Ana Sayfa Manşet FNSS’den Yüksek Teknolojiyle Donatılan Yeni Nesil Araçlar

FNSS’den Yüksek Teknolojiyle Donatılan Yeni Nesil Araçlar

FNSS standını ziyaret edenler arasında, Ankara Askeri Ataşeler Birliği AMAC’a (Ankara Military Attaché Corps) üye askeri ataşeler de yer aldı.

FNSS, MRBS’21’de, geniş ürün ailesinden PARS 6×6 İZCİ Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ı, PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı’nı (ÖOA) ve Gölge Süvari teknolojisinin kullanıldığı Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı’nı (A-İKA) ön plana çıkarttı.

FNSS Yurt İçi İş Geliştirme Müdürü Burak Sağ

Sınır güvenliği kapsamında da kullanılabilecek gözetleme sistemleri, FNSS’nin ürün ailesindeki her araca entegre edilebilmekle beraber firmanın son dönemde üstlendiği projelerde, PARS 6×6 İZCİ, PARS IV 6×6 ÖOA ve A-İKA, bu sistemlerin ağırlıklı olarak kullanıldığı platformlar oldu. Bu araçlardan PARS 6×6 İZCİ, ön bölümünde yer alan ve şeffaf zırh olarak da adlandırılan balistik camlarıyla dikkat çekiyor. Aracın koruma kabiliyetlerini zafiyete uğratmaksızın, personelin görüş açısını önemli ölçüde arttıran balistik camlar, aracı doğal bir gözetleme platformu haline getiriyor. PARS 6×6 İZCİ, bu özellikleriyle olası bir sınır ihlali öncesinde, tehdidin yerinde gözlenmesi için kullanılabiliyor. PARS IV 6×6 ÖOA ise MRAP tipi araçlarla aynı seviyede sunduğu koruma kabiliyetleriyle sınır ihlalinin gerçekleştiği ve tehdidin fiilen ortaya çıktığı durumlarda, bir müdahale aracı olarak görev yapabiliyor. Tehdidin, insan hayatının tehlikeye atılamayacağı kadar çok yüksek olduğu sınır güvenliği operasyonlarında ise A-İKA platformu devreye girebiliyor. Bu platform, sahip olduğu otonom kabiliyetlerle sınır boylarındaki rutin devriye görevlerini de yerine getirebiliyor.

PARS 6×6 İZCİ

Etkinliğin ilk gününde gerçekleştirilen “Terör ve Hudut Güvenliği” oturumunda bir sunum yapan FNSS Yurt İçi İş Geliştirme Müdürü Burak Sağ, sınır güvenliğinin değişen doğası ve FNSS’nin sınır güvenliğine getirdiği bütüncül bakış açısını anlattı. Sağ, FNSS’nin, geniş ürün ailesi ile “keşif ve gözetleme”, “karar alma”, “koruma” ve “caydırıcılık” yetenek alanlarının hepsine yönelik çözümler sunduğunun altını çizdi.

Ağır Sınıf İnsansız Kara Aracı (A-İKA)
PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı (ÖOA)

 818 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.