Ana Sayfa Haberler FNSS’nin Orta Ağırlık Sınıfı Tankı KAPLAN MT, Seri Üretime Geçti

FNSS’nin Orta Ağırlık Sınıfı Tankı KAPLAN MT, Seri Üretime Geçti

FNSS’nin, Endonezya Devleti Savunma Sanayii kuruluşu olan PT Pindad firması ortaklığı ile geliştirdiği Orta Ağırlık Sınıfı Tank KAPLAN MT (Harimau) için seri üretim çalışması başladı. Firma, gelişmeyi, 6 Şubat’ta yayınladığı basın bülteni ile duyurdu.

KAPLAN MT, Endonezya Ordusu’nun tüm kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayarak seri üretime geçmeye hak kazanmıştı. 2019’un mayıs ayında düzenlenen IDEF fuarı esnasında ise ortak üretim sözleşmesi imzalandı ve aynı yıl aralık ayında yürürlüğe girdi. Son gelişme ise FNSS tesislerinde seri üretim çalışmalarının başlaması oldu. Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek. İlk 10 tankın üretimi Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.  

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında hayata geçirilen KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olması açısından önem taşıyor. Bunun yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, Savunma Sanayii İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk proje olması yönüyle de dikkat çekiyor.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, konuyla ilgili şu değerlendirmeleri paylaştı: “Endonezya KAPLAN MT projesi; “yapılamaz” denilen bir çok ilki hayata geçirmiş olmamızla birlikte, paletli ve tekerlekli zırhlı araç tasarım, kalifikasyon ve seri üretim süreçlerinde kullanıcı taleplerini kısa sürede karşılamış olmamız bakımından da önem kazanıyor. Bu aşamada dördüncü kez yurt dışına gerçekleştirdiğimiz kapsamlı teknoloji transferiyle, paydaşlarımıza değer katma taahhüdümüzü bir defa daha yerine getirebilmiş olmanın da haklı gururunu yaşıyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.