Ana Sayfa Haberler FNSS’den, ÖMTTZA Projesi ve PARS İZCİ Araçları ile İlgili Bilgilendirme

FNSS’den, ÖMTTZA Projesi ve PARS İZCİ Araçları ile İlgili Bilgilendirme

FNSS, 17 Mart’ta yayınladığı bir basın bülteni ile Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (ÖMTTZA) Projesi kapsamında üretilecek olan PARS 6×6 İZCİ araçları ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) ihtiyaçları doğrultusunda, ÖMTTZA Projesi’ne yönelik ihalenin başlatılması ile birlikte, FNSS, henüz daha sözleşmeyi imzalamadan, proje gereksinimlerini en iyi karşılayacak araç konseptini göstermek amacıyla kendi öz kaynakları ile PARS 6×6 İZCİ aracını tasarlayarak geliştirdi. Daha sonra bu aracın ihale kapsamında galip gelmesi ile birlikte, SSB ve FNSS arasında bir sözleşme imzalandı.

FNSS’nin Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olan PARS 6×6 İZCİ, yüksek durumsal farkındalık ve yüksek bir personel konforu sunuyor. Firma, aracın bu özellikleri sayesinde keşif ve gözetleme görevlerine uygun bir çözüm olduğunu vurguluyor.

Proje sayesinde, yerli olarak geliştirilen 6×6 taktik tekerlekli bir zırhlı araç, ilk kez TSK envanterine girmiş olacak. Proje kapsamında ayrıca, PARS İZCİ’nin 8×8’lik bir sürümü de olacak. Yüksek bir yerlilik oranına sahip olacak şekilde, proje hedefleri doğrultusunda, FNSS mühendisleri tarafından modüler olarak tasarlanan bu araçlar, potansiyel ihtiyaçlara göre konfigüre edilebiliyor.

Aracın alt sistemlerinin yerlileştirmesi için ise özel olarak çaba harcandı. Ar-Ge projeleriyle aracın yerlilik oranını arttıracak ürünler geliştirildi ve geliştirilen yerli alt sistemler için tüm testler yapıldı. Alt sistemlerin geliştirme çalışmalarında alt yüklenicilerle etkin bir iş birliği yürütüldü.

Tüm tekerlerden çekiş sağlayan 6×6 konfigürasyonu, özellikle arazide, araca yüksek bir taktik hareket kabiliyeti sağlıyor. Firma tarafından, aracın, sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip olduğu ifade ediliyor. Bu özelliğin yanı sıra tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi ve merkezi teker şişirme sistemi ile birlikte PARS İZCİ, farklı arazi koşullarında kullanıcıya operasyonel rahatlık sağlarken, tekerleklerin içine yerleştirilen run flat (patlak gider) ise aracın lastikleri patlasa dahi belirli bir mesafe yol alabilmesini sağlıyor. Durgun sulardan oluşan engelleri basarak geçebilen araç ailesi, opsiyonel olarak eklenebilen amfibik özellik sayesinde, yüzme kabiliyeti de kazanabiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.