Ana Sayfa Haberler FNSS Araçları, Tatbikatta Kendini Kanıtladı

FNSS Araçları, Tatbikatta Kendini Kanıtladı

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

FNSS tarafından tasarlanan ve üretilen sistemler, 55’inci Mekanize Piyade Tugay Köprücü Tabur Komutanlığınca, Trakya bölgesinde gerçekleştirilen “Durgun Sulardan Geçiş” tatbikatında etkin rol aldı. FNSS, gelişmeyi, 15 Şubat’ta İnternet sitesinden duyurdu.

Tatbikatta, senaryo gereği ilk olarak, kıyının karşısında bulunan temsili düşman bölgesine yapılacak taarruz için komando unsurları karşı kıyıya geçerek kıyı başı emniyetini aldı. Gizlenme amacıyla sisleme yapılmasının ardından, bölgeye, lastik botlarla takviye birlikler intikal etti.

 

Senaryo gereği, bölgenin emniyete alınmasının ardından askeri araçların faaliyeti için hızlı bir şekilde gölette çalışmalar başlatıldı. FNSS mühendislerince tasarlanan ve amfibik özelliğine sahip olması bakımından dünyada bir benzeri olmayan KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinesi, karşı kıyıyı düzenlemek ve kıyı başını köprü geçişi için hazır hale getirmek üzere diğer unsurlar ile birlikte yüzerek karşı kıyıya geçti.

 

FNSS tarafından üretilen Zırhlı Muhabere Aracı (ZMA) ve Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT)’lar da içerisindeki tam teçhizatlı piyade unsurları ile birlikte gölette yüzerek bölgeye intikal etti.

 

Tatbikatta, sulu açıklığın üç ayrı bölgesinde, karada da hareket etme yeteneğine sahip olan ve yine FNSS mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretilen SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprü araçları ile hem köprü konfigürasyonunda hem de ikili nakliye takımları halinde sal şeklinde ana muharebe tankları ve diğer zıhlı ve lojistik unsurların geçişi başarıyla tamamlandı.

 

197 personel ile 61 askeri aracın katıldığı tatbikat, zaman zaman etkisini arttıran sağanak yağış nedeniyle zorlu koşullar altında başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Basın bülteninde ayrıca şu ifade yer aldı: “FNSS olarak; Mehmetçiğimizin gücüne güç katan sistemleri tasarlayan ve üreten çalışanlarımızla vatanımızın bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğünün teminatı olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve ülkemiz için gelecekte de çalışmaya devam edeceğiz.”

 1,662 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.