Ana Sayfa Haberler #EvdeKal #HAVELSAN ile #EğitimAl

#EvdeKal #HAVELSAN ile #EğitimAl

HAVELSAN Akademi, kurum içi profesyonelleri kamuoyu ile buluşturuyor. Bu kapsamda HAVELSAN profesyonelleri kamera karşısına geçiyor, uzmanlık alanlarıyla ilgili bilgileri, online (çevrimiçi) eğitim serisine dönüştürüyor.

HAVELSAN içerisinde kurulan stüdyoda gerçekleştirilen çekimler, çeşitli serilerden oluşuyor. HAVELSAN profesyonellerinin verdiği eğitimlerin ilk serisinde, Tedarik ve İş Ekosistemi Yönetimi Grup Müdürü Akın Kağan Akçalı “Zihin Haritaları ile Öğrenmeyi Öğrenelim” başlıklı eğitim düzenledi. Psikolog Özlem Konağ ise “Koronavirüs Salgını ve Stres Yönetimi” konusunda izleyicilere tavsiyelerde bulundu. Pardus bölümünde de; Yazılım Mühendisi Duygu Ölmez’in eğitmenliğinde, Linux’u daha önce hiç duymamış ya da Linux ile kötü tecrübeleri olanlarla bir araya gelindi.

Koronavirüs ve Siber Güvenlik

Eğitimlerin önemli bir serisini de “Siber Güvenlik” oluşturuyor. Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19)’un pandemi olarak ilan edilmesinden kısa bir süre sonra siber saldırı haberleri artmaya ve çeşitli tehlikelere dikkat çekilmeye başlandı. İnsanlar, bir yandan COVID-19 bilinmezliği ile baş etmeye, virüs hakkında bilgi edinmeye çalışırken bir yandan da değişen hayat düzenine ayak uydurmaya çalışıyordu. Bu durumda, birçok çalışan evlerinden internet hizmetini kullanarak işlerini yürütmeye, eğitim almaya ve online alışverişe geçti. Bu nedenle kurum ve kuruluşların siber saldırılardan korunmak için çalışanlarına bu konularda eğitimler vermesi gerekliliği de ortaya çıktı. HAVELSAN Akademi’de gerçekleşen ve kurumun Siber Güvenlik Uzmanları Ceren Akdoğan ve Asuman Akansu tarafından verilen bu eğitimlerde, öncelikle temel siber güvenlik ve bilgi güvenliği farkındalığı konu başlığı altında;

  • Bilgi güvenliğinin temel kavramlarından,
  • Bir günde üretilen sanal bilgi miktarından,
  • Siber güvenlik ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan,
  • Siber güvenlikte karşı karşıya olunan tehditlerden ve
  • Bu tehditlere karşı alınabilecek güvenlik önlemlerinden (fiziksel güvenlik, parola güvenliği, sosyal mühendislik, e-posta güvenliği, internet kullanımı, mobil cihaz güvenliği ve zararlı yazılımlar) bahsedildi.

Eğitimlerinin devamında ise; COVID-19’la birlikte gündeme gelen ve yaygınlaşan siber saldırılardan örnekler verilerek “Benzer saldırılara maruz kalmamak için neler yapabiliriz?” sorusuna yanıt arandı.

HAVELSAN’ın resmi sosyal medya hesaplarından erişilebilen bu eğitimler, herkesin erişimine açık olmasıyla da önemli bir bilinçlendirme görevi üstleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.