Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: Leonardo ve Slovak Konstrukta, Vulcano için El Sıkıştı

Eurosatory 2018 Özel: Leonardo ve Slovak Konstrukta, Vulcano için El Sıkıştı

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Kara sistemleri konusundaki yeteneklerinin bir bölümünü fuara getiren ve bunlar içerisinden, yüksek ateş gücüne sahip HITFACT kule ailesini öne çıkaran Leonardo, Vulcano 155 güdümlü topçu mühimmatı ile ilgili olarak, Slovak Konstrukta Defence firması ile önemli bir iş birliği anlaşmasının altına da fuar sırasında imza attı. Firmanın fuar boyunca sergilediği diğer ürün ve çözümler ise GUARDIAN karıştırıcılar, zırhlı araçlar için geliştirdiği sürücü gece görüş sistemi DNVS 4, NERIO-ULR elektro-optik görüntüleme sistemi, zırhlı araçlara yönelik modernizasyon çözümleri, SLX SuperHawk orta dalga termal kamera, ileri üslere yönelik güvenlik çözümleri, yazılım tabanlı telsizler ve dijitalleşen harp sahasına yönelik, komuta kontrol sistemleri konusundaki çözümleri oldu.

Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Leonardo’nun geliştirdiği komuta kontrol sistemleri hakkında bilgi aldı.

 

Fuar sırasında imzalanan anlaşma kapsamında, iki firma, Leonardo’nun Vulcano 155 mühimmatını, Konstrukta Defence’nin, 155 mm’lik kundağı motorlu topçu sistemi ZUZANA 2’ye entegre edecekler. 3 farklı çapta üretilen Vulcano ailesinin en büyük üyesi olan bu mermiler, hem 39 kalibre hem de 52 kalibre uzunluğundaki obüslerden ateşlenebiliyor. Modüler tipteki standart sevk barutları ile birlikte kullanılabilen bu merminin çapı, namlu çapından daha küçük olduğu için bir sabot vasıtası ile atılıyor. Güdüm için ataletsel ölçüm birimi (INS) ya da küresel konumlama sistemi (GPS) kullanan merminin uçuş sırasındaki manevra kabiliyetini ise ön tarafında bulunan kanatçıklar sağlıyor.

 

Leonardo’nun HITFACT kulesi entegre edilen CENTAURO II 8×8 mobil silah sistemi (solda). Vulcano 155 güdümlü topçu mühimmatı (sağda).

 

HITFACT kule ailesinin 120 mm yivsiz ana silaha sahip iki farklı üyesi ise CENTAURO II 8×8 mobil silah sistemi (mobile gun system / MGS) ve ASCOD paletli zırhlı aracı üzerinde yer aldı. Bu araçlar ise Iveco – Oto Melara konsorsiyumu ve General Dynamics European Land Systems (GDELS) stantlarında sergilendi. Atış kontrol bilgisayarı, lazer mesafe tespit sistemi ve iki eksenli stabilizasyonu da bulunan HITFACT kulesi, kullanıcı istekleri doğrultusunda; 52 kalibre uzunluğunda 105 mm veya 45 kalibre uzunluğunda 120 mm ana silah ile donatılabiliyor. Mürettebatı; komutan, nişancı ve doldurucudan oluşan kule üzerinde, komutan ve nişancı için birbirinde bağımsız optikler bulunuyor. Bu özellik, kuleye, avcı-vurucu kabiliyeti kazandırıyor ve nişancı bir hedefi ateş altına alırken komutan, farklı tehditleri veya hedefleri arayabiliyor.

 4,050 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.