Ana Sayfa Haberler Fırat Üniversitesi Öğrencileri, Anadolu Roket Takımı ile TEKNOFEST 2020’de Boy Gösterecek

Fırat Üniversitesi Öğrencileri, Anadolu Roket Takımı ile TEKNOFEST 2020’de Boy Gösterecek

2019 yılında, Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından kurulan Anadolu Roket Takımı, TEKNOFEST 2020’de, roketlerini uçurmaya hazırlanıyor.  

Takım, kuruluş amacını; “Hızla gelişen teknolojimize ve savunma sanayimize destek olabilmek, tecrübeler edinmek ve edindiğimiz tecrübeleri gelecek neslimize aktarmak.” olarak açıklıyor. Kendilerine kısa vadeli hedef olarak, yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda başarılar elde ederek Türkiye’deki mühendislik öğrencilerinin kendi alanlarına dair özgüven kazanmalarına destek olmayı koyan öğrencilerin nihai hedefleri ise şöyle: “Türkiye’de, uzay ve havacılık sektöründe kaliteli hizmet verebilecek nitelikte mühendisler olabilmek ve bu mühendislerin yetişmesine katkıda bulunmak.”

Makina Mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından kurulan Anadolu Roket Takımı’nda, her biri titizlikle seçilmiş farklı mühendislik dallarından öğrenciler de bulunuyor. Şu anda, 22-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek TEKNOFEST 2020’ye hazırlanan takım, etkinlik kapsamında düzenlenecek Roket Yarışması’nda, “Ticari Roket Motorlu Orta İrtifa (3.000 metre) Kategorisi”nde yer alacak. Gençler, bu kapsamda, 4 kilogramlık bir faydalı yük ile uçuşunu tamamlayıp yere inişi esnasında zarar görmeyecek bir roket tasarımı üzerinde çalışıyor. Haftalık toplantılarla projedeki ilerleyişi yöneten gençlerin hedefinde dereceye girmek bulunuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.