atış yapabiliyor.

VURAN 4×4’ün 120 mm havan topu taşıyan sürümü.

 

Havan topunun, araca entegrasyon testleri ve tekli atış testleri de dahil olmak üzere, pek çok testini tamamlayan BMC, atış gruplama testlerinin başlaması için de gün sayıyor.

Firma, VURAN’ın diğer sürümünü ise ASELSAN’ın SARP DUAL Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi entegre edilmiş olarak ziyaretçilerin ilgisine sundu.

 

BMC’nin Askeri Araç Ailesi, Her Geçen Gün Gelişiyor

BMC, fuarda, KİRPİ II’nin de iki farklı sürümünü sergiledi. Bunlardan ilki, aracın ambulans sürümü oldu. Firma, son dönemde araç üzerine yaptığı iyileştirmelere, bağımsız süspansiyonu da ekledi. Böylelikle KİRPİ II AMBULANS’ın arazi sürüşü kabiliyetleri de önemli ölçüde arttırılmış oldu. Firmanın sergilediği diğer KİRPİ II’nin üzerinde ise ASELSAN’ın SARP DUAL sistemi yer aldı.

Firma, Mayıs ayında gerçekleştirilen EFES 2018 tatbikatında görücüye çıkardığı, AMAZON 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracın insansız sürümünü de fuarda sergiledi. İnsansız AMAZON, böylece yurt dışında ilk kez sergilenmiş oldu.

 

AMAZON’un insansız sürümü, hem araç içinden hem de araç komutanının isteği ile araç dışından, uzaktan kumanda ile kullanılabiliyor. Araç, uzaktan kumanda ile kullanıldığında, öncelik tamamen kumandada oluyor ve sistem, araç içerisinden gelen hiçbir komutu kabul etmiyor. Uzaktan kumanda ile araç arasındaki bağlantı herhangi bir sebeple kesildiğinde ise araç, kendini kilitleyerek emniyete alıyor. Araç üzerinde, durumsal farkındalığı arttırmak maksadıyla kullanılan ve 360 derece görüş sağlayan 8 adet kameranın yanı sıra ilave sürüş kamerası bulunuyor.

BMC’nin sergilediği bir diğer araç ise zırhlı kabine sahip, 5 tonluk taktik tekerlekli araç (TTA) oldu. 4×4 konfigürasyondaki bu araç, sahip olduğu monokok zırh ile kabin içerisindeki personele balistik koruma sağlıyor. BMC’nin son dönemde aldığı bir kararla, ürün gamındaki tüm TTA’ları, personel koruması sağlayacak şekilde zırhlandırmaya başlaması sonucunda ortaya çıkan bu araç da yurt dışında ilk kez sergilendi.

285 PS (yaklaşık 281 beygir) motor gücüne sahip olan araç, kendi ağırlığı dâhil, toplam 19 ton taşıma kapasitesi sunuyor.

 3,112 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.