Ana Sayfa Haberler FNSS, TSSK’nın Düzenlediği B2B Etkinliğinde, Potansiyel Tedarikçileriyle Bir Araya Geldi

FNSS, TSSK’nın Düzenlediği B2B Etkinliğinde, Potansiyel Tedarikçileriyle Bir Araya Geldi

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Teknokent Savunma Sanayii Kümelenmesi (TSSK), ana yüklenicilerle üye firmalarını buluşturmak için B2B etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. FNSS ile TSSK üyesi firmaları bir araya getiren etkinlik, 18 Kasım’da, ODTÜ Teknokent Bilişim İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe, TSSK üyesi 49 firmadan, toplam 104 temsilci katıldı. FNSS’den de 20’ye yakın ilgili personel salonda hazır bulundu. Kurulan 6 masada, FNSS ve TSSK üyesi firmalar arasında, toplam 49 B2B görüşme yapıldı.

Etkinliğe, TSSK üyesi 49 firmadan toplam 104 temsilci katıldı.

 

TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem

TSSK Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Öktem’in açılış konuşması başlayan B2B etkinliği, FNSS yetkililerinin firma ve tedarik zinciri hakkında bilgiler paylaşması ile devam etti. Öktem, açılış konuşmasında, sektördeki büyük oyuncularla TSSK üyesi firmaları buluşturmayı hedefleyen bu etkinliklerin devam edeceğini söyledi ve şunları ekledi: “Bu etkinliklerin, ana yüklenicilerin önündeki yol haritalarında, bizlere ihtiyaç duyacakları noktaları belirtmeleri açısından ve TSSK üyesi firmaların da kendilerini onlara tanıtmaları açısından faydalı olacağını değerlendiriyorum.”

Şubat 2019’da gerçekleştirilen 6. Proje Pazarı’nı başarılı bir şekilde geride bıraktıklarını ifade eden Öktem, 5 Şubat 2020’de gerçekleştirilecek “7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi” için hazırlıklara da çok önceden başladıklarını ve ara vermeden devam ettiklerini belirtti. 6. Proje Pazarı’nın sonuçlarının beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Öktem, bu başarının ardından gelecek etkinlik için de hedeflerini büyüttüklerini açıkladı. 7. Proje Pazarı ve İş Birliği Zirvesi’ne, Milli Savunma Bakanlığından üst düzey protokol katılımı beklediklerini belirten Öktem, diğer ilgili bakanlıklar ve kurumlarla da görüşmelerin devam ettiğini duyurdu.

 

B2B görüşmeleri, kurulan 6 masada eşzamanlı olarak gerçekleştirildi.

FNSS İş Geliştirme Müdürü Haldun Olgun

 

Sizinle Birlikte Çalışmayı İstiyoruz

Etkinlik, FNSS İş Geliştirme Müdürü Haldun Olgun’un sunumu ile devam etti. TSSK’dan, bu etkinliğin düzenlenmesi için talep gelince, FNSS yönetiminin teklifi hemen kabul ettiğini belirten Olgun, “Çünkü, ODTÜ Teknokent ve buradaki firmalar; bizim için, geleceğimiz için ve mevcudiyetimiz için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Olgun, sunumunda şunları söyledi: “FNSS, kurulduğu 1989’dan beri, belki 1.000’in üzerinde alt yüklenici ve tedarikçi ile çalıştı. Şu anda, 500’e yakın, aktif olarak birlikte çalıştığımız tedarikçimiz var. Yakın zamanlara kadar, özellikle yerlileştirme çalışmaları ile ilgili, piramidin en tepesinde ana sistem üreticilerinin olduğunu, en aşağısında ise daha çok mekanik parça üreten firmaların olduğunu konuştuk. Ama bunların tam ortasında yer alan ve bizim araçlarımızda ihtiyaç duyduğumuz alt sistemleri üreten firma sayısı düşüktü. Dolayısıyla biz de her şeyi bünyemizde yapmaya çalışıyorduk. Teknokentler, bu açığı yavaş yavaş doldurmaya başladı ve iyi seviyelere gelindiğini de düşünüyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, birlikte çalışmamızı destekleyen önemli faktörler de var. Şu anda, ülkemizin içinde bulunduğu durum itibarıyla bizim ürettiğimiz platform ve sistemlerin alt sistemlerini, yurt dışından alırken sıkıntılar yaşıyoruz. Kullanıcısı Türk Silahlı Kuvvetleri ya da diğer güvenlik kuvvetlerimiz olan sistemler için açıklanmış bir ambargo olmasa da bunu yaşayarak hissediyoruz. Buna her gün yeni ülkeler ekleniyor ve bu durum bizim, yurt içinde, bu alt sistemleri geliştirmemizi ve üretmemizi zorunlu kılıyor. Bununla birlikte Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) son dönemdeki yerlileştirme politikaları da etkili olmaya başladı. Biz, yakın zamanlara kadar hep yerli katkı oranını konuştuk. Ama SSB’nin de yaptığı çalışmalar ve firmalarımızın azmi ile artık yerli olacak alt sistemleri konuşuyoruz. Dolayısıyla biz, her alanda, sizinle birlikte çalışmayı istiyoruz ve birlikte çalışacağız.”

Sunumuna, FNSS’nin kuruluş, büyüme ve gelişme süreçlerini anlatarak devam eden Olgun, ayrıca, firmanın yurt içi ve yurt dışında tamamladığı veya devam eden projelerini de tanıttı. Olgun, şunları ekledi: “Yan sanayiyle çok fazla alanda birlikte çalışıyoruz. FNSS, daha çok tasarım ve entegrasyon yapan bir firma. Dolayısıyla bazı özel üretimler dışında, olabildiğince dışarıya; tedarikçilerimize, iş ortaklarımıza iş aktarmaya gayret ediyoruz. Sizinle de birlikte çalışmaya hazırız.”

 

FNSS Kıdemli Lider Kalite Güvence Mühendisi Burcu Kayın Topçuoğlu

FNSS, Entegre Yönetim Sistemi’ne Geçti

FNSS Kıdemli Lider Kalite Güvence Mühendisi Burcu Kayın Topçuoğlu ise firmanın, tedarikçi seçme ve değerlendirme prosedürleri hakkında katılımcılara bilgi verdi. FNSS’nin, 2019’un mayıs ayında Entegre Yönetim Sistemi’ne geçtiğini ifade eden Burcu Kayın Topçuoğlu, şunları kaydetti: “Entegre Yönetim Sistemi’ne geçtikten sonra, tedarikçi seçme sürecinde değerlendirmelerimizde bir takım değişiklikler oldu. Önceden tedarikçilerimizde ağırlıklı olarak kalite yönetim isterlerini ararken bu tarihten itibaren artık çevre ve iş sağlığı isterlerini de sorgulamaya başladık. Dolayısıyla tesislerde gerçekleştirdiğimiz denetimlerde ve ön denetim formlarında da bu bilgileri tedarikçilerimizden istiyoruz.”

FNSS’nin tedarikçisi olmak için doldurulması gereken Aday Tedarikçi Değerlendirme Formu’na, talep doğrultusunda kolayca ulaşılabileceğini belirten Burcu Kayın Topçuoğlu, yakın zamanda bunu, FNSS’nin internet sitesine de ekleyeceklerini duyurdu. Başvuran firmaların; ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001 sertifikalarını bulundurma gerekliliğine de dikkat çekti.

 

FNSS, önümüzdeki dönemde geliştireceği yeni nesil kara araçlarında, TSSK üyesi firmalar gibi tasarım ve mühendislik gücü yüksek iş ortakları ile çalışmayı hedefliyor.

 

FNSS Yurt içi Programlar Direktörü Hikmet Balcı

Yerli Çözüm Ortaklarını Tercih Etmeye Devam Edeceğiz

FNSS Yurt içi Programlar Direktörü Hikmet Balcı ise firmanın son yıllarda, yurt içi projelerdeki yoğunluğunu arttırdığına dikkat çekerek bunun büyüyerek devam edeceğini kaydetti. Balcı, şunları söyledi: “SSB’nin son yıllarda çizdiği strateji; platform geliştiren firmalar aracığıyla yerli sanayiyi desteklemek. Biz de yerli tedarikçi firma seçeneklerimizi artırmaya ve firmaların yeteneklerini geliştirmeye çalışıyoruz. SSB, yerli katkı oranı üzerinde çok hassas davranıyor. Platform üreticisi, geliştiricisi firmaların bütün maliyet kalemleri araştırılıyor, tetkik ediliyor ve yerlilik oranları tespit edilmeye çalışılıyor. Dolayısıyla biz de aynı şeyleri birlikte çalıştığımız firmalardan bekliyoruz. Birlikte çalıştığımız firmalardan, maliyet yönetimi konusunda ciddi bir süreç yönetimi bekliyoruz. Bir şeyi tasarlayıp üretip maliyeti ve fiyatı belirlemek yerine baştan belirlenmiş çok ciddi hedefler koyarak bir ürünün geliştirilmesi bizim de benimsediğimiz bir strateji. Birlikte çalıştığımız firmalarla karşılıklı iyi niyet çerçevesinde, hem bilgi paylaşmaya hem fikir üretmeye hem de SSB’nin çizdiği strateji içerisinde yerlilik oranını arttırmaya çalışıyoruz. Yerli çözüm ortakları ile çalışmayı, her zaman tercih eden bir firmayız ve bundan sonra çalışmalarımızı yine bu hedefle sürdüreceğiz. Yerli çözüm ortaklarımızdan beklediklerimiz; açık fikirli olmaları, her türlü riski ve kısıtları bizimle paylaşmalı ve sorunlarını da bizimle paylaşarak ortak çözmeli.”

 

FNSS Araç Elektroniği ve Silah Sistemleri Direktörü M. Serkan Balbay

FNSS Araç Elektroniği ve Silah Sistemleri Direktörü M. Serkan Balbay da Türkiye’de, araç üretimi konusunda gerek silah sistemleri gerek araç elektroniği tarafında kabiliyetli bir altyapı olduğunu söyledi. “ODTÜ Teknokent de bu noktada özel bir yer tutuyor.” diyerek sözlerine devam eden Balbay, “Bundan sonra; görüntü işleme, navigasyon, araç elektroniğinde yapılabilecek temel iyileştirmeler, araçların birbirleri ile olan iletişimleri başka platformlarla olan ilişkileri, sürücü destek sistemleri gibi konularda görüşleriniz, fikirleriniz ve çözümleriniz varsa bizlerle paylaşın. Bu konularda fikir fikri doğruyor ve ihtiyaçlar çoğalıyor.” dedi.

Konuşmaların ardından, FNSS yetkilileri ve TSSK üyesi firmaların temsilcileri, kurulan masalarda, B2B görüşmeleri yaparak yeni iş birliği olanaklarını ele aldılar.

 1,877 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.