Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: Otokar’ın Hafif Tankı TULPAR, Gün Yüzüne Çıktı

Eurosatory 2018 Özel: Otokar’ın Hafif Tankı TULPAR, Gün Yüzüne Çıktı

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarda, ürün yelpazesinde yer alan çok sayıda aracı sergileyen Otokar, TULPAR paletli zırhlı aracının 105 mm çapında topa sahip “Hafif Tank” sürümünü ise ilk kez sektörle buluşturdu. TULPAR Hafif Tankının üzerinde, CMI firması tarafından geliştirilen Cockerill 3105 kulesi bulunuyor. Bu kulenin otomatik dolduruculu silah sistemi, yüksek basınçlı 105 mm tank topu ile standart NATO mühimmatlarını ve CMI firmasının geliştirdiği, Falarick 105 mm Güdümlü Tanksavar füzesini ateşleyebiliyor. İki eksenli stabilizasyon, gündüz kamerası, termal kamera sistemleri ile donatılan kule, tankın, hem hareket halindeyken hem de sabitken, ilk atışta hedefini vurabilme ihtimalini arttırıyor. Cockerill 3105 kulesinde, komutan ve nişancı olmak üzere, 2 mürettebat görev yapıyor. Tank nişancısı ve komutanın, kule üzerinde, birbirinden bağımsız optik sistemleri olduğu için, tank, avcı-vurucu kabiliyeti kazanıyor. Bu kabiliyet sayesinde, tank nişancısı bir hedefi ateş altına alırken tank komutanı da aynı anda, başka hedef ve tehditleri arayabiliyor.

TULPAR’ın Hafif Tank sürümü.

 

Yüksek ateş gücü ve zırh gereksinimlerinden ödün vermeden, mobilite gerektiren görevler için geliştirilen TULPAR Hafif Tankı, üstün hareket kabiliyeti sayesinde, ana muharebe tanklarının, ağırlıkları nedeniyle görev yapamadığı arazi koşullarında, dar sokaklar ve hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerde görev yapabiliyor.

TULPAR ailesi, kullanıcıların, tek bir platformu, farklı görevlerde kullanabilme ihtiyacı doğrultusunda, çok amaçlı ve modüler şekilde tasarlandı. En sert iklim koşullarında ve ağır arazi şartlarında test edilen TULPAR’ın, tehditlere göre yapılandırılabilen ve ölçeklendirilebilen, modüler yapıda bir zırhı bulunuyor. Aktif koruma sistemlerinin entegre edilebildiği TULPAR Hafif Tankı, komutan, nişancı ve şoförden oluşan 3 kişilik mürettebatına ilave olarak, 2 personel daha taşıma kapasitesine sahip.

ARMA 8×8 temel alınarak geliştirilen RABDAN, Al-Jasoor standında sergilendi.

 

Otokar’ın fuarda sergilediği diğer araçlar ise ARMA 6×6, COBRA, COBRA II ve KAYA II oldu. Otokar’ın, Birleşik Arap Emirliklerindeki iştiraki olan Al-Jasoor’un standında ise Otokar’ın, ARMA 8×8 aracı temel alınarak geliştirilen RABDAN aracı yer aldı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, firmanın standını ziyaret eden Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu’na, TULPAR’ın Hafif Tank sürümü hakkında bilgi verdi.

 

Hedef İhracat Pazarları

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, firmanın fuar katılımları ile ilgili şunları söyledi; “Türkiye’nin en deneyimli, en geniş ürün gamına sahip ve 30 ülkede aktif olarak kullanılan araçlarıyla, kabiliyetleri uluslararası seviyede kanıtlanmış bir kara araçları üreticisi olarak bu sene de Eurosatory fuarında yerimizi almaktan mutluyuz. Zırhlı araçlar ve özellikle ana muharebe tankı tasarlama ve geliştirme konusundaki deneyimimizi yeni ürünlere taşıyoruz. Modern ordularda keşif ve ateş destek aracı olarak etkin görev alan hafif ağırlık sınıfı tanklar, değişen muharebe koşulları ve farklılaşan tehditleri dikkate aldığımızda, sektörde de artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki müşterilerimizin isterlerinden yola çıkarak, deneyimimizi, mühendislik kabiliyetlerimiz ve Ar-Ge imkânlarımızla birleştirdik ve ilk kez Paris’te sergilediğimiz TULPAR Hafif Tankı’nı da bu eğilimi göz önünde bulundurarak geliştirdik. Önümüzdeki dönemde, hafif tankların ordu envanterlerinde daha sıklıkla görüleceğine inanıyoruz.”

Otokar olarak 4×4, 6×6, 8×8 tekerlekli zırhlı araçlardan, paletli zırhlı araçlara kadar, farklı tip ve versiyonlarda araç ve kule sistemleri ürettiklerini belirten Görgüç, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni aracımız TULPAR Hafif Tankı’nın öncelikli hedefi ihracat pazarları. Bu hedefimizde de başarılı olacağımıza inanıyorum. Otokar, global pazarlarda, Türkiye’nin milli tankını tasarlamış, geliştirmiş ve başarı ile kalifiye etmiş yetkin bir üretici olarak tanınıyor. Yeni alımlarda en büyük referansımız ise 4 kıtada 30’dan fazla ülkede kullanılan zırhlı araçlarımız oluyor. Özellikle hafif tank sınıfında ihtiyaç ve talebi olan ülkelerle temas halindeyiz.”

Eurosatory fuarının sektörün en önemli fuarlarından biri olduğuna dikkat çeken Görgüç, son olarak şunları iletti: “Otokar, Türkiye’nin ilk zırhlı aracını ihraç etmeye karar verdiğinde, ilk durağı yine Eurosatory fuarıydı. 1990’larda Paris’te sergilediğimiz zırhlı araçlarımız, bugün dünya ordularında halen kullanılıyor. Sınıfında dünyanın en çok tercih edilen zırhlı aracı COBRA aracımız ve ürün ailemize eklediğimiz ilk yılda iki önemli ihracat siparişi alan ARMA araçlarımızın ilk tanıtımlarını da burada yaptık.”

 2,144 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.