Ana Sayfa Haberler FNSS’nin Tank Avcısı PARS 4×4 STA, Paris’te Boy Gösterdi

FNSS’nin Tank Avcısı PARS 4×4 STA, Paris’te Boy Gösterdi

FNSS, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere geliştirdiği PARS 4×4 Silah Taşıyıcı Araç (STA)’ın lansmanını, 11-15 Haziran tarihlerinde Paris’te gerçekleştirilmekte olan Eurosatory 2018 fuarının ilk gününde düzenlediği bir törenle gerçekleştirdi.

FNSS, fuarda, PARS 4×4 STA’nın, kalifikasyon testleri için üretilen, 2 prototipinden birini sergiliyor. Eurosatory ziyaretçileri, FNSS standında, göreve hazır ekipmanlarıyla, kalifikasyon testlerine hazır bir aracı, yakından inceleme fırsatı buluyorlar. Proje kapsamında üretilen 2 prototip, üretici doğrulama testlerinin ardından, önümüzdeki aylarda kalifikasyon testlerine tabi tutulacak.

PARS 4×4 STA; her türlü arazi şartında, sürati ve yüksek manevra kabiliyetiyle düşmana ait tanklar ve diğer zırhlı unsurları uzak mesafeden imha edip, kısa sürede mevzi değiştirerek ikinci hedefi ateş altına alabilecek yeteneklere sahip olarak geliştirildi.  FNSS, tecrübesi ve yenilikçi yaklaşımı ile bu zorlu gereksinimleri bir arada karşılayacak, çok özel bir amfibi araç ortaya çıkardı.

PARS 4×4 STA’nın en dikkat çeken özelliği, güç grubunun, aracın arkasında yer alması. Bu yerleşim, soğutma ızgarası ve egzozunun da üst bölümde bulunması ile PARS 4×4’e, hiçbir hazırlık yapmadan suya giriş imkanı ve dolayısıyla sınıfının en üstün amfibi kabiliyetini kazandırıyor. Ayrıca PARS 4×4’ün, daha yüksek sürat ile manevra yapabilmesine de imkân sağlıyor. Ancak güç grubu arkada bulunan bir aracın sahip olabileceği tüm bu özellikler, aracın, atış sonrası konumunu terk edip, tehlikeden hızlıca uzaklaşabilmesi için çok kritik kabiliyetleri sağlıyor.

PARS 4×4 STA’nın öne çıkan diğer özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • Hareket Kabiliyeti: PARS 4×4’ün aks ve direksiyon sistemi, araca küçük dönüş yarıçapı sağlamak için, özel olarak tasarlandı. Uzun süspansiyon hareket mesafesi de aracın arazi performansını arttırıyor. Amfibi bir araç olan PARS 4×4, bu özelliği için, balistik ya da mayın korumasından da feragat etmiyor.
 • Durumsal Farkındalık: Güç grubunun arkada olması, sürücü mahalline, geniş bir görüş açısı kazandırıyor. Aracın ön ve arka kısımlarında görüş sağlayan kamera sistemi de bulunuyor.
 • Beka Kabiliyeti: PARS 4×4, yüksek balistik ve mayın koruma seviyelerini sağlayacak şekilde tasarlandı. Araçta, ağırlık optimizasyonu için, özel zırh malzemeleri kullanılıyor. Güç grubunun arkada olması, aracın termal izini azaltıyor.
 • Silah Sistemi: PARS 4×4’ün, yine FNSS tasarımı, uzaktan komutalı, insansız bir tanksavar kulesi bulunuyor. Balistik korumaya da sahip olan kulede, 2 adet tanksavar füzesi ve 1 adet 7,62 mm makineli tüfek bulunuyor. Kule, kısa bir süre önce, tanksavar füzesi ile ilk atış denemesini gerçekleştirdi ve azami menzilde hedefini merkezinden vurdu.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, PARS 4×4’ün, tanksavar araçlarında yeni bir dönem başlatacağını vurguluyor: “FNSS, hem dünyadaki gelişmeleri hem de kullanıcıların ihtiyaçlarını yakından takip ediyor. Bu çalışmalarımızın bir sonucu olan PARS 4×4 konseptini, ilk olarak IDEF 2015’te sergilemiştik. Kullanıcımızla sözleşmemizi imzalamamızın ardından, bu konsepti, 18 ay içinde, sıfırdan, kulesi ile birlikte, kalifikasyon testlerine girmeye hazır hale getirdik. Bu süreçte, dünyada eşi olmayan bir aracı ortaya koyduk. PARS 4×4, FNSS’nin mühendislik gücünün ve terzi usulü çalışma kabiliyetinin bir başka kanıtı oldu. Envantere girmesi ile PARS 4×4’ün, başta Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı; devamında ise dost ve müttefik ülkeler için, denklemleri değiştiren bir güç çarpanı olacağından eminiz.”

 

PARS 4×4 Tanksavar Aracı’nın Teknik Özellikleri

Genel

Motor: Dizel

Transmisyon: Tam Otomatik

Mürettebat: 4

Uzunluk: 5 m

Genişlik: 2,6 m

Yükseklik (Gövde): 2,1 m

Süspansiyon Sistemi: Çift Salıncaklı, Bağımsız ve Helezon Yay

Fren Sistemi: Tüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li

 

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı: 110 km/sa

Suda Yüzme Hızı: 6,5 km/sa

Azami Yol Menzili: 700+ km

Azami Meyil Tırmanma: %70

Azami Yan Meyil: %40

Dik Engel Aşma: 40 cm

Hendek Aşma: 80 cm

Dönüş Yarıçapı: 7,5 m

Havadan Nakil: C-130, A400M, C-17, C-5

 

Koruma Sistemleri

 • KBRN Koruma Sistemi
 • İklimlendirme Sistemi
 • Otomatik Yangın Bastırma Sistemi
 • Patlama ve Sızdırmaya Karşı Dayanıklı Yakıt Tankları
 • Modüler Zırh
 • Mayın Korumalı Koltuklar Sis Havanları

 

Ateş Gücü

Kule: Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK)

Ana Silah: 2 adet Güdümlü Tanksavar Füzesi

İkincil Silah: 7,62 mm Makineli Tüfek

Hazır Mühimmat: 500 Adet

Silah/kule tahrik sistemi: Elektrikli, Çift Eksen Stabilizasyon Sistemi

Yan Eksen: 360° Sürekli

Yükseliş Ekseni: -25o ila +25o

Hareket Sınırları: Otomatik ve Programlanabilir

Görüş Sistemi:

 • Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera
 • Gündüz Kamerası
 • 10 km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü

Atış Kontrol Sistemi:

 • Atış Kontrol Bilgisayarı
 • Otomatik Yükseliş ve Önleme Açısı Hesaplama

 2,572 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.