Ana Sayfa Haberler FNSS, ZAHA Teslimatını, GZPT Modernizasyon Projesi İmza Töreniyle Taçlandırdı

FNSS, ZAHA Teslimatını, GZPT Modernizasyon Projesi İmza Töreniyle Taçlandırdı

ZAHA Araçları Teslim ve Geliştirilmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı (GZPT) Modernizasyon Projesi İmza Programı, 26 Mayıs’ta, FNSS’nin Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleştirildi. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere Millî Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk savunma ve havacılık sanayisinden temsilcilerin de katıldığı etkinlikte, SSB ve FNSS arasında “GZPT Modernizasyon Projesi” sözleşmesi imzalandı. İmza töreninin öncesinde, Prof. Dr. Demir ve FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt birer konuşma yaptı.

GZPT’ler, Üretildikleri Tesiste Geleceğe Hazırlanacak

GZPT’leri üreten FNSS’nin ana yükleniciliğinde yürütülecek proje, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 305 beygir güç grubuna ve amfibi kabiliyete sahip 52 adet GZPT’nin, modern alt sistemlerle donatılarak GZPT-T1 versiyonuna dönüştürülmesini içeriyor.

Değişen tehdit ortamı, teknolojik gelişmeler ve diğer modernizasyon projelerinden elde edilen bilgi birikimi sayesinde, FNSS tarafından hazırlanan çözüm paketi ile donatılacak GZPT-T1’ler, Kara Kuvvetleri Komutanlığının muharip gücüne katkı sağlayacak. Modernizasyon paketi sayesinde GZPT-T1’lerin kullanım ömrü uzatılacak ve yeni nesil görev donanımları ile güncel tehditlere karşı koyabilir hale gelecek.

Motor ve transmisyonu da kapsayan modernizasyon sonrası, GZPT-T1’lerin hareket kabiliyeti de artacak. Proje kapsamında, iklimlendirme sistemi, modern elektronik araç ve görev ekipmanları, insansız ve çift silahlı kule, atış tespit sistemi, GPS konumlama ve seyrüsefer sistemleri de araçlara entegre edilecek.

Deniz Piyadeleri, 9 ZAHA’ya Daha Kavuştu

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayına 26 Mayıs’ta teslim edilen 9 adet ZAHA aracı ile toplamda hizmete giren araç sayısı 15’e yükseldi. İlk 6 aracın 25 Mart’ta teslim edildiği proje; 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol aracı ve 2 adet kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet aracı kapsıyor.

FNSS tarafından tasarlanan çift silahlı ÇAKA Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, ZAHA personeline zırh koruması altında ateş gücü sağlamasıyla amfibi birliklere önemli bir yetenek kazandırıyor. Firma yetkilileri, alabora olma durumunda kendini düzeltme ve zorlu deniz şartlarında operasyon yapabilme kabiliyetlerine sahip olan ZAHA’yı, FNSS’nin tasarım ve üretim kabiliyetlerinin ulaştığı noktayı göstermesi açısından ayrı bir yere konumlandırıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.