Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: ROKETSAN, OMTAS’ı, Eurosatory’de İlk Kez Sergiledi

Eurosatory 2018 Özel: ROKETSAN, OMTAS’ı, Eurosatory’de İlk Kez Sergiledi

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Fuarda, ürün ailesinden geniş bir yelpaze ile yer alan ROKETSAN, bu ürünlerden Orta Menzilli Tanksavar Füzesi OMTAS’ı, Eurosatory fuarında ilk kez sergiledi. Firmanın sergilediği diğer ürünler ise şunlar oldu:

– SOM-J JSF Uyumlu Stand-Off Mühimmatı,

– TEBER Lazer Güdüm Kiti,

– TRG-300 KAPLAN Füzesi,

– TRG-122 Füzesi,

– Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi ve Atıcı Sistemi,

– OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Füzesi,

– UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi,

– L-UMTAS Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füzesi,

– CİRİT 2,75’’ Lazer Güdümlü Füzesi ve Lançeri,

– MAM-L Mini Akıllı Mühimmatı ve

– MAM-C Mini Akıllı Mühimmatı.

ROKETSAN ayrıca, Kaideye Monteli CİRİT’i ve T-122/300 ÇNRA Sistemi’nin de ölçekli modellerini fuarda sergiledi.

Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da ROKETSAN standını ziyaret edenler arasındaydı.

 

ROKETSAN, SOM-J’yi, TÜBİTAK SAGE ile birlikte geliştirdiği SOM füzesini, F-35 uçakları için uyumlu hale getirerek ortaya koydu. Mk-81 ve Mk-82 genel maksat bombalarına lazer güdüm yeteneği kazandıran TEBER ise seri üretim aşamasına geldi ve Temmuz ayı itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’ne teslim edilmeye başlandı.

ROKETSAN, T-122/300 ÇNRA Sistemi ile TRG-300 ve TRG-122 füzelerini, bir arada komple çözüm olarak sunuyor. T-122/300 ÇNRA Sistemi, her iki füze tipini de ateşleme kabiliyetine sahip olduğu için, kullanıcı, farklı ateş desteği gerektiren görevler için, iki farklı silah sistemini, tek seferde envantere almış oluyor.

Denizaltılar gibi sualtı tehditlerine karşı, su üstü platformlardan atılmak üzere geliştirilen DSH Roketi, 500 ila 2.000 m mesafedeki hedeflere karşı kullanılabiliyor. DSH Roketi Atıcı Sistemi de su üstü platformların savaş yönetim sistemleri ve sonarları ile entegre olarak çalışabildiği gibi, bağımsız olarak kullanılması da mümkün.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, ROKETSAN Pazar Geliştirme ve Tanıtım Direktörü Hüdai Özdamar’dan, TEBER Lazer Güdüm Kiti hakkında bilgi aldılar.

 

OMTAS ve UMTAS füzeleri, bir ürün ailesi olarak geliştirildi. 8 km azami menzile sahip L-UMTAS füzesi, kızılötesi arayıcı başlığa sahip UMTAS’ın, lazer güdümlü sürümü olarak öne çıkıyor. Azami menzili 4 km olan OMTAS füzesi ise boyut ve alt bileşenler açısından, UMTAS’la benzer özelliklere sahip. Ancak esas olarak, piyade tarafından, 3 ayaklı lançer ile atılmak üzere geliştirildiğinden, sistemi kullanan personelin, ateşleme esnasında yaralanmaması için, daha düşük güçte bir motora sahip.

ROKETSAN, Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ürün ailesini ise savaş uçaklarına kıyasla daha düşük faydalı yük taşıma kapasitesine sahip, insansız hava araçları ve hafif uçaklar için geliştirdi. Roket motoru olmayan; ancak harp başlığı ve güdüm sistemlerine sahip bu ailenin üyelerinden MAM-L, L-UMTAS füzesinin bileşenleri; MAM-C ise CİRİT füzesinin bileşenlerinden türetildi.

 1,648 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.