Ana Sayfa Haberler FNSS, Endonezya’nın KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Projesinde Teslimata Başladı

FNSS, Endonezya’nın KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Projesinde Teslimata Başladı

FNSS, seri üretimini tamamladığı 10 adet KAPLAN MT (HARIMAU) Orta Ağırlık Sınıf Tank’ın gövdesini, 15 Mart’ta, Gölbaşı’ndaki tesislerinde düzenlenen bir törenle bu projedeki Endonezyalı ortağı PT Pindad’a teslim etti. İlerleyen süreçte tank gövdelerine kulelerin entegrasyonu, FNSS’nin yaptığı teknoloji transferi sayesinde Endonezya’da gerçekleştirilecek. Proje kapsamında seri üretim için anlaşılan 18 tanktan geriye kalan 8’inin seri üretimi de Endonezya’da tamamlanacak ve tanklar kalifikasyon testlerine girecek. FNSS tarafından yapılan açıklamada, bu projenin Türkiye’nin tank sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat projesi olduğu ve KAPLAN MT’nin dünyada bir ordu tarafından test edilip onaylanan ilk orta sınıf tank olduğu vurgulandı.

Düzenlenen törene Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Endonezya Kara Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Agus Subiyanto ile T.C. Milli Savunma Bakanlığından, Endonezya Savunma Bakanlığından ve PT Pindad’dan temsilciler katıldı. Törende, Prof. Dr. Demir ve Korgeneral Subiyanto’nun yanı sıra FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt ve FNSS KAPLAN MT Orta Tank Program Müdürü Barış Aslan birer konuşma yaptı.

Endonezya Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları için hayata geçirilen KAPLAN MT Orta Sınıf Tank Geliştirme Projesi, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Endonezya Savunma Bakanlığı arasında 2015 yılında imzalanan devletler arası anlaşmayla başladı ve proje kapsamında 2 adet orta sınıf tank prototipi, FNSS ve PT Pindand tarafından ortak olarak geliştirildi. Prototip geliştirme çalışmaları sonrasında Endonezya’da yapılan zorlu dayanıklılık ve atış testleri de başarıyla tamamlandı.

Ardından, FNSS ve PT Pindad arasında 2019’da 18 tank için imzalanan sözleşme ile seri üretim dönemi başladı. 2020 yılında da son kullanıcının katılımı ile gerçekleştirilen tasarım mükemmelleştirme çalışmaları tamamlandı.

FNSS, 2021 yılı içerisinde, PT Pindad tarafından Endonezya’da üretilecek araçlar için sağlanacak parça ve sistemlerin üretim ve tedarik çalışmalarını yaptı ve söz konusu parça ve alt sistemler, kitler halinde Endonezya’ya ihraç edilerek PT Pindad’a teslim edildi. FNSS, 2022 başı itibari ile Türkiye’deki proje aktivitelerini başarıyla tamamladı ve Türkiye’de üretilen araçları müşteriye sunum için hazır hale getirdi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.