Ana Sayfa Manşet Eurosatory, 4 Yıllık Aradan Sonra 27. Kez Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

Eurosatory, 4 Yıllık Aradan Sonra 27. Kez Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

Eurosatory, COVID-19 pandemisi nedeniyle ertelenen 2020 etkinliğinin ardından, 4 yıllık bir ara sonrasında, 13-17 Haziran tarihleri arasında kapılarını tekrar açtı. Avrupa’nın Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle güvenlik endişesi yaşadığı bir ortamda düzenlenen fuar, 62 ülkeden 1.743 savunma sanayisi kuruluşunu ve 150 ülkeden 62 binden fazla ziyaretçiyi bir araya getirdi. 39 ülke de fuara ulusal pavyonla katılım sağladı. Etkinlik boyunca düzenlenen çeşitli faaliyetlere ise 96 ülkeden 250 delegasyon, kamu ve özel sektör üst düzey yöneticisi, karar vericiler ve proje liderleri katıldı. Dünya genelinden 560 medya mensubu da etkinliği yerinde izledi.

Fuar kapsamında gerçekleştirilen 110 konferansta, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası oluşacak yeni dünya düzeni konusunda vizyonlarını paylaşmak isteyen 300’den fazla konuşmacı söz aldı.

Bu yılki etkinlik, katılımcı ve resmi heyet sayılarında, 2018 yılında düzenlenen bir önceki Eurosatory’yi geride bırakmayı başardı. 2018 yılına göre etkinliğin profesyonel katılımcı sayısında yüzde 8,7’lik bir artış; resmi heyet sayısında ise yüzde 10’luk bir artış kaydedildi.

TULPAR orta sınıf tank (COCKERILL 3105-105 mm kulesiyle)
Otokar, Fuara 6 Aracıyla Katıldı
Otokar, Eurosatory 2022’de 6 araç sergiledi:

·         TULPAR orta sınıf tank (COCKERILL 3105-105 mm kulesiyle)
·         TULPAR Paletli Zırhlı Muharebe Aracı (30 mm Rafael Samson kulesiyle)
·         ARMA 8x8 Zırhlı Muharebe Aracı (30 mm Otokar Mızrak kulesiyle)
·         ARMA 6x6 Zırhlı Muharebe Aracı (25 mm Otokar Mızrak kulesiyle)
·         COBRA II MRAP Mayına Karşı Korumalı Zırhlı Araç
·         COBRA II Personel Taşıyıcı

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Eurosatory fuarına katılımlarıyla ile ilgili şunları söyledi: “30 yılı aşkın süre önce, Türkiye’nin ilk zırhlı aracını ihraç etmeye karar verdiğimizde ürünlerimizi ilk kez bu fuarda sergiledik. Bu anlamda Eurosatory şirketimiz için ayrı bir anlam ve öneme sahip.”

Eurosatory 2022’nin açılışını, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptı. Devlet başkanı tarafından açılmak, Eurosatory için bir ilk oldu. Macron, yaptığı konuşmada, Avrupa’nın savunma ve güvenlik sanayisiyle kendine yeterli olmasının önemini vurguladı.

Sarsılmaz; Tabanca, Piyade Tüfeği ve Makineli Tüfekleriyle Boy Gösterdi

Sarsılmaz, fuarda, SAR 9 ailesi başta olmak üzere tabanca modellerinin yanı sıra SAR 127 MT ve   SAR 762 MT gibi askeri silahların da içinde yer aldığı 90’dan fazla ürünüyle yer aldı. Avrupa ve Afrika’dan üst düzey resmi heyetlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Sarsılmaz standında, özellikle  SAR 9 tabanca ailesi ile SAR 127 MT ağır makineli tüfeği dikkat çekti.  SAR 9 ailesinin küçük     boyutuyla fark yaratan yeni üyesi SAR 9 CX de fuar kapsamında ziyaretçilerle buluştu.
Fuarın bu yılki yeniliklerinden biri de HELPED (Humanitarian Emergency Logistic Project and Eco Development / İnsani Acil Durum Lojistik Projesi ve Ekolojik Gelişim) platformu oldu.

Fuarın bu yılki yeniliklerden biri de HELPED (Humanitarian Emergency Logistic Project and Eco Development / İnsani Acil Durum Lojistik Projesi ve Ekolojik Gelişim) platformu oldu. Eurosatory organizasyonu, bu platform ile kriz yönetimi araçlarını uyarlayarak tamamlayıcı, koordineli, eğitimi yapılabilir, konuşlandırılabilir bir kapasite havuzu oluşturmayı hedefledi. Fuarın 5 günü boyunca, HELPED platformunda fiziki olarak kapasite gösterimleri yapıldı. Ziyaretçiler, 75 kuruluşun oluşturduğu ve her türlü insani, endüstriyel ve çevre krizine yanıt verebilmek için gerekli yetenekleri bir araya getiren platformla ilgili faaliyetleri ilgiyle izledi.

SYS, Fuardan Yeni Siparişlerle Döndü

Samsun Yurt Savunma (SYS), Eurosatory 2022 sahnesine, ateşli silahlar alanındaki markası olan CANiK ile çıktı. Fuarda CANiK marka tabancalarını, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğini ve iştirakleri Unidef ve Unirobotics’in silah entegrasyonu çözümlerini tanıtan firma, önümüzdeki yıla ilişkin yeni siparişler de aldı. Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, “Pek çok Avrupa ülkesinden çeşitli devlet ihalelerinin yanı sıra bir dizi toplantı ve ön anlaşmalara imza attık. Oldukça verimli geçen etkinlik süresince bu seneye ait siparişlerimizi tamamlayarak 2023 için yeni siparişler almaya başladık. Eurosatory 2022 ile Avrupa’daki varlığımızı güçlendirdik. Bu fuar, bizim Avrupa’daki büyüme stratejimize önemli bir ivme kattı.” ifadelerini kullandı.

Fuar kapsamında gerçekleştirilen 110 konferansta ise Rusya-Ukrayna savaşı sonrası oluşacak yeni dünya düzeni konusunda vizyonlarını paylaşmak isteyen 300’den fazla konuşmacı söz aldı. Start-up firmalarına yönelik olarak oluşturulan “Eurosatory Lab” da çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekti.

Bu yıl, milli katılım düzenlenecek fuarlar arasında yer almayan Eurosatory’ye, 33 Türk firması katıldı.

Bir sonraki Eurosatory fuarı, 17-21 Haziran 2024 tarihleri arasında düzenlenecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.