Ana Sayfa Haberler FNSS, IDEF’te, ZAHA’nın Vurucu Gücü ÇAKA’yı Sergileyecek

FNSS, IDEF’te, ZAHA’nın Vurucu Gücü ÇAKA’yı Sergileyecek

FNSS, ÇAKA Uzaktan Komutalı Kule (UKK) sistemini, 17-20 Ağustos tarihlerinde düzenlenen IDEF 2021’de sergileyecek. ÇAKA, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (Dz.K.K.lığı) amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) projesi kapsamında, söz konusu araç ile birlikte kullanılmak üzere tasarlandı.

Tasarım gereksinimleri, ZAHA’nın teknik özellikleri ve kullanım şartlarına göre belirlenen ÇAKA UKK, kullanım amacına en uygun çözümü sunuyor. ÇAKA, adını büyük Türk denizcisi, Çaka Bey’den alıyor.

ÇAKA; hafifliği, nişancı için sağladığı koruma, hedef tespiti, güvenilirliği, hassasiyeti ve araç içinde daha az iç hacim kaplaması sayesinde, kullanıcısına büyük avantaj sağlıyor. 2 eksende stabilizasyon sistemi, 12,7 mm ağır makineli tüfek ve 40 mm çift beslemeli otomatik bomba atar ile donatılan ÇAKA UKK, tekerlekli ve paletli kara araçlarının yanı sıra, sahil güvenlik gemileri ve hücum botlar gibi diğer su üstü araçlara da kolaylıkla entegre edilebiliyor.

ÇAKA, üzerindeki yüksek sayıda atışa hazır mühimmatı ve sahip olduğu balistik koruma ile ZAHA’nın vurucu gücü olacak. Firma tarafından yayınlanan basın bülteninde, korozyona karşı dayanıklılık ve sızdırmazlık özellikleri öne çıkan ÇAKA’nın, her türlü kötü hava ve deniz durumunda güvenle kullanılabileceği vurgulanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.