Ana Sayfa Haberler EYDEP Kapsamında Son Ayın En Yüksek Puan Alan Firmaları; KoçSavunma, Fotoniks ve Grebo Otomotiv Oldu

EYDEP Kapsamında Son Ayın En Yüksek Puan Alan Firmaları; KoçSavunma, Fotoniks ve Grebo Otomotiv Oldu

A.Şamil DEMİRSÖZ / s.demirsoz@savunmahaber.com

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın (SSB) Yetenek Envanteri (YETEN) Programı kapsamında uyguladığı Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı’nda (EYDEP), son bir ay içinde gerçekleştirilen değerlendirmelerde en yüksek puanı alan ilk 3 firma, sırasıyla; KoçSavunma, Fotoniks ve Grebo Otomotiv oldu. EYDEP değerlendirmesinden geçen 407 firma arasında bugüne kadar en yüksek puanı alan 5 firma ise MilSOFT, Akgün Bilgisayar, Meteksan Savunma, Aydın Yazılım ve Volt Savunma olarak sıralanıyor.

Küçük ve orta ölçekli firmaların; kurumsallaşma, kalite, test ve sertifikasyon gibi konulardaki eksikliklerini gidermeyi amaçlayan EYDEP ile tedarik katmanlarındaki eksikliklerin giderilerek sanayi piramidinin homojen hale getirilmesi hedefleniyor. Programın bunları başarmak için izlediği yol ise alt yüklenici firmaların yetkinlik envanterinin oluşturulması, derecelendirilmesi ve paydaşlara raporlanması.

Normal şartlarda ana yükleniciler, birlikte çalışacakları alt yüklenicileri değerlendirme, denetleme ve destekleme konusunda birtakım yöntemler izliyorlar. Ancak mevcut yöntem, farklı farklı ana yüklenicilerin, alt yüklenicileri ayrı ayrı ziyaret ederek değerlendirmesi üzerine kurulu. Aynı alt yüklenicinin, aynı kriterlerle ilgili, farklı ana yükleniciler tarafından birden fazla kez değerlendirmeye tabi tutulması da verimsiz bir durum yaratıyor.

EYDEP ise konusunda uzman denetmenlerin, alt yüklenicileri, daha önceden belirlenmiş standart kriterlere göre değerlendirmesi ve bu sonuçların kayıt altına alınarak tüm ana yüklenicilerle paylaşılması felsefesini güdüyor. Böylelikle pek çok kaynağın israfının da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.