Ana Sayfa Haberler FNSS, Kara Kuvvetlerine KAPLAN STA Teslimatlarında Hız Kesmiyor

FNSS, Kara Kuvvetlerine KAPLAN STA Teslimatlarında Hız Kesmiyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 30 Nisan’da, Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen KAPLAN STA araçlarından 9 adedinin daha envantere alındığını açıkladı. Teslimatlar, 5 Nisan’da başlayan muayene kabul faaliyetlerinin başarı ile tamamlanmasının ardından geçekleştirildi. Araçlardan 7’si, Gaziantep’teki 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığına, 2’si de Kahramanmaraş’taki 2’nci Zırhlı Tugay Komutanlığına teslim edildi.

Proje kapsamında, bugüne kadar 94’ü KAPLAN STA ve 19’u PARS STA olmak üzere 113 adet araç envantere girmiş oldu. STA araçlarının tedariki ile tanksavar bölüklerinin, mekanize birliklerin manevra kabiliyeti ile uyumlu hâle gelerek, harekât etkinliğinin artırılması hedefleniyor. Araçlar üzerinde yer alan ve yine FNSS tarafından geliştirilen Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK) ile KORNET-E veya OMTAS güdümlü tanksavar füzeleri atılabiliyor.

KAPLAN STA’nın Teknik Özellikleri

Boyutlar5,6 x 3 x 3,1 m
Muharebe ağırlığı17 ton
Mürettebat4 kişi
Silah sistemiUzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK)
Ana silahKORNET-E veya OMTAS güdümlü tanksavar füzesi
İkincil silah7,62 mm makineli tüfek
Motor360 beygir gücünde Cummins motor
TransmisyonAllison x200-4c
Güç/ağırlık oranı21 bg/ton
Azami hız:65 km/sa.
Balistik korumaMevcut
Mayına karşı korumaMevcut
Amfibi hızı6,3 km/sa.
Füze taşıma kapasitesi6 adet

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.