Ana Sayfa Haberler F110 Fırkateynleri Hem İspanyol Deniz Kuvvetlerini Hem Navantia’yı Geleceğe Taşıyacak

F110 Fırkateynleri Hem İspanyol Deniz Kuvvetlerini Hem Navantia’yı Geleceğe Taşıyacak

İspanya Savunma Bakanlığı, 23 Nisan’da, Navantia ile İspanyol Deniz Kuvvetleri için 5 adet F10 sınıfı fırkateynin inşa edilmesini konu alan sözleşmeyi imzaladı. Aynı sözleşme uyarınca, Navantia’nın Ferrol Tersanesi de Endüstri 4.0 uyarınca modernize edilecek.

Navantia’nın, dünya genelinde başarılar kaşanan F100 tasarımının ardından geliştirdiği yeni bir tasarım olan F110 fırkateynleri; entegre gemi direği, çok amaçlı görev alanları, hibrit güç grubu, insansız araçlar için altyapı ve gelecekte kullanıma girebilecek yönlendirilmiş enerji silahları için ek kapasite gibi bir dizi yenilik barındırıyor. Gemiler, yine Navantia tarafından geliştirilen SCOMBA savaş yönetim sistemine sahip olacak. Gemilerin inşası ile ilgili tedarikin %80’i, İspanyol firmalarından yapılacak.

F110, Endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak inşa edilecek. Bu kapsamda geminin, sayısal bir ikizi (digital twin) de olacak. Otonom kabiliyetleri ile mürettebat sayısını düşürecek gemide siber güvenliğe de özel bir önem verilecek.

 2,201 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.