Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: Nurol Makina’nın EJDER YALÇIN ve YÖRÜK’ü, Avrupa Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

Eurosatory 2018 Özel: Nurol Makina’nın EJDER YALÇIN ve YÖRÜK’ü, Avrupa Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Son dönemde, adını sıkça ihracat haberleriyle duyuran ve aynı paralelde yurt dışı fuar katılımlarını yoğunlaştıran Nurol Makina, Eurosatory fuarında ilk kez sahne aldı. Firma, standında, yakın zamandaki ihracat haberlerinde başrolü oynayan EJDER YALÇIN’ı ve yurt içi pazarda YÖRÜK adını verdiği NMS 4×4 araçlarını sergiledi. EJDER YALÇIN, bir yarısı çöl kamuflajına diğer yarısı ise haki kamuflaja boyanmış olarak sergilendi.

Eurosatory, firmanın, geçtiğimiz yıl Eylül ayında katıldığı, İngiltere’de düzenlenen DSEI fuarının ardından, Avrupa’da katılım gösterdiği ikinci büyük fuar oldu. Firma ayrıca, bu yılın ilk yarısında, Slovakya’daki IDEB ve Romanya’daki BSDA fuarlarına da katılmıştı.

Fuarda görev yapan Nurol Makina ekibi.

 

Yurt içinde elde ettiği başarıların ardından, özgün olarak geliştirdiği araçlarını; Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu’da da kullanıcılarla buluşturan ve buluşturmaya da devam eden Nurol Makina, ihracat konusunda, gözünü şimdi de Avrupa’ya dikti. Araçları, bu kıtanın 3 farklı ülkesindeki testleri başarıyla tamamlayan firmanın, bu ülkelerde katıldığı ihaleler, hâlen devam ediyor. Nurol Makina Genel Müdürü Engin Aykol, Avrupa pazarındaki faaliyetleri ile ilgili şunları aktardı: “Özellikle EJDER YALÇIN ve YÖRÜK araçlarımız, ihracat pazarlarındaki amiral gemilerimiz hâline geldi. YÖRÜK, henüz daha yurt içinde envantere girmemişken, bu araç için yabancı bir müşteriden sipariş almış olmamız ise apayrı bir başarı hikâyesi. Bu iki aracımızla ilgili, Avrupa’da da fırsatlar ortaya çıkıyor. Fuar sırasında gerçekleştirdiğimiz olumlu görüşmeler sonucunda, araçlarımızın, bu coğrafyada da kendisine kullanıcılar bulacağına inancımız güçlendi. Yıl sonundan önce, hem Avrupa’da hem de yeni pazarlarda sözleşme imzalamayı, açılımlar yapmayı öngörüyoruz. Böylelikle, umuyoruz ki EJDER YALÇIN ve YÖRÜK, Avrupa’da da Türk Bayrağı’nı dalgalandıracaklar.”

Yurt içindeki adıyla YÖRÜK, modüler bir zırh yapısına sahip.

 

Nurol Makina, Tedarikçileri ile Büyüyor

Nurol Makina’nın ihracat pazarında elde ettiği başarılar, firmanın büyümesine de olumlu şekilde yansıyor. Bununla birlikte, yatayda büyümek yerine dikeyde uzmanlaşarak büyümeyi kendine politika olarak benimseyen firma, bu büyümeyi, alt yüklenicileri ile birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyor. Uzmanlaştığı 4×4 tekerlekli zırhlı araçlar alanında, kendini teknolojik açıdan daha da geliştirirken, üretim kapasitesinde ihtiyaç duyduğu artışı ise tedarikçileri vasıtasıyla karşılamayı planlayan firma, alt yüklenicilerine, teknolojik bilgi ve know-how transferi yapmaya da hazır.

Eurosatory fuarından, tedarikçileri ile görüşmeler gerçekleştirmek için bir platform olarak da faydalandıklarını dile getiren Aykol, üretim kapasiteleri ve büyüme politikaları ile ilgili de şunları söyledi: “Son dönemde gerçekleştirdiğimiz ihracat anlaşmalarıyla birlikte, elimizde, önemli bir iş yükü (backlog) oluştu. İş yükümüzün artışıyla birlikte, aylık üretim kapasitemiz, 5-6 yıl önceki yıllık kapasitemizin bile üzerine çıktı. Bu iş yükü için hem kendimizi hem de alt yüklenicilerimizi hazırlamıştık. Stratejik planlarımız doğrultusunda, bundan sonrası için de tedarikçilerimizle birlikte büyümeye devam edeceğiz.”

 

İhracattaki Yerli Katkı Oranı Artıyor

Nurol Makina, fuardan çok kısa bir süre önce, ASELSAN’la yaklaşık 150 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma ile ASELSAN, Nurol Makina’nın Orta Doğu’daki bir müşterisinin ihtiyaçlarını karşılamak için, çeşitli faydalı yükler sağlayacak. Bu faydalı yükler arasında; uzaktan komutalı silah sistemleri, komuta kontrol donanımları, radarlar ve elektro-optik sistemler de bulunuyor. Aykol, bu konu hakkında da şu bilgileri verdi: “Orta Doğu’daki bir müşterimizin ihtiyacı kapsamında yaptığımız bu alt sistem alımının, ASELSAN için de çok önemli bir katma değer yaratacağına inanıyorum. Nurol Makina’nın ana yüklenici olduğu bu proje, aslında Türkiye için de bir rekor diyebilirim. Son yıllarda, Türkiye’deki pek çok kara aracı üreticisi, önemli ihracat projeleri gerçekleştiriyorlar; ancak üstlendikleri projelerde, entegre edilen faydalı yüklerin bir kısmı, yabancı menşeli oluyor. Bu da yerli kaktı oranını düşürüyor. Üstlendiğimiz bu projede, sadece yurt içinde üretilen faydalı yükleri kullanarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye’nin, yerli katkı oranı en yüksek olan ihracatını yapmayı başardık diyebilirim.”

EJDER YALÇIN, iki farklı kamuflaj deseni ile birlikte sergilendi.

 

Kalite Politikası: Her Çalışan, Bir Son Kullanıcı

Nurol Makina’nın elde ettiği ihracat başarılarında, etkili kalite politikasının da izlerini görmek mümkün. EJDER YALÇIN’ı, tasarladığı günden itibaren sürekli geliştiren ve son olarak da bu aracın üçüncü sürümü olan EJDER YALÇIN III’ü ortaya koyan firma, ürün iyileştirme çalışmalarını, her seviyedeki çalışanından gelen geri beslemeleri bir potada eriterek yürütüyor. Aykol, topyekûn kalite anlayışlarını, şu şekilde özetliyor: “Kullanıcılardan gelen geri beslemeleri, yeni ürünlere yansıtmamak, günümüzdeki üreticiler açısından, zaten düşünülemeyecek bir şey. Biz, bunun da bir adım ötesine geçtik. Çünkü kullanıcının size birtakım talepler aktarması ve sizin de bunları bir sonraki tasarıma yansıtmanız, ne üretici ne de kullanıcı açısından, aslında çok da verimli bir yöntem değil. Burada talepten kastım da ‘aracın farı yanmıyor.’ gibi basit konular değil; aracın, ana görevini ifasına yönelik eksiklikler. Dolayısıyla biz kalite politikamızı, ürünlerimizi daha fabrikadan çıkmadan, kusursuz hâle getirmek üzerine kurguladık. Bunun için de bir tür iç kalite sürecini hayata geçirdik. Artık fabrikamızdaki tüm çalışanlar, kalite ve iyileştirme sürecinin bir parçası. Her biri, sahip oldukları birikimle, araçlara, aracı doğrudan sahada kullanacak personelin gözüyle bakmaya başladılar. Ve böylece, içeride bir geri besleme akışı başlattık. Bu, önerilerinin son ürüne yansıdığını gören çalışanlarımız için de büyük bir motivasyon kaynağı. Bu süreci, hem mevcut araçlarımızda hem de yeni tasarımlarımızda uyguluyoruz. Sürdürülebilir gelişimimizi, biraz da buna borçluyuz.”

 

Yeni Araçlar Yolda

Nurol Makina, kendisini, teknolojik anlamda bir adım daha öteye taşıyabilmek için de çeşitli yatırımlar yapıyor. Yeni bir dijitalleşme sürecine giren firma, yaptığı yatırımlar ile sözleşme aşamasından, aracın ortaya çıkışına, hatta entegre lojistik destek safhalarına kadar uzanan tüm süreçleri, daha etkili biçimde yönetmeyi hedefliyor.

Nurol Makina, yaptığı yeni yatırımların ve iyileştirme çalışmalarının da etkisiyle önümüzdeki yıl düzenlenecek IDEF’te, fuar ziyaretçilerine, yeni özgün araçlar sunmayı da planlıyor.

 1,788 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.