Ana Sayfa Özel Haberler FNSS, Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi’nde Kritik Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı: İlk KAPLAN STA’lar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

FNSS, Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi’nde Kritik Bir Kilometre Taşını Daha Geride Bıraktı: İlk KAPLAN STA’lar, Kara Kuvvetleri Komutanlığına Teslim Edildi

MSI Dergisi’nin 188’nci sayısında yayımlanan Özel Haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Şebnem ASİL / s.asil@savunmahaber.com

Turan SALCI / t.salci@savunmahaber.com

Birol TEKİNCE / btekince@savunmahaber.com

FNSS, Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında geliştirdiği KAPLAN STA aracının ilk ikisini, 25 Aralık’ta, Gölbaşı’ndaki tesislerinde düzenlenen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim etti. Böylece, proje kapsamında dört yeni ürünü; KAPLAN STA, PARS 4×4 STA, KORNET-E Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK) ve OMTAS UKTK’yı sıfırdan geliştiren FNSS; 3,5 senelik bir zaman diliminde teslimat aşamasına geldi. Türk Silahlı Kuvvetlerine hizmetini, yeni projelerle sürdüren FNSS, törenin ardından, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi kapsamında, ASELSAN ve TÜMOSAN ile birer alt yüklenicilik sözleşmesi de imzaladı.

KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA, Türk Silahlı Kuvvetlerinin caydırıcı ve vurucu gücünü arttırmak amacıyla FNSS tarafından, göreve özel, safkan araçlar olarak geliştirildi. Bu sürecin ilk adımı ise Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçlarının detaylı analizi ve istişaresiyle başladı. Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Haziran 2013’te, STA Projesi için teklife çağrı dosyası yayınladı. Ayrıntılı görüşme ve değerlendirmelerin ardından, SSB ve FNSS arasında, 27 Haziran 2016 tarihinde sözleşme imzalandı. Sözleşme kapsamında;

 • 184 adet paletli araç (KAPLAN STA),
 • 76 adet tekerlekli araç (PARS 4X4 STA),
 • 64 adet KORNET-E UKTK ve
 • 196 adet OMTAS (Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi) UKTK’nın geliştirilmesi ve üretilmesi yer alıyor.

Proje Başlangıç Toplantısı ise 14 Ekim 2016’da yapıldı. FNSS, projede, yenilikçi bir yaklaşım sergiledi. Ulusal ve uluslararası alanda, çoğunlukla bilgisayar çizimleri veya kağıt üzerinden yapılan Kritik Tasarım ve Değerlendirme Toplantısı için FNSS, prototip araçları hazır hale getirdi. Böylece, toplantıda, değerlendirmeler, somut araçları üzerinden yapıldı. Prototiplerin, proje başlangıcının henüz 16’ncı ayında hazır olması, değerlendirmelerin daha detaylı ve sağlıklı yapılmasını sağladı ve projeye kayda değer bir hız kazandırdı.

Araçların kalifikasyon testlerinin başlangıç tarihi, 3 Aralık 2018 oldu. Kalifikasyon testleri kapsamında, KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA; Hareket Kabiliyeti, Çevre Koşulları, EMI/EMC, Mayın ve Balistik Koruma ve Amfibi Kabiliyet Testlerinden başarıyla çıktı. Çevre Koşulları testlerinde, araçlar, -45° +55° sıcaklık aralığında nem ve depolama testlerine tabi tutuldu ve karlı arazi dâhil zorlu alanlarda performans testlerinden geçti. KAPLAN STA, 10.000 kilometre dayanıklılık sürüş testini; PARS 4×4 STA ise 20.000 kilometre dayanıklılık sürüş testini başarıyla tamamladı. KORNET-E UKTK’nın da kalifikasyonları başarıyla gerçekleştirildi. OMTAS UKTK’nın kalifikasyon çalışmalarının ise ocak ayında tamamlanması hedefleniyor.

KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA’nın atış testleri ise
– Duran Araçtan Duran Hedefe Atış
– Duran Araçtan Hareketli Hedefe Atış
– Hareketli Araçtan Duran Hedefe Atış
olmak üzere, 3 farklı şekilde yapıldı. KORNET-E ve OMTAS füzeleri ile teçhiz edilebilen iki farklı konfigürasyondaki UKTK’ların kabiliyetleri, bu atış testleri ile doğrulandı. Kulelerin yardımcı makinalı tüfeklerinin etkinliği de bu test kampanyalarında gösterildi.

FNSS ana yükleniciliğinde ilerleyen STA Projesi’nde, Türk savunma ve havacılık sanayisinden birçok firma da önemli katkılar sunuyor. 4×4 araçlar üzerinde önemli yetkinlik ve uzmanlığa sahip olan Nurol Makina, PARS 4×4 STA’nın tasarım sürecinde kritik girdiler yaptı. Ayrıca PARS 4×4 STA’ların baz araçlarının üretimleri de Nurol Makina tarafından gerçekleştiriliyor. Projede; ASELSAN, yüksek performanslı bir Elektro-Optik Nişangâh Sistemi geliştirirken, Roketsan ise OMTAS füzelerinin kule üzerinde hazırlanması ve ateşlenmesine yönelik OMTAS Görev Birimi’ni hazırladı. SDT ise araçlarda kule ile operatör arayüzünü sağlayacak olan Platform ve Nişancı Arayüz Birimleri’ne imzasını attı. Bunların yanı sıra 100’ü aşkın yan sanayi firması da iki araçta önemli görevler alarak katkılar sağladı.

FNSS, toplamda 260 adet STA ve UKTK’nın teslimatlarını, 2022 yılına kadar tamamlamayı hedefliyor.

Araçlar Sahnede

Araçların teslim töreninde, sahnede, KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA yer aldı. KAPLAN STA, KORNET-E UKTK; PARS 4×4 STA ise OMTAS UKTK ile sergilendi. Açılış konuşmalarını, sırasıyla FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in gerçekleştirdiği törene, ayrıca, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı, Türk Silahlı Kuvvetlerinden temsilciler ve sektörden birçok isim katıldı.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt

Zorlu İhtiyaçlar için Özel Sistem Mühendisliği ve Optimizasyon

Konuşmasında, proje gereksinimlerinin oldukça zorlu olduğunu ifade eden Kurt, bu durumu şöyle anlattı: “Araçların mayın ve balistik korumaları, araç boyutlarına göre oldukça yüksek. Bunun yanı sıra bir de yüzme kabiliyeti ihtiyacı vardı. Dolayısıyla iki çelişen gereksinimle ilgili olarak ortak noktada buluşma anlamında, çok ciddi sistem mühendisliği ve optimizasyon çalışmaları yapıldı. Bugün geldiğimiz noktaya bakarsak kısa sürede dört ayrı ürünün; geliştirilmesi, prototiplerinin üretilmesi, kalifikasyonlarının tamamlanmış olması, Türk savunma sanayisinin, özellikle kara sistemlerindeki yetkinliğinin çok ciddi bir nişanesidir. Dünyada, bunu, bu kadar kısa sürede geliştirip gereksinimleri sağlayacak, kalifikasyonlarını yapacak başka ülkelerin, çok fazla [sayıda] olduğunu düşünmüyorum.”

STA Projesi’nin bugüne kadar başarı hikâyeleriyle dolu olduğunun altını çizen Kurt, “Ancak bu, işimizin bittiği anlamına gelmiyor.” dedi ve şunları ekledi: “Gerçek anlamda ‘Bu iş bitti.’ diyebilmemiz için bu araçların, Türk Silahlı Kuvvetleri ve kahraman Mehmetçiğimize [tamamının] teslim edilmesi ve orada kullanılması gerekiyor. Ancak bu da yetmez; biz, bu araçları, her zaman olduğu gibi takip edeceğiz. Bunları takip ettikten sonra, birliklerdeki kullanıcımızla, Mehmetçiğimizle konuşacağız. Onların gözünde o güven ifadesini, araçlardan duydukları ve hissettikleri gücü biz de hissedene kadar rahat uyumayacağız. Bunu da bir söz olarak veriyoruz.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir

İhracat Pazarı Önemli Bir Ürüne Daha Kavuşuyor

Prof. Dr. Demir ise SSB’nin kurulduğunu dönemdeki en büyük hedeflerinden birinin, Kara Kuvvetleri Komutanlığının Zırhlı Muhabere Aracı (ZMA) ihtiyacının, ortak üretim yolu ile karşılanması olduğunu hatırlattı ve konuşmasına şöyle devam etti: “İşte o günlerde, tam da üzerinde bulunduğumuz coğrafyada ekilen tohum, yıllar içerisinde gelişti ve özellikle son 15 yılda yapılan büyük atılımlar sayesinde serpildi, meyvelerini vermeye başladı. Bu süreçte, Mayına Karşı Korumalı Aracımız KİRPİ; Zırhlı Personel Taşıyıcı Araçlarımız EJDER YALÇIN, VURAN ve COBRA; Fırtına Obüslerimiz; Seyyar Yüzücü Hücum Köprümüz SAMUR; KUNDUZ Zırhlı İstihkâm İş Makinemiz; Taktik Tekerlekli Araçlarımız; Akaryakıt Tankerlerimiz; Tank Taşıyıcı Araçlarımız; Gizli Zırhlı Araç ve Minibüslerimiz gibi birçok aracımızı, gittikçe yükselen yerlilik oranları ile tasarladık, geliştirdik, ürettik ve envantere kazandırdık. Bunların yanı sıra Leopard 1 tankımızın atış kontrol sistemini yerlileştirdik, M-60 tanklarımızın modernizasyonunu gerçekleştirdik, ALTAY Ana Muharebe Tankımızın prototip geliştirme ve kalifikasyon faaliyetlerini tamamladık ve seri üretim dönemine geçiş yaptık. Başkanlık projelerimizin yanı sıra devletimiz ve özel sektörün girişimleriyle gerçekleştirilen Zırhlı Personel Taşıyıcı 6×6, 8×8 ve hafif tank gibi araçların ihracatları ise geldiğimiz noktayı gösteren en önemli işaretlerden birisidir. Şu anda ihracat pazarımızda en aktif olduğumuz sektörlerden biri; zırhlı personel taşıyıcı ve muharebe araçlarıdır. İşte bu gelişmeler sayesinde, yurt dışı kaynağa ihtiyaç duymadan, Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtı gibi terör örgütlerini çökertmeye yönelik, devletimizin menfaatini korumaya yönelik faaliyetleri, kendi imkânlarımızla kimsenin engellemesi ile karşılaşmadan gerçekleştirmeyi başardık.”

Son günlerde, kara araçları konusunda dışa bağımlılık konusunu oluşturan en önemli faktörlerin başında, zırh çeliği ve motor-transmisyon konularının geldiğini belirten Prof. Dr. Demir, özel sektörün girişimleriyle bu alanlarda büyük yol kat edildiğini ve kısa zamanda yerli zırh çeliğinin üretilebileceğini açıkladı. Motor ve transmisyon geliştirme projeleri, modernizasyon projeleri ve yeni nesil araç projelerinin de kararlı bir şekilde devam ettiğini ekledi.

Yoğun çabaların bir meyvesi olan KAPLAN STA ve PARS 4×4 STA’ları teslim etmenin büyük gururunu taşıdıklarını ifade eden Prof. Dr. Demir, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bugün, bu yolda daha da ileriye gidebilmek, özellikle şu anda STA’larımızın sahada göstereceği performans ve üzerine yerleştirilen silah sistemleri ve kulelerin çeşitlendirilmesi ile de ihracat pazarında önemli bir ürüne kavuşacağımızı da düşünüyorum. Bu konuda, son dönemlerdeki operasyonlarda da bu tür araçların ne kadar etkin olduğunu görebileceğiz ve kuvvet ile muhtemeldir ki şu anda üzerine yerleştirdiğimiz kulelerin ve silah sistemlerinin çeşitlendirilmesi ile bu araçlarımız çok daha fonksiyonel hale gelecek. Çeşitli optik görüntüleme ve kontrol sistemleriyle birlikte, sahada tankların da yükünü hafifletecek ve onlara destek çıkacak önemli bir mücadele unsuru olacaklar.”

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, KAPLAN STA’nın anahtarını, Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı’dan teslim aldı.

Araçların Anahtarları Teslim Edildi

Konuşmaların ardından, araç anahtarlarının teslimi ve maket takdimi gerçekleştirildi. Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Oğuz Çarmıklı; Prof. Dr. Demir, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanı Albay Oktay Ceylan ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanlığı Tank ve Tırtıllı Araç Sistemleri Proje Subayı Yarbay Resul Uslu’ya araçların anahtarlarını ve maketlerini takdim etti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanı Albay Oktay Ceylan’a, araçların maketi takdim edildi.

Projede emeği geçenlere de araçların maketi hediye edildi. Bu kapsamda, SSB Modernizasyon ve Otonom Sistemler Müdürü Esra Çavuş, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanlığı Tank ve Tırtıllı Araç Sistemleri Şube Müdürü Albay Şeniz Erdal ve FNSS STA Program Müdürü Kerem Kaplan, araçların maketini, Prof. Dr. Demir’in elinden aldı.

KAPLAN STA’nın anahtarlarından biri de Kara Kuvvetleri Komutanlığı Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanlığı Tank ve Tırtıllı Araç Sistemleri Proje Subayı Yarbay Resul Uslu’ya verildi.
Projede emeği geçen isimler; SSB Modernizasyon ve Otonom Sistemler Müdürü Esra Çavuş (sağdan ikinci), Kara Kuvvetleri Komutanlığı Teknik ve Proje Yönetim Daire Başkanlığı Tank ve Tırtıllı Araç Sistemleri Şube Müdürü Albay Şeniz Erdal (soldan birinci) ve FNSS STA Program Müdürü Kerem Kaplan’a (sağdan birinci), Prof. Dr. Demir tarafından araçların maketi takdim edildi.

KAPLAN STA, Amfibi Kabiliyeti ile Sınıfında Fark Yaratıyor

KAPLAN STA, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip, otomatik şanzımanlı, yeni nesil bir zırhlı muharebe aracı.

Tanksavar silah sistemi taşıması için geliştirilen KAPLAN STA, mayın ve zırh korumasına sahip olacak şekilde ve farklı görevlerde de kullanılabilecek bir platform olarak tasarlandı. Modern atış ve komuta kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilen tanksavar silah sistemi ile atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra eş eksenli 7,62 mm makinalı tüfek ile de teçhiz edildi.

5 yol tekerleğine ve düşük siluete sahip paletli bir araç olan KAPLAN STA; soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu, engebeli arazilerde ve asfalt veya stabilize yollarda da harekât icra edebiliyor.

KAPLAN STA, sınıfındaki, amfibi özelliğine sahip az sayıdaki araçtan biri. Aracın arkasında yer alan 2 adet suda itki sistemi, derin ve akıntılı sularda operasyon yapmaya olanak sağlıyor. Hazırlıksız olarak suya girebilen KAPLAN STA aracının gövdesi, balistik malzemelerden parçaların, balistik kaynak tekniği ile birleştirilmesi ile imal ediliyor. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi, aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri, aracın orta kısımda bulunuyor. Geriye kalan arka kısımda ise nişancı yardımcısı ve ilave personel bölümü yer alıyor.

Güç Grubu Arkada Yer Alan PARS 4×4 STA, Birçok Avantajı Beraberinde Getiriyor  

PARS 4×4 STA; her türlü arazi şartında, sürati ve yüksek hareket kabiliyetiyle düşmana ait tanklar ve diğer zırhlı unsurları, uzak mesafeden imha edip, kısa sürede mevzi değiştirerek ikinci hedefi ateş altına alabilecek yeteneklere sahip olarak geliştirildi. FNSS, tecrübesi ve yenilikçi yaklaşımı ile bu zorlu gereksinimleri bir arada karşılayacak, çok özel bir amfibi araç ortaya çıkardı.

PARS 4×4 STA’nın en dikkat çeken özelliği, güç grubunun, aracın arkasında yer alması. Bu yerleşim, soğutma ızgarası ve egzozunun da üst bölümde bulunması ile PARS 4×4’e, hiçbir hazırlık yapmadan suya giriş imkânı ve üstün bir amfibi kabiliyet kazandırıyor. Ayrıca PARS 4×4’ün, daha yüksek sürat ile manevra yapabilmesine de imkân sağlıyor. Ancak güç grubu arkada bulunan bir aracın sahip olabileceği tüm bu özellikler, aracın, atış sonrası konumunu terk edip, tehlikeden hızlıca uzaklaşabilmesi için çok kritik kabiliyetleri sağlıyor. PARS 4×4 STA’nın öne çıkan diğer özellikleri, şöyle sıralanıyor:

 • Hareket Kabiliyeti: PARS 4×4’ün aks ve direksiyon sistemi, araca küçük dönüş yarıçapı sağlamak için, özel olarak tasarlandı. Uzun süspansiyon hareket mesafesi de aracın arazi performansını arttırıyor. Amfibi bir araç olan PARS 4×4, bu özelliği için, balistik ya da mayın korumasından da feragat etmiyor.
 • Durumsal Farkındalık: Güç grubunun arkada olması, sürücü mahalline, geniş bir görüş açısı kazandırıyor. Aracın ön ve arka kısımlarında görüş sağlayan kamera sistemi de bulunuyor.
 • Beka Kabiliyeti: PARS 4×4, yüksek balistik ve mayın koruma seviyelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Araçta, ağırlık optimizasyonu için, özel zırh malzemeleri kullanılıyor. Güç grubunun arkada olması, aracın termal izini azaltıyor.
 • Silah Sistemi: PARS 4×4’ün, balistik korumaya sahip UKTK’sında, 2 adet tanksavar füzesi ve 1 adet 7,62 mm makineli tüfek bulunuyor.

KAPLAN STA Teknik Özellikleri

Azami Hız 65 km/s
Azami Arazi Hızı 40 km/s
Hareket Sığası 525 km
Güç / Ağırlık Oranı 21 bg/ton
Muharebe Ağırlığı (Azami) 17.240 kg
Suda Azami Hız 6,3 km/s
Yan Eğim %40
Dik Eğim %70
Dik Engel 75 cm
Hendek Geçme 1.8 m

KORNET-E UKTK Teknik Özellikleri

Anti-Tank Füze Sistemi KORNET ve OMTAS Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi
Makineli Tüfek 7,62 mm
Sis Havanları 16 Adet (76 mm) Sis Havanı

PARS 4×4 STA Teknik Özellikleri

Azami Hız 110 km/s
Azami Arazi Hızı 65 km/s
Hareket Sığası 700 km
Güç / Ağırlık Oranı 25 bg/ton
Muharebe Ağırlığı (Azami) 12.340 kg
Suda Azami Hız 6,5 km/s
Yan Eğim %40
Dik Eğim %70
Dik Engel 40 cm
Hendek Geçme 0,8 m

OMTAS UKTK Teknik Özellikleri

Anti-Tank Füze Sistemi OMTAS Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi
Makineli Tüfek 7,62 mm
Sis Havanları 8 Adet (76 mm) Sis Havanı
Soldan sağa: FNSS Pazarlama ve Programlar Grup Başkanı Aybars Küçük, FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar Projesi Alt Yüklenici Sözleşmeleri İmzalandı

FNSS’nin ana yüklenicisi olduğu, Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi’nin alt yüklenici sözleşmeleri de törenin ardından, katılımcıların huzurunda imzalandı.

ÖMTTZA Projesi, SSB ve FNSS arasında, 4 Nisan 2019 tarihinde imzalanan sözleşme ile başladı. Prof. Dr. İsmail Demir’in himayelerinde atılan imzalarla; ASELSAN, Görev Donanımları Tedariki Alt Yüklenicisi; TÜMOSAN ise Yerli Motor Tedariki Alt Yüklenicisi oldu. İmzalar; FNSS adına K. Nail Kurt ve Pazarlama ve Programlar Grup Başkanı Aybars Küçük, ASELSAN adına Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. Haluk Görgün ve Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kaval, TÜMOSAN adına ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak tarafından atıldı.

Proje kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla beş farklı tipte aracın tasarımı, testleri ve toplamda 100 adet 8×8 ve 6×6 aracın üretimi tamamlanarak teslimatı gerçekleştirilecek.

Bu araçların türleri, şöyle sıralanıyor:

 • 30 adet 6×6 Komuta Aracı
 • 45 adet 8×8 Sensör Keşif Aracı
 • 15 adet 6×6 Radar Aracı
 • 5 adet 8×8 KBRN Aracı
 • 5 adet 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı

ÖMTTZA Projesi kapsamında araçlarda kullanılacak; 7,62 mm ve 25 mm insansız silah sistemlerinin ve elektro-optik, radar, haberleşme, komuta kontrol ve seyrüsefer sistemlerinin tasarım ve üretimini, ASELSAN gerçekleştirecek. ASELSAN, teslimatları, 2021-2022 yılları arasında tamamlayacak. ASELSAN tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinde yapılan açıklamada, sözleşme bedeli, 297.599.400 lira olarak belirtildi. Araçlara entegre edilecek yerli motorlar ise TÜMOSAN tarafından geliştirilip, üretilecek. TÜMOSAN’ın imzaladığı sözleşme, 100 adet motorun tedariki ve entegre lojistik destek hizmetlerini içeriyor ve sözleşme, garanti süresi dahil 72 aylık bir dönemi kapsıyor.

Soldan sağa: FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve TÜMOSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak

 1,521 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.