Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: FNSS, İlk Kez Paris’te Sergilediği PARS 4×4 STA’yı, Yeni Görevlere Hazırlıyor

Eurosatory 2018 Özel: FNSS, İlk Kez Paris’te Sergilediği PARS 4×4 STA’yı, Yeni Görevlere Hazırlıyor

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında ürettiği 2 prototip araçtan biri olan PARS 4×4’ü ve bu aracın ana silahı olan Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK)’ni ilk kez Eurosatory’de sergileyen FNSS, ilk gün gerçekleştirdiği lansman töreni ile de fuara damgasını vurdu. Lansman törenine, basın mensuplarının yanı sıra Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit de katıldılar.

Törende konuşan FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, 2 adet prototip aracı ve UKTK’yı, proje başlangıcından itibaren, 18 ay gibi kısa bir süre içerisinde geliştirdiklerini vurguladı. Aracın KORNET tanksavar füzeleri ile testlerinin tamamlandığını belirten Kurt, henüz envantere girmemiş bu aracın, şimdiden yarattığı ihracat potansiyelini ise şu sözleri ile aktardı: “Aracın silah taşıyan bir platform olarak geliştirilmiş olması, farklı görevler üstlenemeyeceği anlamına gelmiyor. Örneğin, aklımıza gelen ilk görevlerden biri, keşif. Farklı görevler söz konusu olduğunda, aracın ihracat potansiyeli olduğunu da söylemem gerekiyor. Hatta çeşitli dost ve müttefik ülkelerin kara kuvvetlerinin talepleri doğrultusunda, bu yıl içerisinde, farklı testler de gerçekleştireceğiz. Orta Doğu’da iki farklı ülke, bu araçla çok ciddi şekilde ilgileniyor.”

 

FNSS Önderliğinde Nadir Bir Proje

PARS 4×4 STA, tasarım aşamasından itibaren, Nurol Makina ile birlikte, ortak bir çalışmanın eseri olarak geliştirildi. Kurt, bu konuyla ilgili olarak da şunları söyledi: “Bu proje, dizayn çalışmalarının, iki firmanın ortaklığında yürütülmüş olması ile de dikkat çekiyor. Bu, Türkiye’de görmeye alışkın olduğumuz bir şey değil. Nurol Makina ile bu tip iş birliklerini, gelecekte de sürdüreceğiz.”

Kurt, aracın Türk savunma sanayisi açısından yarattığı olanakların da altını çizdi: “Bu araçta, yoğun bir yerlileştirme çalışması yürüttük ve daha önceden Türkiye’de üretilemeyen pek çok alt sistemi, bu araç ile üretebilir hale geldik. Aracın savaş yönetim sistemi ve durumsal farkındalığını arttıran çeşitli elektro-optik sistemleri, ASELSAN tarafından sağlandı. Diğer Türk şirketlerin de çok önemli katkıları oldu. UKTK’yı geliştirirken de ASELSAN’ın, kornet füzeleri ile kazandığı kabiliyetlerden faydalandık.” 

FNSS standını, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da ziyaret etti.

 

Kıvrak Avcı PARS 4×4 STA

FNSS’nin ana yüklenicisi olduğu STA projesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’nın ihtiyaçlarına yönelik olarak başlatıldı. PARS 4×4 STA, bu proje kapsamında geliştirilen, tekerlekli tanksavar sistemi olarak öne çıkıyor. FNSS, STA projesi için KAPLAN STA adını verdiği, paletli tanksavar sistemini de geliştiriyor. Proje kapsamında üretilen her iki prototip, üretici doğrulama testlerinin ardından, önümüzdeki aylarda, kalifikasyon testlerine tabi tutulacak. Proje kapsamında üretilecek toplam 76 adet PARS 4×4 STA ve 184 adet KAPLAN STA’nın, 2021’e kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Soldan Sağa: Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit, Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ve FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt

 

Eurosatory ziyaretçileri, FNSS standında, göreve hazır ekipmanlarıyla, kalifikasyon testlerine hazır bir aracı, yakından inceleme fırsatını buldular. PARS 4×4 STA; her türlü arazi şartında, sürati ve yüksek hareket kabiliyetiyle düşmana ait tanklar ve diğer zırhlı unsurları, uzak mesafeden imha edip, kısa sürede mevzi değiştirerek ikinci hedefi ateş altına alabilecek yeteneklere sahip olarak geliştirildi. FNSS, tecrübesi ve yenilikçi yaklaşımı ile bu zorlu gereksinimleri bir arada karşılayacak, çok özel bir amfibi araç ortaya çıkardı.

 

FNSS, standında, PARS III 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araç ve KAPLAN-20 zırhlı muharebe aracını da sergiledi.

 

Malezya Kara Kuvvetleri Komutanı, Orgeneral Tan Sri Zulkiple Bin Hj Kassim, FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt’tan, PARS 4×4 STA hakkında bilgi aldı.

 

PARS 4×4 STA’nın en dikkat çeken özelliği, güç grubunun, aracın arkasında yer alması. Bu yerleşim, soğutma ızgarası ve egzozunun da üst bölümde bulunması ile PARS 4×4’e, hiçbir hazırlık yapmadan suya giriş imkânı ve üstün bir amfibi kabiliyet kazandırıyor. Ayrıca PARS 4×4’ün, daha yüksek sürat ile manevra yapabilmesine de imkân sağlıyor. Ancak güç grubu arkada bulunan bir aracın sahip olabileceği tüm bu özellikler, aracın, atış sonrası konumunu terk edip, tehlikeden hızlıca uzaklaşabilmesi için çok kritik kabiliyetleri sağlıyor. PARS 4×4 STA’nın öne çıkan diğer özellikleri, şöyle sıralanıyor:

  • Hareket Kabiliyeti: PARS 4×4’ün aks ve direksiyon sistemi, araca küçük dönüş yarıçapı sağlamak için, özel olarak tasarlandı. Uzun süspansiyon hareket mesafesi de aracın arazi performansını arttırıyor. Amfibi bir araç olan PARS 4×4, bu özelliği için, balistik ya da mayın korumasından da feragat etmiyor.
  • Durumsal Farkındalık: Güç grubunun arkada olması, sürücü mahalline, geniş bir görüş açısı kazandırıyor. Aracın ön ve arka kısımlarında görüş sağlayan kamera sistemi de bulunuyor.
  • Beka Kabiliyeti: PARS 4×4, yüksek balistik ve mayın koruma seviyelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Araçta, ağırlık optimizasyonu için, özel zırh malzemeleri kullanılıyor. Güç grubunun arkada olması, aracın termal izini azaltıyor.

 

Göreve Adanmış Kule

STA Projesi’nin imzalanması ile yüksek bir tempoda çalışmalarını sürdüren FNSS, UKTK’nın tasarım ve prototip üretim süreçlerini, çok kısa bir sürede tamamladı. Proje takviminin 18’inci ayında, ilk güdümlü tanksavar füze atışının gerçekleştirildiği doğrulama testinde, hedef tam isabet ile vurularak projedeki kritik bir aşama başarıyla sonuçlandırıldı. Yine test kapsamında, kuleye entegre makineli tüfek ile de sabit ve hareketli araç üzerinden başarılı atışlar gerçekleştirildi.

UKTK, dünyada çeşitli örnekleri olan, mevcut uzaktan komutalı silah sistemleri (UKSS)’ne sonradan entegre edilen tanksavar füzesi yaklaşımlarından farklı olarak; en başından bir tanksavar kulesi olarak tasarlandı. Bu sayede, gerek füze kullanım etkinliği gerekse beka yeteneği açısından, çok daha etkin bir çözüm ortaya çıktı.

 

Şili Askeri Heyeti, FNSS standını ziyaret etti.

  • Göreve Adanmışlık: UKTK, en başından itibaren tanksavar görevine yönelik tasarlandığı için, başka bir amaçla tasarlanmış bir kuleye daha sonradan kazandırılamayacak fiziksel özelliklere sahip. Siluetin düşüklüğü; entegre zırh çözümü, hedef tespiti, teşhisi, takibi ve füze güdümü ile ilgili sistemlerin ve füzelerin konumu; çok kısa sürede, kule konfigürasyonundan, üç-ayaklı lançer konfigürasyonuna dönüştürülebilme; boşalan lançerin sahada yeniden yüklenmesi mekanizması gibi konularda, UKTK, yüksek görev başarımı için optimum tasarıma sahip.
  • Modülerlik: STA Projesi’nin gereksinimleri uyarınca, UKTK, hem KORNET-E hem de OMTAS füzeleri ile donatılabiliyor. Biri Doğu, diğeri de Batı Bloku anlayışına göre tasarlanmış bu iki füzenin güdüm tipleri de birbirinden farklı. UKTK, farklı füzelerin kullanılmasını baz alan bu zorlu gereksinimi, ortak bir altyapı üzerinde, bazı bileşenlerin değiştirilerek kullanılması ile sağlıyor. UKTK, tasarımı itibarıyla farklı füzelerin entegrasyonuna en baştan hazır ve bu özelliği, kullanıcılarına büyük bir esneklik sağlıyor.

Slovak Askeri Heyeti, FNSS Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Melih Kayaalp’ten bilgi aldı.

  • Kolay Entegrasyon: Geleneksel silah kulelerinin aksine, UKTK’da herhangi bir sepet yapısı bulunmadığından, kule, tamamen araç tavanının üzerinde yer alıyor. Bu sayede, araç içi kullanılabilir hacim artıyor. UKTK, düşük silueti ve ağırlığı sayesinde, birçok farklı tipteki zırhlı araca entegre edilebiliyor.
  • Yüksek Görev Performansı: Yatay eksende 360 derece sınırsız dönebilme yeteneğine ve -25° ile +25° derece arasında yükseliş açısı yeteneğine sahip UKTK, 2 adet tanksavar füzesi ve ikincil silah olarak da bir adet eş eksenli 7,62 mm makineli tüfek taşıyor. Kule, sahip olduğu atış kontrol sistemi vasıtasıyla, füze ve makineli tüfeğin, hedefi yüksek isabet oranı ile vurabilmeleri için gerekli tüm balistik hesaplamaları, otomatik olarak gerçekleştiriyor. Kuleye entegre nişancı görüş sistemi ve içerisinde bulunan; yeni nesil termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçme cihazı sayesinde, silahlar, her türlü hava şartında, en etkin şekilde kullanılabiliyor. UKTK, yapılan ilk atış testinde, taşıdığı füzenin azami menzilinde, hedefi tam isabetle vurabildiğini gösterdi. İkincil silah ise kulenin ateş gücünü arttırıyor ve görev alanını genişletiyor. İkincil silahın; kurma, tetik düşürme, ateşlenmemiş mühimmatın elektrik tahrikiyle dışarı atılması gibi fonksiyonları, araç içinden otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Kule, elektrikli takat sistemine ve hareket halinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine de sahip.
  • Yüksek Koruma ve Güvenilirlik: Sistemin bekasının, tasarımın en başından itibaren göz önüne alınması sayesinde, entegre zırh çözümü en hafif ancak en yüksek koruma seviyesini sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Araç içerisindeki nişancı, kontrol konsolu vasıtasıyla balistik koruma altında; gözetleme, hedef tespit, tanıma, hedefe kilitlenme ve füze güdüm fonksiyonlarını yerine getirebiliyor. Araçta yer alan görev ekipmanları, akü seti ve akıllı güç dağıtım sistemi sayesinde, acil bir durum olduğunda; kule takat sistemi, silah sistemi ve görüş sistemleri, araç akülerinden bağımsız şekilde, bir süre daha kullanılabiliyor.

 1,546 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.