Ana Sayfa Özel DosyalarEurosatory 2018 Eurosatory 2018 Özel: WFEL, DSB Köprüsünü, Türkiye’ye Yeniden Teklif Etmeye Hazır

Eurosatory 2018 Özel: WFEL, DSB Köprüsünü, Türkiye’ye Yeniden Teklif Etmeye Hazır

MSI Dergisi’nin 163’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Avrupalı KNDS ortaklığının bir şirketi olan ve İngiltere’de faaliyet gösteren WFEL, fuarda, farklı ihtiyaçlara hitap eden; MGB (Medium Girder Bridge) ve DSB (Dry Support Bridge) olmak üzere, iki farklı köprü çözümünü tanıttı. WFEL’nin, 100 yıla yakın mühendislik birikimini ve 50 yıla yakın köprü tasarım kabiliyetini harmanlayarak ürettiği köprüler, dünyada, 40’ın üzerinde ülkede kullanılıyor.

WFEL, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın, geçtiğimiz yıl Aralık ayında başlattığı, Hafif Alaşımlı Sabit Köprü (HASK) Projesi’nin ihalesine, DSB sistemi ile teklif vermeye hazırlanıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’nın ihtiyaçları kapsamında başlatılan bu projede, 5 adet köprünün tedarik edilmesi planlanıyor. DSB sistemi, K.K.K.lığının envanterinde, hâlihazırda 2 set halinde bulunuyor.

WFEL Satış ve Pazarlama Müdürü Steve Carr, DSB’nin kurulum aşamalarını, sergiledikleri maket üzerinden anlattı.

 

Fuar sırasında bilgi aldığımız WFEL Satış ve Pazarlama Müdürü Steve Carr, bu köprüleri kullanmakta olan K.K.K.lığı mensubu istihkâm sınıfı personelden, ürünle ilgili olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtti. Carr, K.K.K.lığı tarafından, kendi ürünlerinin yeniden tercih edilmesi halinde, bunun lojistik açıdan da pek çok avantaj sağlayacağının altını çizdi.

 

Çığır Açan Köprü: DSB

Hâlihazırda 250’nin üzerinde DSB köprüsünün; ABD, Avusturalya, İsviçre ve Türkiye tarafından kullanılmakta olduğunu ifade eden Carr, sistemin, kendisini, Irak ve Afganistan’daki harekâtlarda ve insani yardım operasyonlarında, sayısız kez kanıtladığını söyledi. Carr ayrıca, DSB sisteminin, hâlihazırda üretilmekte olan, taktik araçlar ile taşınabilen dünya üzerindeki tek köprü olduğunu da vurguladı.

Köprü İnşa Aracı, Köprü Taşıyıcı Araçlar, römorklar ve köprü modüllerinden oluşan DSB sistemi sayesinde, 8 kişilik bir ekip; 4,3 metre genişliğinde, 46 metrelik bir açıklığı kapatabilecek ve MLC 120 tekerlekli standardındaki bir köprüyü, 90 dakikadan kısa sürede inşa edebiliyor.

Taşıdıkları ve çektikleri yükler itibarıyla, Köprü İnşa Araçlarının 10×10, Köprü Taşıyıcı Araçların ise 8×8 konfigürasyonda olması gerekiyor. Bununla birlikte, kullanıcının, söz gelimi MAN ya da Oshkosh gibi farklı bir marka ve modeldeki aracı tercih etmesi halinde, tüm köprü sistemi, istenilen araç üzerinde şekillendirilebiliyor. Farklı araçlar üzerinde olsalar da tüm bu çözümler, birbirleri ile uyumlu olmayı sürdürüyor. DSB’nin ham maddesi ise özel bir alüminyum.

 4,002 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.