Ana Sayfa Haberler FNSS, KAPLAN MT Tankının, Seri Üretimine Başlıyor

FNSS, KAPLAN MT Tankının, Seri Üretimine Başlıyor

FNSS ve PT Pindad arasında KAPLAN MT (Harimau) Orta Ağırlık Sınıfı Tank Seri Üretimi Uzun Dönemli İşbirliği Sözleşmesi, IDEF 2019 fuarının ilk gününde düzenlenen törende imzalandı. Törene, Savunma Sanayi Başkanlığı, Endonezya Savunma Bakanlığı ve Endonezya Silahlı Kuvvetleri Personeli iştirak etti.

Bu kapsamda geliştirmesi tamamlanan KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tank’ın seri üretimi, iki firma tarafından ortak olarak gerçekleştirilecek ve tanklar Endonezya Ordusuna teslim edilecek. Anlaşma, 18 adet tankın 2 yıl içerisinde üretimini kapsıyor.

Ardı ardına gerçekleştirdiği ihracat projeleriyle dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerinin güvenilir tedarikçisi konumunda olan FNSS, bu ihracatla portföyüne yeni bir kullanıcı eklerken, aynı zmanda Endonezya’nın bekasına ve sürdürülebilir kalkınmasına da destek oluyor.

FNSS ve PT Pindad, Kaplan MT’nin prototip geliştirme çalışmalarına Endonezya ve Türkiye hükümetleri arasında imzalanan savunma sanayi iş birliği anlaşması kapsamında 2015 yılı sonunda başlamış ve geliştirme dönemi 2018 yılı itibari ile tamamlanmıştı. Yaklaşık 3 yıldan kısa bir süre içinde teknoloji transfer modeli ile araç tasarlanıp geliştirilerek, 2 adet prototipi üretilmiş ve bu prototipler hem Türkiye hem de Endonezya coğrafyasında, Endonezya Ordusu ve Endonezya Savunma Bakanlığı tarafından çok kapsamlı ve zorlu testlere tabi tutulmuştu. KAPLAN MT bu testleri başarı ile tamamlayıp Endonezya Ordusu tarafından sertifikasyon verilen ilk orta ağırlık sınıfı tank olmuş ve seri üretime hak kazanmıştı. KAPLAN MT, bu özelliğiyle dünya pazarında bir kullanıcı tarafından kalifiye edilerek sertifikalandırılan tek orta ağırlık sınıfı tank özelliğini taşıyor.

 1,863 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.