Ana Sayfa Haberler FNSS 30’uncu Yıl Mesajı: FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail KURT

FNSS 30’uncu Yıl Mesajı: FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail KURT

MSI Dergisi’nin 179’ncu sayısında yayımlanan mesaj, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

“FNSS’nin 30 Yıllık Gurur Tablosu:
Tek Projeden, Dünyanın Güvendiği ve Saygı Duyduğu Türk Savunma Şirketine”

Bu yıl, kuruluşumuzun 30’uncu yıldönümünü, “Dünyanın Güvendiği ve Saygı Duyduğu Türk Savunma Şirketi” olarak kutluyoruz. Kuruluş projemiz olan Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) projesinin sözleşmesinin aktif hale geldiği 1989 yılından beri, çok uzun bir yolu, gurur duyduğumuz başarılarla kat ettik. Dünya çapında ses getiren yurt içi ve ihracat projelerini başarıyla tamamladık; Türk Savunma Sanayii’nin “ihracat şampiyonu” olduk; girdiğimiz her pazarda Türk bayrağını dalgalandırdık ve sektörümüzde birçok “ilk”i başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi, tüm bunların üzerinde yükselecek, gelecek 30 yılımızı kurguluyoruz.

30 yılda geldiğimiz noktaya baktığımızda, FNSS’nin, lisans altında ZMA üretiminden; ZMA sınıfını 21’inci yüzyıla taşıyan yenilikçi KAPLAN ürün ailesini; taktik tekerlekli zırhlı araçlar için bir referans haline gelen PARS ürün ailesini; ZAHA Zırhlı Amfibi Hücum Aracı, SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü ve KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinesi gibi çok değişik özellikli araçları; M113A4 gibi dünya üzerinde eşi olmayan modernizasyon çözümlerini; SABER ve TEBER gibi, araçlarımızın muharebe etkinliğini arttıran kuleleri geliştiren ve üreten bir dünya firmasına evrildiğini görüyoruz.

Bu dönüşüm sırasında, Türkiye’de ve dost ve müttefik ülkelerde üstelendiğimiz projelerde, her zaman kullanıcısının yanında olan, güvenilir bir tedarikçi olduğumuzu defalarca kez ispat ettik. Bunun en güzel örneği ise 30 yıl önce, kuruluş projemiz kapsamında teslim ettiğimiz ve Türk piyadesinin belkemiğini oluşturan ZMA’ların, halen görevlerinin başında olması. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)’nin, zorlu testlerin ardından seçtiği ZMA-15 aracımızı, yüksek kalite standartlarında ürettikten ve teslim ettikten sonra, sürekli desteklemeye devam ettik. Gerekli olduğunda, bu desteğimizi, araçların bulunduğu yerde destek kapsamında, sınır bölgelerine kadar götürdük; bakım hattımızı, en uzaktaki askeri tesislere taşıdık. Gerektiğinde bu hizmetlerimizi, herhangi bir bedel talebimiz olmadan verdik. Adeta “TSK’nın bir askeri fabrikası” anlayışıyla çalıştık. Bu anlayışı, uluslararası kullanıcılarımız için de devam ettirdik. Onları, o ülkenin yerel bir firması gibi destekledik.

KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank, tank sınıfına yeni bir soluk getiriyor.

 

Bugüne kadar, 15 ton sınıfında paletli zırhlı araçlardan orta ağırlık sınıfı tanka; 4×4’ten 8×8 taktik tekerlekli zırhlı araçlara; seyyar yüzücü hücum köprüsünden zırhlı istihkâm iş makinesine kadar uzanan geniş ürün ailemizin üyesi 4.000’in üzerinde aracı, farklı ülkelerdeki kullanıcılarımıza teslim ettik. Her birini, aynı özenle desteklemeye devam ediyoruz. Bugün ürünlerimiz, performanslarını, kullanıcılarının gerçekleştirdiği ayrıntılı kabul testlerinin ötesinde, muharebe sahasında da ispat etmiş çözümler olarak öne çıkıyor.

 

Yaratıcı Çözümlerle Katma Değer Yaratıyoruz

Kullanıcılarımızın güvenilir kara sistemleri tedarikçisi olmamızın bir diğer şartı, onların ihtiyaçlarını, yaratıcı ve yenilikçi çözümlerle karşılamak. Geride bıraktığımız 30 yıla baktığımızda, bunu da layıkıyla gerçekleştirdiğimizi görüyoruz.

Faaliyet gösterdiğimiz her alanda; paletli zırhlı muharebe araçlarında, tekerlekli zırhlı muharebe araçlarında, istihkâm araçlarında, modernizasyon projelerinde ve kule sistemlerinde, son teknolojiyi kullanan, rekabetçi, güvenilir ve esnek çözümler sunuyoruz. Uluslararası arenada, karşılaştırmalı testleri içeren ihaleleri, dünyanın önde gelen araç üreticileri ile rekabet ederek kazanmamız, sunduğumuz çözümlerin bu niteliklerini ispatlayan önemli bir gösterge. Ancak bizim için en önemli gösterge, bizimle ilk projesini gerçekleştiren kullanıcımızın, diğer ihtiyaçları için de bizi tekrar seçmesi. Faaliyetlerimizi yerel olarak sürdürdüğümüz dört ülkede de bugüne kadar, bu şekilde ardı ardına projeler almaya devam ettik. Bu sayıya dâhil etmediğim ülkelerde henüz ilk projemiz sürüyor olsa da onlarda da devam projelerini bekliyoruz.

Bugün, faaliyet gösterdiğimiz her alanda, sınıfının en iyi ürününe sahip olmayı hedefliyoruz ve bunu da başardığımızı görmek, FNSS çalışanları olarak bizlere büyük bir gurur veriyor.

KAPLAN 10, kendisini atış testlerinde de ispat etti.

 

Kullanıcı Odaklı Çözümleri Hayata Geçiriyoruz

Elimizde, sınıflarının en iyisi ürünlerimizin olması, bizi hiçbir zaman kullanıcılarımızı dinlemekten ve onlara özel çözümler sunmaktan alıkoymadı.

Kullanıcılarımızın her talebini, ayrı bir proje olarak ele alıyoruz. Onların özel ihtiyaçlarını dinliyor ve her bir kullanıcımıza, ihtiyacını tam olarak karşılayan özel çözümler oluşturuyoruz. Bunu; esnek süreçlerimiz, oturmuş tasarım ve ürün bilgimiz ve kendimiz gibi esnek olan iş ortaklarımız ve tedarik zincirimiz sayesinde başarıyoruz.

Sınıfında amfibi özelliğe sahip dünyanın tek aracı olan KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinası ve tank sınıfına yeni bir soluk getiren KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank gibi çok özel ihtiyaçları adresleyen ürünlere hayat veriyoruz. Bu platformlar, FNSS’nin, kullanıcısını anlayan ve nokta atışı çözüm sunan iş yapış tarzının güncel örnekleri arasında yer alıyor.

Üstlendiğimiz projelerdeki araçlarımızı, her kullanıcımıza özel, çok sayıda farklı konfigürasyonda teslim ediyor oluşumuz, kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için ortaya koyduğumuz esnek yaklaşımın bir diğer göstergesi.

PARS 4×4, kalifikasyon sürecinin sonuna yaklaşıyor ve yakın bir zamanda envantere girmeye başlayacak.

 

IDEF 2019, Söylemlerimizin Eyleme Geçtiğinin İspatı Olacak

Bir dünya şirketi olarak, her yıl çok sayıda fuara katılıyoruz. IDEF, bunların arasında çok özel bir yere sahip. FNSS olarak en geniş katılımımızı ve ürün ailelerimizin en geniş sergisini, IDEF’te yapıyoruz. 1993’te düzenlenen ve IDEF’in öncülü olan ilk IDEAS fuarından itibaren, tüm IDEF fuarlarına katıldık. Her bir fuar; ürün ailemizin gelişimini, kullanıcılarımızın çeşitlenmesini ve adım adım bir dünya şirketi haline gelmemizi gözler önüne serdi. IDEF 2019 ise 30 yılını geride bırakmış bir şirketin, gelecek 30 yıla hazır olduğunu tüm dünyaya gösterecek.

FNSS’nin, özel ihtiyaçlar için yenilikçi çözümler geliştirebildiğinin en güncel örneği, Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA).

 

IDEF 2019’da, bir dizi aracımızı ve sistemimizi ilk defa sergileyeceğiz:

  • Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) projesi kapsamında geliştirdiğimiz ve kendisini atış testlerinde de ispat etmiş olan KAPLAN 10, ilk defa bir fuarda sergilenecek. Projedeki bir diğer araç olan PARS 4×4 ile birlikte KAPLAN 10, kalifikasyon sürecinin sonuna yaklaşıyor ve yakın bir zamanda envantere girmeye başlayacak. Bu araçlarımızın, özel görev araçları olarak, TSK’nın ardından, dost ve müttefik ülkelere de uzun yıllar hizmet vereceğini öngörüyoruz.
  • FNSS’nin, özel ihtiyaçlar için yenilikçi çözümler geliştirebildiğinin en güncel örneği, Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA). Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için geliştirilen ZAHA’nın prototipi, ilk kez IDEF 2019’da sergilenecek. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde, bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.
  • PARS III 8×8 İstihkâm Aracı ve AV8 KBRN aracı, tekerlekli zırhlı araçlar alanındaki yeniliklerimizin temsilcileri olarak ziyaretçilerimizi karşılayacak.
  • ZMA Modernizasyonu çözümümüz, 30 yıl önce teslim ettiğimiz ürünümüzün arkasında olduğumuzun ve onu, gelecek dönemde de geçerli bir araç haline getirecek çözümleri sunabildiğimizin ispatı olacak.
  • Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK) ve Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) çözümlerimiz, zırhlı muharebe araçlarımızın vurucu güçleri olarak standımızda yerlerini alacak.

Bunların yanı sıra sektörde yine bir “ilk” olan ve üçüncüsünü düzenlediğimiz MILDESIGN Uluslararası Askeri Kara Araçları Tasarım Yarışması’nın Ödül Töreni, IDEF 2015’te olduğu gibi, bu yıl da IDEF kapsamında gerçekleştirilecek. Askeri kara araçlarının geleceğini görmek isteyen tüm IDEF ziyaretçilerini, ödül törenimize davet ediyoruz.

FNSS, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) projesi kapsamında, PARS 6×6 İZCİ’yi üretecek.

 

Geleceğe Güvenle Bakıyoruz

İlk aracımız 1991 yılında üretim bandından indiğinde, FNSS’nin, 30’uncu yılında bir dünya şirketi olacağını öngörebilen, vizyoner çalışanlarımız vardı. Bugün de KORKUT ve HİSAR projeleri için seri üretime geçen Zırhlı Paletli Taşıyıcı Platform (ZPTP)’u; STA projesi için seri üretim hazırlıkları süren KAPLAN 10 ve PARS 4×4’ü; Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) projesi için üretilecek olan PARS 6×6 İZCİ’yi düşündüğümüzde, gelecek 30 yılımızı görüyoruz. Envantere yeni girmekte olan ya da yakın zamanda girecek olan bu araçlarımızı, gelecek 30 yıl boyunca desteklemeye ve onları; mobilite, beka ve ateş gücü kabiliyetleri açısından güncel tutmaya devam edeceğiz. Bu araçlara, yakın zamanda KAPLAN MT, ZAHA ve geliştirerek gelecek IDEF’lerde lansmanını yapacağımız birçok aracımız daha katılacak.

Yaptığımız her şeyde, her zaman konunun insan boyutunu göz önünde bulundurarak ilerliyoruz. Bugün, 1.000’e yakın yetkin ve dinamik çalışandan kurulu kadromuz ile tasarımdan ürün desteğine kadar tüm ürün yaşam döngüsü boyunca yenilikçi çözümler sunuyoruz. Açılışını yakın zamanda yaptığımız Alfa Liderlik Akademisi’nde, 30 yıllık mirasımızı geleceğe taşıyacak, gelecek 30 yılın liderlerini yetiştirmeye şimdiden başladık.

FNSS, her zaman vatanı koruyanların hizmetinde oldu ve gelecek 30 yılda da hizmetinde olmaya devam edecek.

Nail KURT

Genel Müdür ve CEO

 

PARS III 8×8 İstihkâm Aracı, FNSS’nin, tekerlekli zırhlı araçlar alanındaki yenilikleri arasında yer alıyor.

 1,371 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.