Ana Sayfa Haberler FNSS, ZAHA’yı IDEF 2019’da Gün Yüzüne Çıkarıyor

FNSS, ZAHA’yı IDEF 2019’da Gün Yüzüne Çıkarıyor

Zorlu gereksinimleri ve özel görev tanımı nedeniyle sınıfında çok az sayıda farklı aracın bulunduğu ve bu nedenle sektör kamuoyunun merakla beklediği zırhlı amfibi hücum aracı ZAHA, IDEF 2019’da gün yüzüne çıkıyor. FNSS standının ziyaretçileri, deniz piyadelerinin muharebe kabiliyetlerini, 21’inci yüzyılın muharebe ortamı gereksinimlerine uyumlu bir şekilde destekleyecek ZAHA’nın ön prototipini görebilecek.

 

ZAHA, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesi kapsamında geliştiriliyor. FNSS, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

ZAHA, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak için, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından tedarik faaliyetleri yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesi kapsamında geliştiriliyor.

 

Zorlu Gereksinimler için Üstün Özellikler

ZAHA, zorlu gereksinimleri karşılayabilmek için bir dizi özelliğe sahip:

 • Harekâtın amfibi hücum safhasında, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamak için, denizde, 7 knotluk azami sürate ulaşabilir.
 • Çıkarma harekâtının, zorlu hava koşullarında da devam edebilmesi için Deniz Durumu 4’e kadar harekât yapabilir.
 • Denizde alabora olması durumunda, kısa sürede kendisini döndürebilir.
 • Rampa ve 7 tahliye kapağı, personelin çok hızlı tahliye edilmesini sağlar.
 • Toplam 18+3 personele kadar taşıma kapasitesi ile kıyıya birlik nakliyesi yapabilir.
 • Görev profiline uygun balistik ve mayın korumasına sahiptir.
 • Zorlu intikal süreçlerinin ardından askerin savaşabilecek şekilde hazır olmasını sağlamak için, personel ergonomisine yönelik, MIL-STD-1472 uyumlu tasarıma sahiptir. Koltukları, personeli mayın şokuna karşı korur.
 • Kıyı mayınlarına karşı, Mayın Geçit Açma Sistemine sahiptir.
 • 12,7 makineli tüfek ve 40 mm bombaatara sahip, 2 eksenli stabile, uzaktan komutalı silah sistemine; ayrıca 8 adet sis havanına ve motordan sis yapma kabiliyetine sahiptir.
 • Korozyon dayanımını arttırmak için deniz şartlarına karşı koruma sağlayacak boya, kaplama ve pasif katodik korumaya sahiptir.
 • KBRN korumasına sahiptir.

Bu özellikleri, ZAHA’yı benzerlerine göre:

 • Araç içerisinde taşınacak personel sayısı,
 • Balistik ve mayın koruma seviyeleri ve
 • Karada ve suda sağlanacak performans kriterleri,

konularında üstün konuma getiriyor.

FNSS standının ziyaretçileri, deniz piyadelerinin muharebe kabiliyetlerini, 21’inci yüzyılın muharebe ortamı gereksinimlerine uyumlu bir şekilde destekleyecek ZAHA’nın ön prototipini görebilecek.

 

Yenilikçi Çözümler

FNSS, ZAHA’nın zorlu gereksinimlerini karşılayabilmek için bir dizi çalışma yaptı ve yenilikçi çözümler geliştirdi.

FNSS yetkilileri, ZAHA’nın görev yapacağı Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin tasarımının temel alındığı, İspanyol Deniz Kuvvetlerinin LHD “Juan Carlos I” (L-61) ile askeri bir tatbikata katıldı ve aracın tasarımı ile ilgili önemli notlar aldı.

ZMA, PARS ve KUNDUZ araçları amfibi özelikte olan; SAMUR gibi görev ortamı su olan bir aracı başarıyla kullanıma sunmuş olan FNSS, korozyondan korunma konusunda önemli bir tecrübeye ve birikime sahip. ZAHA ise korozyon konusunda çok daha zorlu bir ortam olan tuzlu suda görev yapacağı için bu tecrübe ve birikimin, bir ileri aşamaya geçmesini gerektirdi. FNSS, daha önce kullanmadığı korozyon önlemleri geliştirdi ve bunları çevre şatları testleri ile doğruladı.

Denizde de kayda değer bir zaman geçirecek olan ZAHA’nın alt sistemlerinin, araç hem sudayken hem de karadayken soğutulması gerekiyor. FNSS, bu ihtiyaç için de özel bir güç grubu soğutma sistemi tasarladı.

ZAHA, denizde alabora olması durumunda kendini düzeltebiliyor. Bunun için, alt sistemlerinin de bu süreçte çalışmaya devam etmesi gerekiyor ve FNSS, bunun için de özel tedbirler aldı.

ZAHA’nın araç geometrisi, karada ve suda performans gereksinimleri, taşıdığı ekipman ve personel sayısı nedeniyle çok iddialı bir optimizasyon sonucu ortaya çıktı ve fazla bir değişikliğe izin vermiyor. Bu nedenle FNSS, azami hızı sağlayacak hidrodinamik gövdeyi elde edebilmek için çok küçük değişikliklerin bile değerlendirildiği, kapsamlı bir çalışma yaptı.

ZAHA, harekâtın amfibi hücum safhasında, birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamak için, denizde 7 knotluk azami sürate ulaşacak.

Entegre Lojistik Destek, En Başından Düşünülüyor

Projede, teslim edilecek araç sayısının az olması, bunların Entegre Lojistik Desteği (ELD’si) ile ilgili gereksinimleri değiştirmiyor. FNSS, diğer projelerinde olduğu gibi ZAHA’da da tasarım faaliyetlerini ve ELD faaliyetlerini bir arada eş zamanlı olarak yürütüyor. ELD ekipleri, tasarım tamamlanmadan; bakım yapılabilirlik, güvenilirlik, kullanılabilirlik konularında tasarımları inceleyip, geri bildirimleri tasarım ekipleri ile paylaşıyor. Gerek duyulması halinde, tasarım ekipleri, gelen geri bildirimler doğrultusunda değişiklikleri yapıyor. Alt sistem seçimlerinde ise sistemin araç ömrü boyunca oluşturacağı toplam maliyet hesaplanıyor.

ZAHA, korozyon dayanımını arttırmak için deniz şartlarına karşı koruma sağlayacak boya, kaplama ve pasif katodik korumaya sahiptir.

ZAHA Vücuda Geliyor

FNSS, projenin Kritik Tasarım Değerlendirme aşamasına ulaştı. Firma, yakın zamanda yürüttüğü diğer projelerdeki yaklaşımlarını, bu projeye de uyguluyor. Tasarım değerlendirmesi, sadece kağıt üzerinde değil, entegrasyon holünde araç prototipi üzerinde de yapılacak. FNSS, bu prototip araçla uzun bir iç doğrulama sürecine giriyor. ZAHA’nın, denizde bir deniz aracı gibi davranması; karada da tipik bir paletli zırhlı personel taşıyıcı performansını göstermesinin beklenmesi, test gereksinimlerini de şekillendiriyor. FNSS, tüm gereksinimleri, farklı testleri paralel yürüteceği 5 adet prototip araçla doğrulayacak.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, ZAHA’nın çok özel bir araç olduğunu şu sözlerle vurguluyor: “ZAHA, deniz piyadelerini, hem hızlı hareket etme gerekliliği sağlamak hem de denizde, tehditlere açık kalınan süreyi kısaltmak için, en kısa zamanda kıyıya ulaştırabilmeli. Kıyıda ise hem bir zırhlı muharebe aracı gibi etkin bir şekilde görev yapabilmeli hem de üstün balistik ve mayın koruması sağlayabilmeli. Kısacası, ZAHA ortaya çıkana kadar, böyle bir araç yoktu. ZAHA’yı, son 50 yılın en önemli amfibi harekâtlarından birini başarıyla gerçekleştirmiş Türk Deniz Kuvvetlerinin zorlu gereksinimlerini karşılayabilecek şekilde geliştiriyoruz. Endonezya gibi ada devletleri başta olmak üzere, amfibi harekât gereksinimleri üst düzeyde olan dost ve müttefik ülkelerin de ZAHA’nın üstün özelliklerini talep edeceğini biliyoruz ve onlarla da çalışmak için sabırsızlanıyoruz.”

 1,509 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.