Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: Mühimmat Fabrikası Kurulumundan, İşletilmesine Kadar Tüm Hizmetler için Ateşçi

Eurosatory 2018 Özel: Mühimmat Fabrikası Kurulumundan, İşletilmesine Kadar Tüm Hizmetler için Ateşçi

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Hafif silah mühimmatı üretimi konusunda sunduğu anahtar teslim çözümleri ile öne çıkan Ateşçi, ilk kez yer aldığı Eurosatory fuarına, Avrupa’daki mevcut varlığını güçlendirmek amacıyla katıldı. Firmanın ürünleri, Avrupa pazarında; Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Sırbistan’da kullanılıyor.

Firmanın fuar gündemi ve son dönemdeki faaliyetleri ile ilgili, Ateşçi Dış Ticaret Müdürü Bahadır Çilingir’den bilgi aldık.

Ateşçi Dış Ticaret Danışmanı Halil Tamer Gedik (solda) ve Dış Ticaret Müdürü Bahadır Çilingir (ortada), firmanın standını ziyaret eden Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit’e (sağda), hatıra objesi takdim ettiler.

 

Ateşçi’nin, kovan ve çekirdek gibi hafif silah mühimmatı komponentlerine yönelik üretim hatları kurma konusunda, dünya üzerindeki, 5-6 firmadan birisi olduğunu dile getiren Çilingir, konu belirli bir mühimmat tipinin üretimi olduğunda ise rakipsiz olduklarını söyledi. Ateşçi’nin, belirli bir mühimmat üretimine yönelik tüm tezgâhların kurulumunu yapabilecek ve ilgili kalıpları üretebilecek, dünya üzerindeki tek firma olduğunun altını çizen Çilingir, baskı kalıplarının kalitesine de vurgu yaptı: “Rakiplerimizin ürettiği kalıplarla ancak 600.000-700.000 adet üretim yapabilirken, bizim, 20 milyonun üzerinde üretim rakamlarını gören kalıplarımız var.”

Firmanın en çok öne çıkan özelliklerinden birisi de sadece üretim hatlarının kurulumu ile kalmayıp, bu hatların işletilmesi ve bu süre zarfında, personelin eğitilmesi konusunda da hizmetler sunması. Çilingir, bu sayede, herhangi bir yatırımcının, kolaylıkla hafif silah mühimmatı üretimi pazarına girebileceğine dikkat çekti.

Ateşçi, fuarda, çok sayıda heyetle görüşmelerde bulundu.

 

Katar, Artık Kendi Mühimmatını Üretiyor

Ürünleri ve hizmetleri, Orta Doğu pazarında da yoğun talep gören Ateşçi, Katar’da üstlendiği proje kapsamında, bu ülkedeki mühimmat üretim hatlarının kurulumunu, bir süre önce tamamlamıştı. Geçtiğimiz haftalar içerisinde, bu hatlarda üretilen 9×19 mm tabanca fişekleri ile gerçekleştirilen atış testleri de tamamlandı. Hatların, sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının ardından, yakın zamanda seri üretime başlamaları bekleniyor. Aynı fabrikanın, önümüzdeki aylarda, 5,56×45 mm piyade tüfeği fişeği; gelecek sene ise 12,7×99 mm ağır makinalı tüfek fişeği üretimine başlaması planlanıyor. Çilingir, Türkiye’de bile özel sektörün, ağır makinalı tüfek fişeği üretim kabiliyeti bulunmadığını vurgularken, Katar’da kurdukları üretim hatları sayesinde, bu ülkenin, kovan ve çekirdek konusunda, dışa bağımlılıktan kurtulduğunu ifade etti.

 

İhracatla Büyüdü, Sırada Yurt İçi Var

Önce yurt dışına yaptığı satışlarla büyüyen ve daha sonra yurt içine yönelik pazarlama faaliyetlerine ağırlık veren, Türkiye’deki nadir firmalardan olan Ateşçi, son dönemde, yurt içinde mühimmat üretimi için çalışmalarına hız veren bir firma ile görüşmelere başladı. Ateşçi, bu firmaya, mermi çekirdeği üretimine yönelik, tekli tezgâh satışları gerçekleştirdi. Çilingir, söz konusu firmanın, ilgili üretim izinlerini almasını müteakip, seri üretime yönelik mühimmat hatlarının kurulumuna başlamak için de hazır olduklarını ifade etti. Ateşçi, benzer şekilde, Ankara dışındaki bir firmaya da kovan ve mermi çekirdeğiyle ilgili üretim hatlarının kurulumunu tamamladı.

 2,099 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.