Ana Sayfa Arşiv FNSS’nin Tanksavar Füzeleri ile Donatılmış Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi UKTK, 17 Şubat’ta Başlayacak IDEX 2019 Savunma Fuarı’nın Yıldızı Olmaya Aday

FNSS’nin Tanksavar Füzeleri ile Donatılmış Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi UKTK, 17 Şubat’ta Başlayacak IDEX 2019 Savunma Fuarı’nın Yıldızı Olmaya Aday

Ortadoğu’nun en büyüğü olan IDEX 2019 Uluslararası Savunma Fuarı, 17-21 Şubat tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de gerçekleştirilecek.

İlk başladığı yıldan itibaren bu fuara aralıksız katılan FNSS, her geçen gün geliştirdiği ve zenginleştirdiği ürün gamıyla, “Önemli ve Stratejik Küresel Oyuncu” olarak fuarda bir kez daha yerini alacak.

FNSS’nin fuarda sergileyeceği ürünlerden biri, Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi UKTK.

UZAKTAN KOMUTALI TANKSAVAR KULESİ (UKTK)

UKTK, dünyadaki benzerlerinde olduğu gibi sonradan tanksavar füzeleri entegre edilen bir uzaktan komutalı silah sistemi değil. Daha ilk başından, bir tanksavar kulesi olarak tasarlandı. Böylece gerek füze kullanımı gerekse beka yeteneği açısından, çok daha etkin bir çözüm olarak ortaya çıktı.

Düşük siluetli kule, entegre zırha sahip. Hedef tespiti, teşhisi, takibi ve füze güdümü ile ilgili sistemlerin konumu, görevi en iyi şekilde yerine getirebilmesi için özel olarak tasarlandı. Sistem çok kısa sürede kule konfigürasyonundan üçayak lançer konfigürasyonuna dönüştürülebiliyor. Füzelerin konumu ve boşalan lançerin sahada yeniden yüklenmesi mekanizması gibi konularda UKTK, yüksek görev başarımı için en optimum tasarıma sahip.

Sisteme hem KORNET-E hem de OMTAS füzeleri entegre edilebiliyor. Biri Doğu Bloku, diğeri Batı Bloku anlayışına göre tasarlanmış bu iki füzenin güdüm tipleri de birbirinden farklı. Kullanıcıya esneklik sağlayan bu özellik, pazarda UKTK için çok büyük bir avantaj.

UKTK, farklı tipte zırhlı araçlara monte edilebiliyor. Yatay eksende 360 derece sınırsız dönebilen UKTK, 2 adet tanksavar füzesi ve ikinci silah olarak da 7,62 mm makineli tüfek taşıyor. Kule, sahip olduğu atış kontrol sistemi vasıtasıyla, füze ve makineli tüfeğin, hedefi yüksek isabet oranı ile vurabilmesi için gerekli tüm balistik hesaplamaları, otomatik olarak gerçekleştiriyor. Kuleye entegre nişancı görüş sistemi; sistemde bulunan yeni nesil termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçme cihazı sayesinde silahlar, her türlü hava şartında, en etkin şekilde kullanılabiliyor. UKTK, yapılan ilk atış testinde, taşıdığı füzenin azami menzilinde, hedefi tam isabetle vurabildiğini gösterdi.

PARS III 8X8 PLATFORMU ÜZERİNDE SABER-25 KULE

 

TEBER-30 KULE

FNSS’nin IDEX 2019 Fuarı’nda sergileyeceği diğer ürünler ise TEBER-30 kule sistemi ile üzerine SABER-25 kule takılı Pars III 8×8. FNSS tasarımı silah kuleleri SABER-25 ve TEBER-30, kule tahrik sistemleri, atış kontrol, beka ve ateş gücü alanlarında en son teknolojileri barındırıyor. Tek kişilik, orta kalibre ve elektrik tahrikli bir kule olan SABER-25, lastik tekerlekli ve paletli zırhlı araçlara entegre edilebiliyor. TEBER-30 ise üzerindeki algılayıcılar ve diğer elektronik sistemler sayesinde; gece ve gündüz, her türlü hava şartında ve muharebe ortamında görev yapabiliyor. Kulenin modüler yapısı, gelecekte yapılabilecek konfigürasyon değişiklikleri için de altyapı sunuyor.

FNSS, IDEX 2019 Uluslararası Savunma Fuarı’nda 10’uncu salon, C-05 numaralı stantta ziyaretçilerini ağırlayacak.

 859 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.