Ana Sayfa Arşiv Fikirlerinizi Kendinize Saklamayın. Belki de Sizin Fikirleriniz Türkiye’yi Şahlandıracak…

Fikirlerinizi Kendinize Saklamayın. Belki de Sizin Fikirleriniz Türkiye’yi Şahlandıracak…

Ülke veya kurumları için müthiş bir fikriniz mi var?

Fikrinizi kendinize saklamayın.

“2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var Projesi” Kapsamında  https://www.iletisim.gov.tr/turkce/ulkem internet adresindeki forma düşüncelerinizi aktarın.

Belki de Sizin Fikirleriniz Türkiye’yi Şahlandıracak…

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının, “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” adıyla başlattığı proje, vatandaşların öneri ve fikirlerini ilgili kamu kurumlarına doğrudan aktarabilmeleri ve hayata geçirebilmeleri amacıyla düzenlendi.

İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, “Bu proje, milletimizin aklına, duygusuna, vicdanına, samimiyetine, ferasetine ve ülkemizin ilerleyişine yapacağı katkıya olan inancımız sonucu ortaya çıktı” dedi.

Altun, şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki aile ve arkadaş sohbetlerinde zikredilen, lise ve üniversite kantinlerinde konuşulan, çocukların temiz ve berrak zihinlerinden geçen çok güzel fikirler var. Ben, 2019 yılını, 82 milyonun ülkemiz için beyin fırtınası yaptığı ve fikirlerini devletimizin birimleri ile doğrudan paylaşabildiği bir yıl olarak hayal ediyorum.”

Prof. Dr. Altun, insanların, ülkenin her köşesinden doğrudan kendilerine ulaşılabilmesi için, yenilenen web siteleri www.iletisim.gov.tr adresi üzerinden oluşturdukları “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” platformunu 28 Ocak’ta faaliyete geçirdiklerini belirtti.

Bir hafta içinde çevre, sağlık, kültür, tanıtım, yönetim, iletişim, enerji, eğitim ve adalet gibi farklı alanlarda fikirlerin geldiğini görmenin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Prof. Dr. Altun, şöyle devam etti:

“Çeşitliliğin görülebilmesi için, gelen fikirlerden birkaç örnek vermek istiyorum. Yaya geçidi kullanım kültürünün oluşmasına yönelik, yaya geçitlerine mavi trafik lambası konulması, ülkemiz için bir devlet arması tasarlanması, hasta ve sağlık personelinde olumsuz algı oluşturduğu için hastane yerine şifahane isminin kullanılması, hem trafiğin akışını bozmayacak hem de çöp konteynerlerinden yayılacak kimyasal kokuları engelleyecek akıllı çöp kamyonları tasarımı ve kullanımı, sokak hayvanları için hazine arazilerinde yaşam alanları oluşturulması ve şehir merkezlerine yaprak dökmeyen ağaçların dikilerek, yaprakların rögar kapaklarını tıkamasının engellenmesi gibi yüzlerce fikirden bahsediyoruz. Sevindirici olansa her yaştan, önerilerin geliyor olması. Örneğin devlet arması önerisi 16 yaşında bir gencimize ait. Şu ana dek bize ulaşan fikirlere baktığımızda, yaş aralığının 16-69 şeklinde olduğunu ve Türkiye’nin her bölgesinden geldiğini görüyoruz.”

Peki, süreç nasıl işleyecek?

Prof. Dr. Fahrettin Altun, Başkanlığa ulaşan fikirlerin bir ön değerlendirmeye tabi tutulduğunu, ardından konu ve uygulama alanına göre devletin ilgili birimleriyle paylaşıldığını kaydetti.

Prof. Dr. Altun’un verdiği bilgiye göre, bakanlıklarda  ve başkanlıklarda projenin temsilcileri bulunuyor.

Gönderilen fikirler, orada detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Sonrasında ise uygulama kararı alınan fikirlerin sahipleri ile iletişim kurularak, derinlemesine görüşmeler yapılıyor ve fikrin hayata nasıl geçirileceği planlanıyor.

“2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” platformunun istek, talep ve şikayet uygulaması olmadığının altını çizen İletişim Başkanı,

“Buradaki amaç, ‘ülkem için çok güzel bir fikrim var ama kimseye iletemiyorum’ diyen, ülkesi için derdi olan insanların yönetim süreçlerine doğrudan dahil olmasını sağlamak ve ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru yürüyüşünü hızlandırmaktır” dedi.

2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var Projesi Başvuru Linki: https://www.iletisim.gov.tr/turkce/ulkem

 504 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.