Ana Sayfa Haberler FNSS’den, Tank Tutkunlarını Şaşırtan Sürpriz: Türk Silahlı Kuvvetlerinin İlk Tankı T-26 B’nin Hikâyesi

FNSS’den, Tank Tutkunlarını Şaşırtan Sürpriz: Türk Silahlı Kuvvetlerinin İlk Tankı T-26 B’nin Hikâyesi

FNSS, harp tarihine ilgi duyanlar ile savunma ve havacılık sektöründeki tank tutkunlarını sevindiren; bir kitap yayınladı. FNSS tarafından projelendirilen ve T-26 B “SEYYAR ÇELİK KALE” ismi ile Aralık ayında basılan kitabın içeriği, Abdullah Turhal tarafından hazırlandı.

Kitap, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine giren ilk tank modeli olan T-26 B’nin hikayesini, 4 ana başlık altında anlatıyor. Konuyu geniş bir pencereden inceleyen kitap, dünyada tank sınıfındaki araçlara duyulan ihtiyacın ortaya çıkışından, envanterdeki son T-26 B’nin restore edilerek, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığında sergilenmeye başlanmasına kadar geçen süreçteki pek çok olayı, detaylı bir şekilde ele alıyor. Kitap ayrıca, Türk askerinin muharebe sahasında tank ile ilk karşılaşması ve o dönemdeki devlet yetkililerinin Türk Silahlı Kuvvetleri için tank temin etmeye karar vermesi gibi çok önemli noktalara da değiniyor. Oldukça kapsamlı bir arşiv taraması sonucunda ortaya çıkan yapıt, tüm bunları pek çok fotoğraf ve belge ile de destekliyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su Nail Kurt, bu kitabın ardında yatan motivasyon hakkında MSI Dergisi’ne şunları söyledi: “FNSS olarak, sosyal sorumluluk konusuna daima önem veren bir firma olduk. Türk zırhlı birlikler tarihi ile ilgili kitapların eksikliğinin de farkındaydık. Paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar konusunda sahip olduğumuz birikim ve yetkinlik de bizi böyle bir projeye yönlendirdi. Askeri tarih alanında daha önce su yüzüne çıkmamış konular üzerinde eserler yazan Sayın Abdullah Turhal’ın Türk Ordusu’nun İlk Tankı: T-26 B’nin hikâyesini kaleme aldığı bu değerli eserin hazırlanmasına vesile olduğumuz ve Türk harp tarihi camiasına bu kitabı kazandırdığımız için çok mutluyuz.

Basılan kitapların büyük bir kısmını çeşitli eğitim kurumları ve kütüphanelere bağışlıyoruz. Bundan sonraki adım, kitabın daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlamak için satışa sunulması ve gelirinin Türk Silahlı Kuvvetleri Eğitim Vakfına bağışlayabileceğimiz bir sürecin hayata geçirilmesi olacaktır. Bu doğrultuda konuyla ilgilenen yayıncılar ile iş birliğine açık olduğumuzun şimdiden altını çizmek isterim.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.