Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: Rheinmetall, Teknolojik Birikimini, Türkiye’yle Paylaşmaya Hazır

Eurosatory 2018 Özel: Rheinmetall, Teknolojik Birikimini, Türkiye’yle Paylaşmaya Hazır

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Rheinmetall, ilk kez sergilediği 7 ürün ve gerçekleştirdiği lansman toplantıları ile fuarda adından söz ettiren firmalardan biri oldu. Rheinmetall’in fuarda ilk kez sergilediği ürünler, şunlar oldu:

  • Oerlikon Skyranger Boxer mobil hava savunma sistemi,
  • HX 8×8 Otomatik Yük Elleçleme Sistemi (ALHS),
  • Lynx KF41 yeni nesil zıhlı araç,
  • G-LMT mobil vinç,
  • Mission Master Cargo insansız kara aracı,
  • Argus New Generation piyade sistemleri ve
  • VTAL (Variable Tactical Aiming Laser) taktik nişan alma lazeri.

Rheinmetall International CEO’su John Taylor (solda), Rheinmetall AG Kurumsal İletişim Yöneticisi Oliver Hoffmann (sağda) ile birlikte sorularımız yanıtladı.

 

Fuar sırasında görüştüğümüz Rheinmetall International CEO’su John Taylor’dan, firmanın, Türkiye’ye yönelik hedefleri hakkında bilgi aldık.

Rheinmetall’in Türkiye’deki faaliyetleri, iki ana sektör üzerinde yoğunlaşıyor: Mühimmat ve kara araçları. Firma, Türkiye’de, mühimmat ile ilgili faaliyetlerini, Rheinmetall Defence Turkey; kara araçları ile ilgili faaliyetlerini ise BMC ile ortak olarak kurduğu Rheinmetall BMC Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş. (RBSS) üzerinden yürütüyor.

Taylor, Türkiye ve Rheinmetall’in tesis edebileceği potansiyel iş birlikleri hakkında şunları söyledi: “Türkiye, güçlü bir NATO ülkesi. Avrupa da zaten yanında güçlü bir Türkiye görmek istiyor. Ayrıca Türkiye’nin oldukça gelişmiş ve kendine yetebilen bir savunma sanayisi var ve bu sanayiyi bağımsız kılma konusunda da kararlı. O yüzden, Türkiye’ye, hâlihazırda elinde var olan bir kabiliyeti pazarlamamız mümkün değil. Böyle bir niyetimiz de yok. Ancak Türk savunma sanayisinin de hâlen kendini geliştirebileceği alanlar bulunuyor. Rheinmetall’in elinde de her ne kadar ihraç lisansına tabi de olsa gelişime açık bu alanları destekleyebileceği kabiliyetler bulunuyor. Dolayısıyla Rheinmetall olarak, iki ülkenin dış politikaları elverdiği sürece, Türkiye’ye, teknoloji ve bilgi transferi anlamında her türlü desteği vermeye hazırız.”

Taylor, mühimmat alanı özelinde, Rheinmetall’in, bilgi birikimini Türkiye’ye aktarma konusundaki motivasyonunu ise şu şekilde özetledi: “Türkiye’ye, zaman zaman ağır silah mühimmatlarının komponentlerini tedarik ediyoruz; ancak şu anda yürürlükte olan bir sözleşmemiz yok. Bununla birlikte, Türkiye’de özel sektörün de mühimmat üretimi konusunda önünün açılmasıyla birlikte, pek çok Türk firması ile know-how transferi konusunda, karşılıklı görüşmeler gerçekleştirmeye başladık. Bir ülke, dışa bağımlı olmaksızın mühimmat üretimi yapabilmek istiyorsa sadece teknoloji transferi ile imalat kabiliyetlerinin aktarımı yetersiz kalıyor. Bu noktada, o ülkenin kendi mühimmatını tasarlayabilmesi, mühendislik hesaplarını yapabilmesi ve lisans anlamında da bağımsız olması gerekiyor. Türkiye de mühimmat üretimi konusunda, tam bağımsız olmayı istiyor. Bunu çok iyi anlıyoruz.”

Lynx KF41

 

Taylor, Rheinmetall’in, kara araçları pazarı açısından, Türkiye’deki hedefleri ile ilgili olarak da şunları belirtti: “BMC, hem askeri alanda hem de sivil alanda üstlendiği projeler ile çok başarılı bir şirket. Şu anda da hem ALTAY tankının seri üretim projesini hem de kara araçları ile ilgili Türkiye’deki farklı projeleri takip ediyor. Buna bağlı olarak, bizim de BMC ile görüşmelerimiz sürekli devam ediyor. Savunma Sanayii Başkanlığı ile görüşmelerin sonuçlanması ve projelerin ana yüklenicisinin BMC olması halinde, biz de kara araçları alanında, Türkiye’ye, Almanya’nın ihracat mevzuatı doğrultusunda destek vermeye hazırız.”

 6,114 Toplam Görüntüleme,  4 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.