Ana Sayfa Haberler FNSS, KAPLAN MT’yi Seri Üretim Konfigürasyonu ile IDEF’21’de Sergileyecek

FNSS, KAPLAN MT’yi Seri Üretim Konfigürasyonu ile IDEF’21’de Sergileyecek

FNSS, tasarım mükemmelleştirme çalışmalarını tamamladığı KAPLAN MT’nin seri üretim konfigürasyonunu IDEF’21’de sergileyecek.

Orta tank sınıfında bir araç olan, KAPLAN MT, Endonezya Silahlı Kuvvetleri için FNSS’nin, bu ülkede faaliyet gösteren PT Pindad ile imzaladığı ortak geliştirme anlaşması kapsamında geliştirildi. KAPLAN MT’nin prototipi, Türkiye ve Endonezya’da gerçekleştirilen dayanıklılık ve atış testlerini başarıyla tamamladı. KAPLAN MT’nin seri üretim süreci ise IDEF’19 fuarında, FNSS ve PT Pindad arasında imzalanan ortak üretim sözleşmesi ile birlikte hayata geçirildi. FNSS tesislerinde, PT Pindad mühendisleri ve Endonezya Silahlı Kuvvetleri mensubu son kullanıcıların da katılımı ile gerçekleştirilen tasarım mükemmelleştirme çalışmaları ile seri üretim için nihai tasarıma karar verildi ve üretim başladı.

Sözleşme kapsamında toplamda 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek. Bunlardan ilk 10 tankın üretimi Türkiye’de, kalan 8 tankın üretimi ise Endonezya’da gerçekleştirilecek. Araç kabulleri ve teslimatlarının, 2021 yılı içerisinde yapılması hedefleniyor.

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında hayata geçirilen KAPLAN MT, Türkiye’nin orta ağırlık tank sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat oldu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.