Ana Sayfa Haberler FNSS MILDESIGN Yarışmasında Jüri Seçimini Yaptı: Yarışmanın Kurgusu, FNSS’nin Vizyonunu da Ortaya Koydu

FNSS MILDESIGN Yarışmasında Jüri Seçimini Yaptı: Yarışmanın Kurgusu, FNSS’nin Vizyonunu da Ortaya Koydu

FNSS MILDESIGN 2019 uluslararası kara araçları tasarım yarışmasının jüri değerlendirmesi aşaması, 23 Mart’ta, Ankara’da gerçekleştirildi. FNSS tarafından bir araya getirilen çok uluslu jüride; bir çoğu kendi alanında duayen kabul edilen ve akademik bakış açısını, tedarik makamını ve sanayiyi temsil eden üyeler yer aldı. Bu yıl hibrit güç paketine sahip araç tasarımlarının mücadele ettiği yarışmada, jüri üyelerinin dağılımı ve yarışmanın kurgusu ise FNSS’nin bu konudaki vizyonunu ortaya koydu. Jüri değerlendirmesine göre ödüle layık görülen yarışmacılar, IDEF 2019 fuarı sırasında gerçekleştirilecek ödül töreninde açıklanacak.

 

İlk kez 2011 yılında gerçekleştirilen ve her 4 yılda bir tekrarlanan FNSS MILDESIGN yarışması ile savunma sektörünün özgün ürün geliştirme çalışmalarının desteklenmesi ve yeni tasarımcıların savunma sanayisine kazandırılması hedefleniyor. Önceki yarışmalarda dereceye giren tasarımcıların bir kısmı, hâlihazırda FNSS’nin de aralarında yer aldığı sektör firmalarında görev yapıyor. Profesyonel ve öğrenci olmak üzere, iki farklı kategoride düzenlenen yarışma ile ayrıca insan ergonomisini gözeten askeri ürünlerin tasarımı da teşvik ediliyor.

Jüri üyeleri, her bir projeyi detaylı şekilde inceledi.

 

Yarışmaya İlgi Artıyor

FNSS MILDESIGN 2019 yarışması ile ilgili süreç, 15 Kasım 2018’de başlayan başvurularla birlikte start aldı. Son tasarımların 1 Mart’ta teslim edildiği yarışmada, bir kısmı takımlar hâlinde mücadele veren toplam 560 yarışmacı, 368 farklı proje sundu. Bununla birlikte, yarışmanın “Jüri Değerlendirme Toplantısı” öncesinde, FNSS tarafından oluşturulan bir kurul, projeleri, yarışma gereksinimlerine uygunluk açısından ön elemeye tabi tuttu. Ön eleme aşamasını geçerek jüri değerlendirmesi safhasına geçmeyi hak kazanan proje sayısı ise 184 olarak gerçekleşti. Bu projelerin 139’u profesyonel kategoride; 45’i ise öğrenci kategorisinde yarıştı. Önceki yarışmalar açısından değerlendirildiğinde, FNSS MILDESIGN 2015 yarışmasında 152; FNSS MILDESIGN 2011 yarışmasında ise 65 proje mücadele vermişti.

 

Jürinin yapacağı değerlendirme öncesinde, FNSS Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birim Yöneticisi Cem Altınışık, yarışmanın konsepti hakkında bilgi verdi.

 

Dengeli Bir Jüri

FNSS tarafından bir araya getirilen 13 kişiden oluşan yarışma jürisinin üyeleri, alfabetik olarak şu şekilde sıralandı:

 • Ahmet Raci Yalçın – Savunma Sanayii Başkanlığı Kara Araçları Daire Başkanı
 • Aybars Küçük – FNSS Pazarlama ve Programlar Grup Başkanı
 • Dr. Bahar Şener Pedgley – Akademisyen (ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı)
 • Christopher Foss – Savunma Yazarı, Editör
 • Douglas Jackson – FNSS Genel Müdür Yardımcısı
 • Emre Tüfekçioğlu – Akademisyen (Eskişehir Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım)
 • Fatma Filiz Özsuca – Akademisyen (Atılım Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı)
 • Ian Pain – HORSTMAN CEO’su
 • İsmail Durgun – ArGe ve Dijital Dönüşüm Uzmanı (IDRECT Academy)
 • Koray Ulu – FNSS Program Müdürü
 • Marc Chasillian – Uluslararası Danışman
 • Mark Pedrazzi – BAE Systems Eski Mühendislik ve Teknoloji Başkan Yardımcısı
 • Tolga Yaşar Yılmaz – FNSS’de Lider Endüstriyel Tasarımcı

Yarışmada dereceye giren projelere, jürinin oy birliği ile karar verildi.

 

FNSS Halkla İlişkiler ve Tanıtım Birim Yöneticisi Cem Altınışık, jüri üyelerinin dağılımı ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Bu yarışma için, öncelikle dengeli bir jüriyi bir araya getirmeye gayret ettik. Günümüzde sıfırdan tasarlanacak modern bir kara aracı ile ilgili tüm paydaşları jüriye dâhil etmeye çalıştık. Tedarik makamından alt sistem üreticilerine, teorisyenlerden projeleri hayata geçirmekle sorumlu olan kişilere kadar, her kesimden en az bir kişinin jüride yer almasını sağladık. Yarışmaya duyulan güven, bizim için ayrıca önemliydi. Bu sebeple jüri üyesi olarak görev yapmaları için, uluslararası arenada rakibimiz olan firmalardan uzmanları da davet ettik.”

 

Hibrit ve Amfibik Araçlar Mücadele Etti

Yenilikçi yaklaşımların ön planda tutulduğu FNSS MILDESIGN yarışmalarının konsepti de her seferinde değişiyor. Bir önceki yarışmada, tasarlanacak askeri kara araçların aranan şartları arasında; insanlı ve uzaktan komutalı, balistik korumaya sahip ve modüler yapıdaki tasarımlar şart koşulmuştu. Bir önceki yarışmanın şartlarını da içeren bu yılki yarışmanın yeniliği ise amfibik özelliğe ve hibrit güç paketine sahip araç tasarımlarının yarışması oldu.

Altınışık, tasarım kriterleri ile ilgili şunları kaydetti: “Yakıt verimleri ve sessiz kullanımları gibi özellikleri ile hibrit tahrik sistemleri, giderek günümüzün bir gerçeği hâline gelmeye başladı. Bu tip araçları yakın zamanda muharebe sahalarında görmeye başlamamız an meselesi. Bizim de çeşitli çalışmalar yürüttüğümüz hibrit araçlar alanında yeni tasarımcıların yetişmesini teşvik etmeyi ise FNSS olarak kendimize bir görev olarak görüyoruz. Hibrit güç paketine sahip araçları bu yılki yarışmaya eklememizin sebebi buydu. Amfibik özellik ise artık günümüz modern ordularının belirli sınıflardaki araçları için olmazsa olmaz bir kabiliyet. Son yıllarda, FNSS olarak Türk Silahlı Kuvvetleri için tasarladığımız; SAMUR, KUNDUZ, PARS STA, KAPLAN STA ve ZAHA ile platformunu tasarladığımız KORKUT araçlarının tamamı amfibik kabiliyete sahip. Amfibik özelliği de bu sebeple yarışma şartnamesine ekledik.”

 

İnovasyon Ön Planda

Yarışmada mücadele eden projeler; inovasyon,               tasarımın detayı ve karmaşıklık,               fizibilite ve tasarım-fonksiyon ilişkisi olmak üzere, 4 farklı başlık altında puanlamaya tabi tutuldu. Her bir kriterin puanlamadaki ağırlığı ise profesyonel ve öğrenci kategorileri için farklılık gösterdi. Kriterlerin ağırlıkları şu şekilde gerçekleşti:

Öğrenci Kategorisi:

 • İnovasyon: %40
 • Fizibilite: %10
 • Tasarım-Fonksiyon ilişkisi: %25
 • Tasarımın detayı ve karmaşıklık : %25

Profesyonel Kategori:

 • İnovasyon: %30
 • Fizibilite: %20
 • Tasarım-Fonksiyon ilişkisi: %25
 • Tasarımın detayı ve karmaşıklık : %25

Yarışma, sadece platformun tasarımını kapsadığı için, yarışmacılardan herhangi bir silah sistemi tasarımı yapmamaları; bunun yerine, araçlar üzerinde rafta hazır bulunan silah sistemlerinin kullanılması istendi. Yarışmaya farklı silah sistemi tasarımları ile katılan projelerde ise bu sistemler göz ardı edilerek sadece platform puanlamaya tabi tutuldu.

Altınışık, yarışmadaki puanlama sistemindeki inovasyon kriterinin ağırlığı ile ilgili şunları söyledi: “FNSS MILDESIGN yarışmalarında da inovasyon bizim için her zaman en büyük ağırlığa sahip kriter oldu. Bununla birlikte, profesyonel kategorisindeki yarışmacılardan beklentimiz, yarışmaya biraz daha olgunlaşmış ve fizibilitesi yüksek projelerle katılmaları yönündeydi. Genç beyinler ise günümüzün mevcut problemlerine, yeni çözümlerle cevap verme konusunda çok daha yaratıcılar. Ayrıca bu tip inovatif çözümlerin, her zaman için doğrudan ürünleşmesi de gerekmiyor. Bu fikirlerin, sanayiyi belirli bir yöne doğru sevk etmesi ve firmaların ufkunu açması bile yeterli. Bu sebeple öğrenci kategorisindeki projelerde, fizibilite bizim için daha düşük bir öneme sahipti.”

Tolga Yaşar Yılmaz’ın, FNSS MILDESIGN 2015 yarışmasında, profesyonel kategoride dereceye giren tasarımı. Yarışmadaki başarısının ardından, FNSS’de tasarımcı olarak çalışmaya başlayan Yılmaz, FNSS MILDESIGN 2019 yarışmasının jürisinde de yer aldı.

 

Uluslararası Arenada Tek Yarışma

Altınışık, FNSS MILDESIGN yarışmasının ardındaki motivasyonu ise şu sözleri ile açıkladı: “FNSS olarak, hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki kullanıcı ihtiyaçlarını, yenilikçi ve özgün ürünlerle karşılayan bir firma olmaya gayret ediyoruz. Tasarım kabiliyetimiz ise bu süreçteki en önemli kozlarımızdan birisi. Bu sebeple sadece FNSS’nin değil, Türk savunma sanayisinin özgün ürün geliştirme kabiliyetlerini desteklemek adına, sektöre yeni tasarımcılar kazandırmaya büyük önem veriyoruz. Yarışmamıza, rakibimiz olan firmaların tasarımcılarının da katılım göstermesi bizi çok mutlu ediyor. FNSS MILDESIGN yarışmalarını, böyle bir motivasyonla düzenliyoruz. Uluslararası arenada, askeri kara araçları alanındaki tek tasarım yarışmasını düzenliyor olmak da bize ayrı bir gurur veriyor. Bu sayede, FNSS’nin, geleceğin savunma sistemlerini tasarlamaya aday; bu alanda lider bir firma olduğunu da bir kez daha göstermiş oluyoruz.”

 

200.000 Liranın Üzerinde Ödül

Yarışmada dereceye girenler, ödüllerini, 30 Nisan – 3 Mayıs tarihlerinde, İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IDEF 2019 fuarı sırasında düzenlenen bir törenle alacaklar. Ödüller ise şu şekilde olacak:

Profesyonel Kategori:

 • 1’inci – 100.000 TL
 • 2’nci – 50.000 TL
 • 3’üncü – 20.000 TL

Öğrenci Kategorisi:

 • 1’inci – 20.000 TL
 • 2’nci – 10.000 TL
 • 3’üncü – 5.000 TL

Bunların haricinde, her iki kategori altında da mansiyon ödülleri var. Verilecek mansiyon ödülü sayısı ile ilgili FNSS’nin belirlediği bir üst sınır bulunmuyor. Bu nedenle jürinin belirlediği, ilk 3’e giremeyen; ancak başarılı olduğu değerlendirilen projelere de mansiyon ödülü verilecek.

 1,658 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.