Ana Sayfa Haberler FNSS’den Tanklara Karşı Etkin Çözüm: PARS 4×4 Tanksavar Aracı ve UKTK Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi

FNSS’den Tanklara Karşı Etkin Çözüm: PARS 4×4 Tanksavar Aracı ve UKTK Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi

FNSS, Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında geliştirdiği; PARS 4×4 Silah Taşıyıcı Araç (STA)’ın ve Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK)’nin dünya prömiyerini, 11-15 Haziran tarihleri arasında Paris’te düzenlenen Eurosatory fuarında gerçekleştirdi.

FNSS tarafından, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen PARS 4×4 STA, fuarda, kalifikasyon testleri için üretilen, 2 prototipinden biri ile boy gösterdi. Eurosatory ziyaretçileri, FNSS standında, göreve hazır ekipmanlarıyla, kalifikasyon testlerine hazır bir aracı, yakından inceleme fırsatını buldular. Proje kapsamında üretilen 2 prototip, üretici doğrulama testlerinin ardından, önümüzdeki aylarda kalifikasyon testlerine tabi tutulacak.

 

Göreve Özel Araç: PARS 4×4 STA
PARS 4×4 STA; her türlü arazi şartında, sürati ve yüksek manevra kabiliyetiyle düşmana ait tanklar ve diğer zırhlı unsurları uzak mesafeden imha edip, kısa sürede mevzi değiştirerek ikinci hedefi ateş altına alabilecek yeteneklere sahip olarak geliştirildi. FNSS, tecrübesi ve yenilikçi yaklaşımı ile bu zorlu gereksinimleri bir arada karşılayacak, çok özel bir amfibi araç ortaya çıkardı.

PARS 4×4 STA’nın en dikkat çeken özelliği, güç grubunun, aracın arkasında yer alması. Bu yerleşim, soğutma ızgarası ve egzozunun da üst bölümde bulunması ile PARS 4×4’e, hiçbir hazırlık yapmadan, suya giriş imkânı ve dolayısıyla sınıfının en üstün amfibi kabiliyetini kazandırıyor. Ayrıca PARS 4×4’ün, daha yüksek sürat ile manevra yapabilmesine de imkân sağlıyor. Ancak güç grubu arkada bulunan bir aracın sahip olabileceği tüm bu özellikler, aracın, atış sonrası konumunu terk edip, tehlikeden hızlıca uzaklaşabilmesi için çok kritik kabiliyetleri sağlıyor.

PARS 4×4 STA’nın öne çıkan diğer özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • Hareket Kabiliyeti: PARS 4×4’ün aks ve direksiyon sistemi, araca küçük dönüş yarıçapı sağlamak için, özel olarak tasarlandı. Uzun süspansiyon hareket mesafesi de aracın arazi performansını arttırıyor. Amfibi bir araç olan PARS 4×4, bu özelliği için, balistik ya da mayın korumasından da feragat etmiyor.
 • Durumsal Farkındalık: Güç grubunun arkada olması, sürücü mahalline, geniş bir görüş açısı kazandırıyor. Aracın ön ve arka kısımlarında görüş sağlayan kamera sistemi de bulunuyor.
 • Beka Kabiliyeti: PARS 4×4, yüksek balistik ve mayın koruma seviyelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Araçta, ağırlık optimizasyonu için, özel zırh malzemeleri kullanılıyor. Güç grubunun arkada olması, aracın termal izini azaltıyor.
 • Silah Sistemi: PARS 4×4’ün, yine FNSS tasarımı, uzaktan komutalı, insansız bir tanksavar kulesi bulunuyor. Balistik korumaya da sahip olan kulede, 2 adet tanksavar füzesi ve 1 adet 7,62 mm makineli tüfek bulunuyor. Kule, kısa bir süre önce, tanksavar füzesi ile ilk atış denemesini gerçekleştirdi ve azami menzilde hedefini merkezinden vurdu.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, PARS 4×4’ün, tanksavar araçlarında yeni bir dönem başlatacağını vurguluyor: “FNSS, hem dünyadaki gelişmeleri hem de kullanıcıların ihtiyaçlarını yakından takip ediyor. Bu çalışmalarımızın bir sonucu olan PARS 4×4 konseptini, ilk olarak IDEF 2015’te sergilemiştik. Kullanıcımızla sözleşmemizi imzalamamızın ardından, bu konsepti, 18 ay içinde, sıfırdan, kulesi ile birlikte, kalifikasyon testlerine girmeye hazır hâle getirdik. Bu süreçte, dünyada eşi olmayan bir aracı ortaya koyduk. PARS 4×4, FNSS’nin mühendislik gücünün ve terzi usulü çalışma kabiliyetinin bir başka kanıtı oldu. Envantere girmesi ile PARS 4×4’ün, başta Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı; devamında ise dost ve müttefik ülkeler için, denklemleri değiştiren bir güç çarpanı olacağından eminiz.”

 

PARS 4×4 Tanksavar Aracı’nın Teknik Özellikleri

Genel

Motor: Dizel

Transmisyon: Tam Otomatik

Mürettebat: 4

Uzunluk: 5 m

Genişlik: 2,6 m

Yükseklik (Gövde): 2,1 m

Süspansiyon Sistemi: Çift Salıncaklı, Bağımsız ve Helezon Yay

Fren Sistemi: Tüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li

 

Koruma Sistemleri

 • KBRN Koruma Sistemi
 • İklimlendirme Sistemi
 • Otomatik Yangın Bastırma Sistemi
 • Patlama ve Sızdırmaya Karşı Dayanıklı Yakıt Tankları
 • Modüler Zırh
 • Mayın Korumalı Koltuklar
 • Sis Havanları
Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı: 110 km/sa

Suda Yüzme Hızı: 6,5 km/sa

Azami Yol Menzili: 700+ km

Azami Meyil Tırmanma: %70

Azami Yan Meyil: %40

Dik Engel Aşma: 40 cm

Hendek Aşma:            80 cm

Dönüş Yarıçapı: 7,5 m

Havadan Nakil: C-130, A400M, C-17, C-5

 

Ateş Gücü

Kule: Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK)

Ana Silah: 2 adet Güdümlü Tanksavar Füzesi

İkincil Silah: 7,62 mm Makineli Tüfek

Hazır Mühimmat: 500 Adet

Silah/kule tahrik sistemi: Elektrikli, Çift Eksen Stabilizasyon Sistemi

Yan Eksen: 360° Sürekli

Yükseliş Ekseni: -25o ila +25o

Hareket Sınırları: Otomatik ve Programlanabilir

Görüş Sistemi:

–          Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera

–          Gündüz Kamerası

–          10 km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü

Atış Kontrol Sistemi:

–       Atış Kontrol Bilgisayarı

–       Otomatik Yükseliş ve Önleme Açısı Hesaplama

 

 

UKTK: En Baştan Tanksavar Olarak Tasarlanan Bir Kule

Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında geliştirilen UKTK, yeteneklerini, testlerle de göstermeye başladı. Proje takviminin 18’inci ayında, ilk güdümlü tanksavar füze atışının gerçekleştirildiği doğrulama testinde, hedef tam isabet ile vurularak projedeki kritik bir aşama başarıyla sonuçlandırıldı. Yine test kapsamında, kuleye entegre makineli tüfek ile de sabit ve hareketli araç üzerinden başarılı atışlar gerçekleştirildi.

UKTK, dünyada çeşitli örnekleri olan, mevcut uzaktan komutalı silah sistemleri (UKSS)’ne sonradan entegre edilen tanksavar füzesi yaklaşımlarından farklı olarak; en başından bir tanksavar kulesi olarak tasarlandı. Bu sayede, gerek füze kullanım etkinliği gerekse beka yeteneği açısından, çok daha etkin bir çözüm ortaya çıktı. UKTK’nın başlıca özellikleri, şöyle sıralanıyor:

 • Göreve Adanmışlık: UKTK, en başından itibaren tanksavar görevine yönelik tasarlandığı için, başka bir amaçla tasarlanmış bir kuleye daha sonradan kazandırılamayacak fiziksel özelliklere sahip. Siluetin düşüklüğü; entegre zırh çözümü,  hedef tespiti, teşhisi, takibi ve füze güdümü ile ilgili sistemlerin konumu; çok kısa sürede kule konfigürasyonundan üç-ayak lançer konfigürasyonunda dönüştürülebilme, füzelerin konumu; boşalan lançerin sahada yeniden yüklenmesi mekanizması gibi konularda, UKTK, yüksek görev başarımı için en optimum tasarıma sahip.
 • Modülerlik: Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin gereksinimleri uyarınca, UKTK, hem KORNET-E hem de OMTAS füzeleri ile donatılabiliyor. Biri Doğu, diğeri de Batı Bloku anlayışına göre tasarlanmış bu iki füzenin güdüm tipleri de birbirinden farklı. UKTK, farklı füzelerin kullanılmasını baz alan bu zorlu gereksinimi, ortak bir altyapı üzerinde, bazı bileşenlerin değiştirilerek kullanılması ile sağlıyor. UKTK, tasarımı itibarıyla farklı füzelerin entegrasyonuna en baştan hazır ve bu özelliği, kullanıcılarına büyük bir esneklik sağlıyor.
 • Kolay Entegrasyon: Geleneksel silah kulelerinin aksine, UKTK’da herhangi bir sepet yapısı bulunmadığından, kule, tamamen araç tavanının üzerinde yer alıyor. Bu sayede, araç içi kullanılabilir hacim artıyor. UKTK, düşük silueti ve ağırlığı sayesinde, bir çok farklı tipteki zırhlı araca entegre edilebiliyor.

 • Yüksek Görev Performansı: Yatay eksende 360 derece sınırsız dönebilme yeteneğine ve -25° ile +25° derece arasında yükseliş açısı yeteneğine sahip UKTK, 2 adet tanksavar füzesi ve ikincil silah olarak da bir adet eş eksenli 7,62 mm makineli tüfek taşıyor. Kule, sahip olduğu atış kontrol sistemi vasıtasıyla, füze ve makineli tüfeğin, hedefi yüksek isabet oranı ile vurabilmeleri için gerekli tüm balistik hesaplamaları, otomatik olarak gerçekleştiriyor. Kuleye entegre nişancı görüş sistemi ve içerisinde bulunan; yeni nesil termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçme cihazı sayesinde, silahlar, her türlü hava şartında, en etkin şekilde kullanılabiliyor. UKTK, yapılan ilk atış testinde, taşıdığı füzenin azami menzilinde, hedefi tam isabetle vurabildiğini gösterdi. İkincil silah ise kulenin ateş gücünü arttırıyor ve görev alanını genişletiyor. İkincil silahın; kurma, tetik düşürme, ateşlenmemiş mühimmatın elektrik tahrikiyle dışarı atılması gibi fonksiyonları, araç içinden otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Kule, elektrikli takat sistemine ve hareket hâlinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine de sahip.
 • Yüksek Koruma ve Güvenilirlik: Sistemin bekâsının, tasarımın en başından itibaren göz önüne alınması sayesinde, entegre zırh çözümü, en hafif; ancak en yüksek koruma seviyesini sağlayacak şekilde geliştirildi. Araç içerisindeki nişancı, kontrol konsolu vasıtasıyla balistik koruma altında; gözetleme, hedef tespit, tanıma, hedefe kilitlenme ve füze güdüm fonksiyonlarını yerine getirebiliyor. Araçta yer alan görev ekipmanları akü seti ve akıllı güç dağıtım sistemi sayesinde, acil bir durum olduğunda; kule takat sistemi, silah sistemi ve görüş sistemleri, araç akülerinden bağımsız şekilde, bir süre daha kullanılabiliyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, UKTK’nın, ilk atış testlerini başarıyla tamamlaması ile ilgili olarak şunları söyledi: “FNSS, UKTK’yı, belki de dünyada başka örneği olmayacak şekilde, aynı kullanıcı için, iki farklı füzeyi ateşleyebilecek kabiliyette geliştirdi. 18 ay içerisinde, sıfırdan bir tasarım yapıp, başarılı bir atış testi gerçekleştirdik. Bu kadar kısa bir zaman içerisinde elde edilen bu başarı bile FNSS’nin mühendislik gücünü ve proje ekibimizin adanmışlığını tek başına gösteriyor. UKTK, rakiplerinin çok önünde, çok kabiliyetli bir çözüm olarak ortaya çıktı. İnanıyorum ki yüksek performans ve güvenilirlik isteyen dost ve müttefik ülkelerin de ilgisini çekecek ve önümüzdeki dönemde, pazarın aranan ürünü hâline gelecek.”

UKTK, önümüzdeki dönemde, Silah Taşıyıcı Araçlar projesinde geliştirilen paletli KAPLAN-10 ve tekerlekli PARS 4×4 araçlarının kalifikasyon testlerine katılacak ve testlerin tamamlanması ve seri üretime geçilmesi ile 2021 yılına kadar teslim edilecek, toplam 260 aracın üzerinde görev yapmaya başlayacak.

 

Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi Hakkında

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından, FNSS ana yükleniciliğinde yürütülen Silah Taşıyıcı Araçlar projesi, KAPLAN-STA paletli ve PARS 4×4 STA tekerlekli tanksavar araçlarının geliştirilmesini, kalifikasyonunu ve toplam 260 adet aracın teslim edilmesini kapsıyor.

Projenin sözleşmesi, 27 Haziran 2016 tarihinde imzalandı ve sözleşme, 14 Ekim 2016’da yürürlüğe girdi.

Proje planına göre, proje takviminin 15’inci ayında, araçların detay tasarımı, SSM ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından incelenerek onaylandı. Bu durum, klasik proje metodolojisinde, üretim faaliyetlerinin de başlaması anlamına geliyor. FNSS, detay tasarımın yanında KAPLAN-STA’nın ilk prototipini üretti; ayrıca aracın vurucu gücünü oluşturan UKTK’yı de kullanıcının görüşlerine sundu ve fabrika testlerini gerçekleştirmeye başladı. Araç prototipinin ortaya çıkması için geçen 15 aylık süre, dünya genelindeki, yakın zamanlı benzer projeler arasında, rekor olarak nitelendirilebilecek kadar kısa olmasıyla da dikkat çekiyor.

Silah Taşıyıcı Araçlar projesinin, Tekerlekli Tanksavar Sistemi olan PARS STA’nın birinci prototipi ise Mayıs ayında doğrulama testlerine başladı. Araç, kalifikasyon testlerine, proje takvimine uygun olarak yakında başlayacak.

Silah Taşıyıcı Araçlar projesi kapsamında geliştirilen, hem paletli hem de tekerlekli araçların seri üretimlerinin, 2021 yılında tamamlanması ve 260 aracın tamamının, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

 2,139 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.