Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: VESTEL Savunma’nın İHA Ürün Ailesi, Yeni Üyelerle Genişleyecek

Eurosatory 2018 Özel: VESTEL Savunma’nın İHA Ürün Ailesi, Yeni Üyelerle Genişleyecek

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

2000’li yılların ortalarında başladığı insansız hava aracı (İHA) geliştirme yolcuğunda, bugün, pek çok görevi yerine getirebilecek geniş bir ürün ailesine sahip olan VESTEL Savunma, fuarda, bu konudaki yeteneklerini sergiledi. Firmanın standında yer alan ürünler, KARAYEL ve BORA İHA’ları oldu.

Ürün ailesinin ihracat potansiyelini hayata geçirmek amacıyla son dönemde, yurt dışına yönelik tanıtım faaliyetlerine hız veren firma, son bir yıl içerisinde, Dubai Airshow ve DSA fuarlarına stantlı katılım göstererek ürünlerini sergiledi. Mayıs ayında gerçekleştirilen EFES-2018 tatbikatı sırasında da stant açan ve tatbikatı izlemeye gelen yabancı askeri heyetlere kabiliyetlerini tanıtan firma,  4 yıl önce, Eurosatory katılımından farklı olarak, bu yılki fuarda, kendi standını açtı.

Fuarda ana yüklenici kimliğini de ön plana çıkaran VESTEL Savunma, etkinliği, İHA’lara yönelik alt sistem geliştiren firmalarla temas kurmak için de bir fırsat olarak kullandı.

VESTEL Savunma standını ziyaret edenler arasında, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da yer aldı.

 

İHA Ürün Ailesi Büyüyor

İHA serüvenine, 2000’li yılların ortalarında, ARI ve EFE gibi mini İHA’ları geliştirerek başlayan ve bugün, KARAYEL’in versiyonları ve BORA ile ürün ailesini genişleten firma, bu aileye yeni üyeler eklemek için de çalışmalarını sürdürüyor.

Firmanın geliştirdiği ilk taktik sınıf İHA olan KARAYEL’in, silahlı (S), uzun kanatlı (U) ve silahlı uzun kanatlı (SU) sürümlerinin de geliştirilmesiyle hâlihazırda 4 farklı sürümü ortaya çıkmış durumda.

KARAYEL’in en son geliştirilmiş versiyonu KARAYEL-SU, kanat altlarında 120 kg; gövde altında ise 70 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. Azami kalkış ağırlığı 630 kg olan bu silahlı İHA’nın havada kalış süresi ise 120 kg faydalı yük taşınması durumunda, 8 saat civarında.

Firma, KARAYEL’i geliştirme sürecinde ayrıca, eğitim ve test görevlerinde kullanılabilen çok amaçlı platformu BORA’yı ortaya çıkardı. BORA, 4,6 metre kanat açıklığına ve 3 metre boya sahip. 85 kg kalkış ağırlığındaki İHA, 5 saat havada kalıp, saatte 95 km seyir süratine ulaşabiliyor.

 

AYESAŞ ve VESTEL Savunma Genel Müdürü Öner Tekin, fuar katılımlarına ilişkin, MSI Dergisi’ne şunları söyledi: “Eurosatory, kara sistemleri alanına vurgu yapan, önemli fuarlardan birisi. Kara havacılık konusu ise günümüzde, modern kara kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası. Biz de bu bakış açısıyla, İHA ürün ailemizi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini göz önünde bulundurarak geliştirdik ve KARAYEL İHA sistemimiz ile Kara Kuvvetlerimize, ülkemizin olabilecek en ağır şartlarında, sıfır kaza-kırım ve yüksek performans ile 3000 saati aşkın bir süre hizmet verdik. Sahip oluğumuz NATO standartlarına uyumlu ürün ailemiz ve altyapımız, yetişmiş insan kaynağımız ve bu alanda edindiğimiz yaklaşık 15 yıllık deneyimimizle her türlü İHA’yı geliştirebilecek durumdayız ve müşteri ihtiyaçlarına göre yeni özellikler eklemeye devam ediyoruz. Fuar boyunca da farklı coğrafyalardan potansiyel müşterilerimizle başarılı görüşmeler gerçekleştirdik.”

 4,501 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.