Ana Sayfa Haberler F-16’lar, Taşıyacağı 8 Minyatür Bomba ile Hedefleri İmha Edecek

F-16’lar, Taşıyacağı 8 Minyatür Bomba ile Hedefleri İmha Edecek

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan savaş uçakları ve silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) kullanılacak Minyatür Bomba’nın atış testleri gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) 12 Eylül’de yapılan açıklamada, F-16’dan gerçekleştirilen atış testinin görüntüleri yer alırken, 145 kilogram ağırlığındaki Minyatür Bomba’ya dair çeşitli bilgiler de paylaşıldı.

Minyatür Bomba Geliştirme Projesi kapsamında, ASELSAN tarafın geliştirilen bu mühimmat, bir salan aracılığı ile F-16’nın kanat altındaki istasyona takılıyor. Tek bir F-16 uçağı, iki salan üzerinde 4 bomba olacak şekilde, toplam 8 adet Minyatür Bomba taşıyabiliyor. INS/GPS güdümlü Minyatür Bomba, belirli bir irtifadan atıldıktan sonra kanatlarını açarak hedefine doğru ilerliyor. Azami 100 km menzili bulunan bomba, güçlendirilmiş 1 metre kalınlığındaki betona karşı 85 km menzile kadar etkili olabiliyor ve betonu delebiliyor.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, konuyla ilgili açıklamasında, şu bilgileri paylaştı: “Minyatür Bomba’nın atışlı testleri sürüyor. Geliştirilen çoklu taşıma salanıyla bir F-16 kanadında 4 bomba taşınabilecek. Delici ve parçacık etkili olarak iki farklı harp başlığı olacak 145 kiloluk Minyatür Bomba’yı, SİHA’larımıza da entegre etmeyi hedefliyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.