Ana Sayfa Haberler Fotoniks, ATLAS 2 ile Keşif ve Gözetleme Sistemlerinin Yeni Neslini Tanımlıyor

Fotoniks, ATLAS 2 ile Keşif ve Gözetleme Sistemlerinin Yeni Neslini Tanımlıyor

MSI Dergisi’nin 170’inci sayısında yayımlanan kapak dosyası, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Keşif ve Gözetleme Sistemleri (KGS’ler), hem algılayıcılarda yaşanan gelişmeler hem ağ destekli yetenek gereksinimleri hem de kullanım konseptindeki değişiklikler doğrultusunda, evrimlerini sürdürüyor. Bugünün kullanıcıları; farklı algılayıcıları bir araya getirebilen, uzaktan yönetilebilen ve sahada uzun süre görev yapabilen sistemlere ihtiyaç duyuyor. Türk savunma ve havacılık sanayisinin KGS’ler konusunda uzman firmalarından Fotoniks, geliştirmekte olduğu ATLAS 2 Modüler Keşif ve Gözetleme Sistemi (MKGS) ile tüm bu ihtiyaçları, en yüksek performanslı ve optimum çözümle karşılamaya hazırlanıyor.

ATLAS 2, modüler tasarımı ve yapısı sayesinde farklı algılayıcılarla donatılabiliyor.

Fotoniks’in ürün geliştirme yol haritasının bir sonraki aşaması olan ATLAS 2, güncel teknolojileri ve konseptleri bünyesinde barındıran bir çözüm olarak öne çıkıyor. Bu yol haritasının başında Fotoniks, KGS alanındaki ilk çalışması olan ATLAS 1’i, 2013 yılında geliştirmişti. Daha kısa menzilli, genel bir gözetleme sistemi olan ATLAS 1 ile Fotoniks; hareketli platform, uzaktan kontrol birimleri, harici batarya ünitesi ve kullanıcı arayüzleri alanında geliştirme çalışmalarını tamamladı. Aynı zamanda modüler bir sistem olarak tasarlanan ATLAS 1, bu konuda da ATLAS 2’nin öncülü oldu.

ATLAS 2’nin kullanıcı arayüzü, ATLAS 1 ve ORKA-B operasyonel kullanım tecrübeleri ile olgunlaştı.

ATLAS 1, yakın çevre gözetleme ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek, gündüz ve termal kameralı bir sistem olarak, özellikle havaalanı ve kritik tesislerin çevre güvenliğinde kullanılabilecek, maliyet-etkin olan bir ürün olarak kullanıma sunuldu. ATLAS 2 ise daha yüksek performanslı bir sistem olarak sınır güvenliğinden çevre güvenliğine, keşif gözetlemeden hedef bulmaya kadar farklı kullanım alanlarına sahip bir ürün olarak tasarlandı.

Fotoniks Genel Müdürü Cem Yazıcıoğlu, ATLAS 2’nin, bu alanda dünyada yaşanan en güncel gelişmeler dikkate alınarak geliştirildiğinin altını çiziyor: “KGS’nin Batı dünyasındaki karşılığı, genel olarak ‘Intelligence, Surveillance & Reconaissance’ olarak ifade ediliyor. KGS ürünlerinde ‘Intelligence / İstihbarat’ kelimesinin kullanılması, görüntülerden elde edilen farklı istihbarat bilgilerine işaret ettiği kadar, taktik seviyeden stratejik seviyeye kadar KGS’lerin önemine de atıfta bulunuyor. Bunun bir gerekliliği ve 21’inci yüzyılda akıllı sistemlerin ve makina öğrenimi teknolojilerinin öncel uygulaması olarak, görüntülerden daha fazla anlam çıkartılması bekleniyor.

Aralarında, FNSS’nin KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinesi’nin de bulunduğu araçlar, Fotoniks’in ATLAS 2 ailesinin orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasından görülüyor.

Arttırılmış gerçeklik, hedef takibi, harekete duyarlılık, gelişmiş insan-makina arayüzleri ve otomasyon, burada en öne çıkan konular. Tüm bu gelişmeleri, ATLAS 2 KGS ailesinde uygulamaya geçirmeye başlıyoruz. Bu bağlamda ATLAS 2:

 • Hedef tespit, teşhis ve tanımlamasını yapan,
 • Hedef koordinatlarını çıkaran,
 • Hedefi kızılötesi bantta gösteren,
 • Üzerine ya da konuşlandırıldığı üs ya da karakol gibi yerlere; işaretleme, ölçme, aydınlatma veya güdüm amaçlı lazer tutulduğunda ikaz veren,
 • Farklı görüntüleme kaynaklarına aynı anda görüntüsünü iletebilen,
 • Kablolu ve kablosuz olarak kumanda edilebilen ve
 • Güvenlik protokolleri ışığında, nesnelerin interneti mantığında bağlantıya açık, modern bir keşif gözetleme ve görüntü istihbaratı sistemidir.”

 

Özelleşmiş ve Maliyet Etkin Çözümler

ATLAS 2 ürün ailesinin en önemli özelliklerinden biri de modülerlik. Ailenin temel mimarisi, ölçeklenebilirliğe izin veriyor. Ana omurgayı oluşturan altyapıya; farklı algılayıcılar ve alt sistemler entegre edilebiliyor. Böylece, hem görevin gereksinimlerine hem de kullanıcı tercihlerine uygun sistemler ortaya konulabiliyor. Örneğin, görev gereksinimleri uyarınca; kısa, orta, uzun ya da çok uzun menzilli konfigürasyonlar oluşturulabiliyor. Ya da kullanıcı maliyeti düşürmek isterse asgari ihtiyaçları karşılayan algılayıcılar kullanılabiliyor. Bu tür değişiklikler, sistemin modüler yapısı sayesinde, uzun entegrasyon süreçlerine ihtiyaç olmadan gerçekleştirilebiliyor. Destek birimleri olarak nitelendirilebilecek temel bileşenler ise bu konfigürasyonların hepsinde aynı kalıyor.

Bu açıdan bakıldığında, ATLAS 2’nin kullanıcıları, aslında ömür devri boyunca işlevlerini ve bileşenlerini değiştirebileceği; bu sayede farklı ihtiyaçlara uyarlayabileceği bir sistem tedarik etmiş oluyor.

 

EFES 2018 tatbikatında kol uçuşu gerçekleştiren T129 ATAK helikopterlerinin, Fotoniks’in ATLAS 2 sisteminin orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasından görüntüsü (solda) ve benzeri bir kol uçuşunun gerçek fotoğrafı (sağda).

 

Yüksek Göreve Hazırlık

ATLAS 2, kullanıcısına, zorlu operasyon koşullarında dahi yüksek göreve hazırlık oranı sunuyor. Bunu, sistem bileşenlerinin güvenilirliğinin yanı sıra modüler yapısı sayesinde başarıyor. Sistemin ana bileşenlerinden birisi arızalanırsa sadece arızalı bileşen sökülüp tamire gönderiliyor; diğer bileşenler ise hizmet vermeye devam ediyor. Örneğin, MWIR termal kamera ve gündüz kamera taşıyan bir ATLAS 2 sisteminin termal kamerasında bir sorun yaşanması durumunda, sistem, sorunlu bileşen değiştirilene kadar, gündüz kamerası ile görevini sürdürebiliyor.

Bir uçaksavar topunun, ATLAS 2’nin orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasındaki görüntüsü.

EFES 2018 tatbikatındaki hedef alanının, ATLAS 2’nin orta dalga boyu kızılötesi (MWIR) kamerasındaki görüntüsü.

 

Ağ Bağlantısında Modern Yaklaşımlar

Konu, ağ bağlantısı ve ağ üzerinden erişim olduğunda, askeri sistemler, sivil sistemlere göre biraz geriden geliyor. Örneğin, günümüzde, yurt dışında olsanız bile evinizdeki kameranızdan gerçek zamanlı görüntü alabiliyorsunuz. Evinizdeki kamera, bir hareket tespit ettiğinde, sizi cep telefonunuzdan uyarabiliyor.

Askeri sistemlerde, özellikle güvenlik endişeleri ile sivil sistemlerde kullanımda olan birçok yetenek, henüz gündeme gelmiş değil. Fotoniks, ATLAS 2’de, bu özellikleri de güvenlikten taviz vermeden kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda ATLAS 2, farklı bağlantılara izin verecek şekilde tasarlandı. Gerekli güvenlik protokolleri yerine getirildikten sonra, sistem, gerek görülmesi durumunda, kablosuz olarak, bir tablet veya akıllı telefon ile de kontrol edilebiliyor. ATLAS 2’nin elde ettiği görüntüler, kablosuz iletişim altyapısının hız ve kalitesine bağlı olarak, intranet ya da internet ortamında paylaşılabiliyor. Bu sayede ATLAS 2, gerekli yetkilere sahip kullanıcılar tarafından, telefon ve tablet gibi akıllı cihazlarla birlikte de kullanılabiliyor.

EFES 2018 tatbikatında, kıyıya yanaşmakta olan uzak mesafedeki çıkarma gemilerinin, ATLAS 2’nin orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerası kullanılarak 6 kat optik yakınlaştırma yapılmış görüntüsü.

 

EFES 2018 tatbikatında yer alan bir çıkarma gemisinin, Fotoniks’in ATLAS 2 sistemi ile elde edilen görüntüsü (solda) ve aynı bölgenin, daha farklı ve geniş bir açıdan çekilmiş gerçek fotoğrafı (sağda).

 

Farklı İhtiyaçlar İçin Farklı Çözümler

ATLAS 2 ürün ailesi, ATLAS 2A ve ATLAS 2B’den oluşuyor. ATLAS 2A’da yüksek performans öne çıkarken ATLAS 2B, daha maliyet etkin bir çözüm ihtiyacı olan kullanıcılara hitap ediyor.

Ağırlığı 20 kg’nin altında olan ATLAS 2A, aşağıdaki ana birimlerden oluşuyor:

 • Soğutmalı MWIR 640X512 çözünürlükte Termal Kamera Sistemi (HD 1280×1024 opsiyonu mevcut)
 • HD Uzun Menzilli Gündüz Kamerası
 • SWIR 640X512 Termal Kamera, (Opsiyonel)
 • GPS
 • Dijital Manyetik Pusula
 • Lazer Mesafe Ölçer
 • Lazer Noktalayıcı
 • Lazer İkaz Sistemi (Opsiyonel)
 • Destek Birimleri
  • Operatör Kumanda Birimi
  • Akıllı Tablet Birimi (Opsiyonel)
  • Harici Batarya Ünitesi
  • 3 Ayak Sehpa
  • Kaide

Ağırlığı 15 kg’nin altında olan ATLAS 2B ise aşağıdaki ana birimlerden oluşuyor:

 • Soğutmasız LWIR 640X512 çözünürlükte Termal Kamera Sistemi (HD 1280×1024 opsiyonu mevcut)
 • HD Uzun Menzilli Gündüz Kamerası
 • GPS
 • Dijital Manyetik Pusula
 • Lazer Mesafe Ölçer
 • Lazer İkaz Sistemi (Opsiyonel)
 • Destek Birimleri
  • Operatör Kumanda Birimi
  • Akıllı Tablet Birimi (Opsiyonel)
  • Harici Batarya Ünitesi
  • 3 Ayak Sehpa
  • Kaide

ATLAS 2, talep edilmesi halinde, araç üzerine de entegre edilebiliyor. Tipik kullanım rejiminde, taşınabilir harici bataryası ile sistem, 6-8 saat görev yapabiliyor. Bu sürenin, ihtiyaçlar doğrultusunda daha da arttırılabilmesi mümkün. Sistem, araç aküsünden ve şehir şebekesinden de beslenebiliyor.

Fotoniks tarafından tasarlanan ATLAS 2’nin sistem yazılımları da Fotoniks’in imzasını taşıyor. Üretim tarafında ise firma, mekanik üretim ve kablaj konularında iş birliği yaptığı, yurt içindeki çözüm ortakları ile birlikte hareket ediyor. Elektronik kartların bazıları Fotoniks, bazıları da bu çözüm ortakları tarafından üretiliyor. ATLAS 2’de, parça bazında yurt dışından gelen ve ihraç iznine bağlı tek bileşen ise termal görüntüleme birimi dedektörü.

 

EFES 2018 tatbikatında, uçaksavar toplarının hazırlığının (solda) ve atışının (sağda), ATLAS 2’nin orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasındaki görüntüsü.

 

ATLAS 2 Göreve Hazır

Yazıcıoğlu, geldikleri noktayı, şöyle özetliyor: “ATLAS 2, teknoloji ve ürün geliştirme yol haritamıza, en başından dâhil ettiğimiz bir ürün. Tüm geliştirme çalışmalarını, özgün olarak ve kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirdik. Emeklerimizin sonucunda, etkili ve maliyet-etkin bir ürünü ortaya koymuş olmak bizi gururlandırıyor. ATLAS 2 ürün ailemizi, başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere, ihtiyaç duyabilecek tüm diğer kurum ve kuruluşların kullanımı için seri üretime hazırlıyoruz. Sistemin, dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyaçlarını başarıyla karşılayabileceğini değerlendiriyoruz. Özellikle yeni tip karakollar, sınır güvenliği ve hassas tesis korumada farklı konfigürasyonlarda kullanılabilecek ATLAS 2 ürün ailemizden, ihracat potansiyelini de göz önünde bulundurarak, önümüzdeki 3 sene içerisinde, yaklaşık 300 adet üretip teslim edebileceğimizi öngörüyoruz. Kullanıma ve seri üretime hazır ATLAS ürün ailesinin üyelerini yakından incelemek isteyen herkesi, IDEF 2019 fuarındaki standımıza davet ediyoruz.”

ATLAS 2 sisteminin orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerası ile görüntülenen bir helikopterin (solda), ATLAS 2’nin opsiyonel olarak sunulan kısa dalga kızılötesi (SWIR) kamerasındaki görüntüsü (sağda).

 

ATLAS 2 ürün ailesinde kullanılan çeşitli görüntüleme birimleri, Mayıs ayında gerçekleştirilen EFES 2018 tatbikatında, tatbikat alanının çeşitli noktalarından alınan görüntülerin seçkin gözlemcilere sunumunda, başarıyla kullanılmıştı. Sistem prototiplerinin, kısa bir süre içerisinde tamamlanması planlanan arazi testleri ise halen devam ediyor.

 1,621 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.