Ana Sayfa Haberler FNSS’den Yaratıcı ve Kullanıcı Odaklı Çözümler

FNSS’den Yaratıcı ve Kullanıcı Odaklı Çözümler

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan KSS 2018 özel haberi, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Seminerin bu yılki tek ana sponsoru olan FNSS, açılış oturumunda, Türk Silahlı Kuvvetleri ve dost ve müttefik ülkeler için geliştirdiği, yaratıcı ve kullanıcı odaklı çözümleri anlattı. FNSS İş Geliştirme Müdürü Haldun Olgun, sunumunun başında, FNSS ile ilgili kurumsal bilgiler iletti. Bu bilgilere göre, FNSS’nin personel sayısı, 1.000 kişinin biraz üstüne çıktı. Bunlardan 300’den fazlası ise Ar-Ge mühendisi. Olgun, büyüme stratejileri ile ilgili de şunları söyledi: “Büyüyoruz, ama büyümemeye çalışıyoruz… Kontrolsüz büyümek, bizim gibi projelerle büyüyen şirketler için zor bir konu. Çok iyi bir kaynak planlaması yapıyoruz ve geleceğe, emin adımlarla ilerliyoruz.”

Sunumunun devamında, FNSS’nin ürün ailesinin üyelerini tanıtan Olgun’un verdiği bilgilerden öne çıkanlar, şunlar oldu:

 • FNSS’nin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim ettiği ilk araçlar olan ZMA 15’ler, başarıyla görev yapmaya devam ediyor. Olgun, bu konuda şöyle konuştu: “En son Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında başarıyla kullanıldılar. Komutanlarımızdan da bu konu ile ilgili övgü dolu sözler duyduk. Harekâtın yapıldığı bölgelere gittik. Kullanıcılarla görüştük. Sorunlarını [ve isteklerini] dinledik. İhtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalarımıza başladık.”
 • Silah Taşıyıcı Araçlar Projesi’nde teslim edilecek paletli araç olan KAPLAN-10’un atış testleri başarıyla tamamlandı. Kalifikasyon testlerinin bu yıl tamamlanmadan başlaması ve gelecek yıl da seri üretime geçilmesi planlanıyor.

FNSS, KAPLAN-10’un atış testleri başarıyla tamamladı.

 • KORKUT ve HİSAR-A projelerinde kullanılan Zırhlı Paletli Taşıyıcı Platform (ZPTP)’un seri üretimi, KORKUT projesi için başladı. HİSAR-A projesinde ise kabul testleri devam ediyor.
 • Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) Projesi’nde, çalışmalar, kritik tasarım aşamasına doğru ilerliyor. FNSS, aracın gövdesinin üretimine başladı.
 • FNSS, yakın zamanda TEBER kulesinin atış testlerine başlamayı planlıyor.
 • FNSS, PARS araç ailesinin 4’üncü nesli üzerinde çalışmalara başladı. Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Araçlar (ÖMTTZA) projesinde üretilecek araçlar ise PARS’ın İZCİ sürümü üzerinde şekillenecek.
 • FNSS, bir NATO etkinliğinde, SAMUR aracını tanıtma fırsatı buldu. Türk Silahlı Kuvvetleri, 2019 yılında, ilgili NATO tatbikatlarına, SAMUR ile katılmayı değerlendiriyor. Olgun, başta İngiltere olmak üzere, aracın NATO ülkelerinden ilgi gördüğünü ifade etti.

Olgun, sunumunu, “FNSS olarak, bugüne kadar her zaman vatanı koruyanların hizmetinde olduk. Ekibimizle bu görevimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” sözleri ile tamamladı.

 

 

FNSS’nin Başarısının Sırrı, Ar-Ge ve Teknoloji Yönetimi

Teknoloji Geliştirme ve Ar-Ge Proje Yönetimi Birim Yöneticisi Dr. Kıvılcım Ersoy, FNSS’nin özgün çözümlerini geliştirirken Ar-Ge ve teknolojiyi nasıl yönettiğini, “Küresel Ölçekte Zırhlı Muharebe Aracı Kabiliyeti Geliştirme Faaliyetleri” başlıklı sunumunda anlattı.

Dr. Ersoy, FNSS’nin Ar-Ge stratejisinin ana hatlarını şöyle sıraladı:

 • Paletli ve tekerlekli zırhlı kara muharebe sistemlerinin tasarım ve geliştirmesini sağlayacak yetenekleri ve altyapıyı geliştirmek.
 • Mühendislik işgücünü ve altyapısını sürekli iyileştirme ilkesi ile ileri götürmek.
 • Sistem geliştirme faaliyetlerinde ileri teknoloji uygulamalarını kullanmak.
 • Müşteri ihtiyaçlarına çözümler geliştirerek FNSS’nin ürün yelpazesinin dünya genelinde satışını desteklemek.

Şirketin hedefleri ve stratejisi ile Ar-Ge çalışmalarını ve diğer yatırımları uyumlu hale getirmek amacıyla, teknoloji yol haritası oluşturuluyor. Bu kapsamda:

 • Teknoloji alanları ve öncelikleri belirleniyor.
 • Teknoloji alanları ve alt kırılımları düzenleniyor.
 • İş birlikleri belirleniyor ve geliştirmenin, şirket içinde mi yoksa stratejik ortaklarla mı gerçekleştirileceği kararı veriliyor.
 • Yatırımlar ve projeler önceliklendirilyor; bunlar, kaynaklarla uyumlu hale getiriliyor.

Dr. Ersoy, tüm süreci, şöyle özetledi:

 • FNSS, kullanıcılar ve projeler tarafından tetiklenen bir “Teknoloji Yol HaHaritası” belirleme yaklaşımına sahip.
 • Yol haritası ışığında, Ar-Ge projeleri belirleniyor ve icra ediliyor. Küçük ve büyük ölçekli projeler ile iş planındaki gelecek projeler destekleniyor.
 • FNSS, şirket stratejisini ve yerli yan sanayi ve üniversitelerin yetkinliklerini göz önüne alarak iş birlikleri ve stratejik ortaklıklar kuruyor.
 • Yapılacak iş birliklerinde; üniversite, araştırma merkezi, mükemmeliyet merkezi, yan sanayi ve KOBİ ekosistemi dengeleniyor.

 2,094 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.