Ana Sayfa Haberler FNSS, ZAHA ile Amfibi Harekâtın Geleceğini Tanımlıyor

FNSS, ZAHA ile Amfibi Harekâtın Geleceğini Tanımlıyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan DSS 2019 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Seminerdeki tek kara aracı üreticisi olan FNSS, Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi kapsamında geliştirilmekte olan ZAHA’nın tanıtımına odaklandı. FNSS İş Geliştirme Müdürü Haldun Olgun, ZAHA’nın dünyadaki rakiplerine göre öne çıkan yönlerini anlatan bir sunum yaptı.

Sunumunda, dünya üzerinde kullanılan amfibi araçlara da değinen Olgun, Amerikan Deniz Piyadeleri için geliştirilen AAV7 aracının, hâlihazırda bu sınıftaki en yaygın araçlardan biri olduğunu ve 11 ülkenin envanterinde, 1.850’ye yakın AAV7 bulunduğunu söyledi. FNSS’ye göre, ZAHA, AAV7 ile kıyaslandığında; deniz seviyesi 4’te harekât yapabilmesinin yanında, daha yüksek balistik ve mayın koruması ve daha fazla sayıda deniz piyade personelini taşıyabilmesi ile öne çıkıyor.

FNSS standını ziyaret eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, firmanın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

 

Zırhlı Amfibi Hücum Araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Amfibi harekât görevleri dışında, savaş dışı askeri harekâtta; muharip olmayanların tahliyesi, insani yardım, doğal afetlerde kurtarmaya destek, barışı koruma ve barışa zorlama görevlerinde etkin bir şekilde kullanılabiliyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilmekte olan Zırhlı Amfibi Hücum Aracı’nın, kalifikasyon testlerine hazır prototipi, mayıs ayındaki IDEF 2019 fuarında sergilenmişti. Araç daha sonra, 30 tonluk tam yüklü muharebe ağırlığı ile havuz testlerine tabi tutuldu.

 

ZAHA’nın özellikleri şöyle özetlenebilir:

 • Harekâtın amfibi hücum safhasında, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamak için, denizde, 7 knotluk azami sürate ulaşabiliyor.
 • Denizde alabora olması durumunda, kısa sürede kendisini düzeltebiliyor.
 • Rampa ve 7 tahliye kapağı, personelin acil durumlarda hızlı tahliye edilmesini sağlıyor.
 • Toplam 18+3 personele kadar taşıma kapasitesi ile kıyıya birlik nakliyesi yapabiliyor.
 • Zorlu intikal süreçlerinin ardından, askerin savaşabilecek şekilde hazır olmasını sağlamak için, personel ergonomisine yönelik, MIL-STD-1472 uyumlu tasarıma sahip ve koltukları, personeli mayın şokuna karşı koruyor.
 • Kıyı mayınlarına karşı, Mayın Geçit Açma Sistemi’ne sahip.
 • Üzerinde; 12,7 makineli tüfek ve 40 milimetre bombaatara sahip, 2 eksenli stabilize, uzaktan komutalı silah sistemi bulunuyor.
 • 8 adet sis havanı bulunduruyor.
 • Motoruyla sis üretebiliyor.
 • Korozyon dayanımını arttırmak için, deniz şartlarına karşı koruma sağlayacak boya, kaplama ve pasif katodik korumaya sahip.
 • KBRN korumasına sahip.
 • Üzerindeki elektronik gündüz ve gece görüş sistemleri ile mürettebat için 360 derece çevresel farkındalık sağlıyor.

 1,049 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.