Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: Türk Firmalarının Eurosatory Katılımı, Sektörün Artan İhracat Potansiyelini Gözler Önüne Serdi

Eurosatory 2018 Özel: Türk Firmalarının Eurosatory Katılımı, Sektörün Artan İhracat Potansiyelini Gözler Önüne Serdi

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Dünyanın önde gelen kara sistemleri fuarı olarak gösterilen Eurosatory, 10-15 Haziran tarihlerinde, Paris’te gerçekleştirildi. Türkiye, fuarda, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) iş birliğinde düzenlenen milli katılımla yer aldı. Fuara Türkiye’den katılan firmaların, sergilediği veya ilk kez tanıttığı platformların sayısı ise bir önceki fuara göre önemli bir artış gösterdi.

Bu yıl, fuara, 63 ülkeden, 1.802 firma katıldı. 153 ülkeden 57.056 kişinin ziyaret ettiği fuar ile ilgili faaliyetleri, 696 medya mensubu takip etti. Fuarı, 94 ülkeden ve 4 uluslararası kuruluştan, 227 resmi heyet ziyaret etti. 39 ülkenin milli katılımla yer aldığı fuarda, 71 adet konferans ve çeşitli canlı gösterimler de gerçekleştirildi. Bu sayılar, 2016 yılında gerçekleştirilen bir önceki Eurosatory fuarı ile kıyaslandığında, hemen hemen aynıydı.

MSI Dergisi, Türk savunma ve havacılık sanayisinin Avrupa’daki tanıtımına, fuar için, İngilizce dilinde hazırladığı özel sayı ile katkı sağladı.

Katılım konusuna Türkiye açısından bakıldığında ise fuarda, 44 kurum ve kuruluş, SSB ve SSI iş birliğinde gerçekleştirilen milli katılımda yer alırken 14 firma ise bireysel katılım gerçekleştirdi. Fuara katılan ülkeler arasında Türkiye, 4.500 metrekarelik toplam stant alanı ile alan sıralamasında 3’üncü; 58 stant ile de katılımcı sıralamasında 5’inci oldu. Bu rakamlar, 2016 yılında gerçekleştirilen bir önceki fuarın, yaklaşık 20 olan Türk katılımcısı ile kıyaslandığında, 3 kata yakın bir artışla önemli bir gelişme olarak tarihe geçti.

Türk firmaları ayrıca, sergiledikleri kara aracı sayısı ile de rakiplerinin arasından sıyrılmayı başardılar. Fuar organizasyonu tarafından, 29 Mayıs’ta yayınlanan basın bülteninde; fuar sırasında, 250’ye yakın kara aracının sergileneceği bilgisi yer almıştı. Fuara Türkiye’den katılan firmalardan; BMC, Çukurova Savunma, FNSS, Katmerciler, Nurol Makina ve Otokar ile Otokar’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki ortak girişim şirketi Al-Jasoor; fuarda, toplam 24 adet tekerlekli veya paletli araç; 2 de insansız kara aracı (İKA) sergilediler. Türk firmaları ayrıca, ilk kez fuarda sergiledikleri araç sayısı ile de dikkat çektiler.

Bu firmalar tarafından fuarda sergilenen yeni platformlar ise şunlar oldu:

  • BMC: VURAN 4×4 zırhlı aracın 120 mm havan topu taşıyan sürümü,
  • Çukurova Savunma: Hızlı Zırhlı Beko-Loder,
  • Çukurova Savunma: Çok Maksatlı Platform,
  • FNSS: PARS 4×4 STA,
  • Katmerciler: KIRAÇ projesi kapsamında geliştirilen zırhlı midibüs,
  • Katmerciler: Centaur 6×6 İKA ve
  • Otokar: TULPAR Hafif Tankı.

Fuar sırasında, lansman etkinliği düzenleyen Türk firmalar ise FNSS ve Menatek oldu. FNSS, fuarın ilk günü düzenlediği lansman töreni ile PARS 4×4 STA’yı tanıttı; Menatek ise fuarın 3’üncü günü gerçekleştirdiği bir etkinlikle, yeni geliştirdiği NAZ rulmanını ve MeVu periskobunu tanıttı. Makel Teknoloji ise fuar sırasında, İngiliz MDH Defence firması ile bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Türk heyetinin en kıdemli üyeleri, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep (üstte) ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu (altta) oldu.

 

Fuarda, Türk heyetinin en kıdemli üyeleri ise Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Yiğit ve Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu oldu.

Türk firmaları, SSB önderliğinde, pek çok görüşme gerçekleştirdiler.

 

MSI Dergisi de Türk savunma ve havacılık sanayisinin Avrupa’daki tanıtımına, fuar için, İngilizce dilinde hazırladığı özel sayı ile katkı sağladı.

Eurosatory fuarı kapsamında, Türk firmalarından ve Türkiye ile yakın ilişkiler içerisinde olan yabancı firmalardan öne çıkan haberleri, ilerleyen sayfalarımızda derledik.

 1,067 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.