Ana Sayfa Haberler Fotoniks’ten, Yeni Nesil Keşif Gözetleme için, Lazerli Yüksek Hızlı Optik İletişim Çözümü

Fotoniks’ten, Yeni Nesil Keşif Gözetleme için, Lazerli Yüksek Hızlı Optik İletişim Çözümü

MSI Dergisi’nin 162’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

EFES-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın, tatbikata katılan seçkin gözlemciler tarafından yakından izlenmesini sağlayan, perde arkasındaki kahramanlardan biri de Fotoniks oldu. Firmanın elektro-optik sistemlerinden gelen yüksek çözünürlüklü görüntüler, yine firma tarafından geliştirilen lazer iletişim sistemi ile gece ve gündüz, gerçek zamanlı olarak, seçkin gözlemcilerin bulunduğu alandaki ekranlara yansıtıldı. Böylece, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk savunma ve havacılık sanayisinin ürünlerinin gövde gösterisi, Fotoniks’in teknoloji gösterisi ile birleşerek tüm katılımcılara aktarıldı.

Seçkin gözlemciler, kendilerine ayrılan bölümde, tatbikat genel gidişini takip ettiler; ayrıntılara ise ekranlara yansıtılan görüntülerle hâkim oldular.

 

Bir tatbikat alanından canlı yayın yapmanın, çeşitli güçlükleri bulunuyor. Bunların arasında:

  • Görüntü alınması gereken alanın genişliği ve ayrıntılı görüntü alabilmek için harekât noktalarına yakın kamera yerleştirme zorunluluğu,
  • Çeşitli coğrafi engeller nedeniyle ihtiyaç duyulan her yere kablo çekilememesi ve
  • Tatbikatın, hem gece hem de gündüz safhalarını içermesi yer alıyor.

EFES-2018’de de bu güçlüklerin hepsi vardı. Bu noktada, tatbikat organizasyonunun ihtiyaçları ile Fotoniks’in, geliştirdiği özgün teknolojileri sahada gösterme talebi kesişti ve Fotoniks, tatbikat alanında, 3 ayrı noktaya yerleştirdiği 6 kamera sistemi ile diğer görüntüleme imkânlarını destekledi. Firmanın, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve sektör tarafından yakından tanınan elektro-optik sistem çözümlerinin yanı sıra yeni geliştirdiği lazer haberleşme teknolojisi, fark yaratan çözüm olarak öne çıktı.

 

Hedef alanı, Fotoniks’in ATLAS 2 ailesinin, orta dalga boyu kızılötesi (MWIR) kamerasından görülüyor.

Kablo İhtiyacı Ortadan Kalkıyor

TSK, tatbikatın görüntülerini canlı olarak en iyi şekilde aktarabilmek için, farklı kaynaklardan gelen görüntülerin toplanacağı bir merkez oluşturdu. Görüntü alınması istenen her nokta ile bu merkez arasındaki fiziki koşullar ise kablo çekilmesine imkân ise tanımıyordu.

Fotoniks, bir süredir, Serbest Uzay Optikleri (Free Space Optics / FSO) konusu üzerinde çalışıyor ve bu konuda, akademik yayınlar da yapıyor. FSO, iki nokta arasında, gözle görülmeyen lazer ile iletişim kurulmasına olanak sağlıyor. Bu iletişim kanalı üzerinden, her türlü sayısal veri iletilebiliyor.

Bu tür lazer iletişiminin en önemli avantajlarından biri, yüksek bir bant genişliği potansiyeline sahip olması. Diğer yandan, iletişim mesafesi arttıkça, bant genişliği de azalıyor. Fotoniks, geliştirdiği bezel huzme şekillendirme (bezel beam shaping) yöntemi sayesinde, 5 km menzilde, 1 Gbps’lik bir bant genişliğine ulaşabiliyor. Bu değer, en iyi performansını, daha kısa menzillerde gösterebilen muadil sistemlerin, yaklaşık 10 katı. Firma, EFES-2018’de, bu teknolojisini kullandığı lazer iletişim sistemi ile farklı noktadaki kameralarından, TSK’nın oluşturduğu merkeze, yüksek çözünürlüklü görüntüleri, gece ve gündüz aktarmayı başardı. Böylece, seçkin gözlemciler, diğer kaynaklardan gelen görüntülerle birlikte, bu görüntüleri de izlediler ve tatbikatın hiçbir ayrıntısını kaçırmadılar.

Fotoniks, EFES 2018’deki standında, farklı çözümlerini sergiledi.

1 Gbps’lik bant genişliği, her iki yönde, saniyede 250’şer HD görüntünün aktarılmasına imkân sağlıyor. Sistemin menzili, yaklaşık 15 km’ye kadar çıkabiliyor. Ancak fiziksel kısıtlamalar nedeni ile bu menzilde, daha düşük bir bant genişliği kullanılabiliyor.

Fotoniks Genel Müdürü Cem Yazıcıoğlu, lazer iletişim çözümlerinin önemini, şu sözlerle vurguluyor: “Sistemlerin, bir ağ dâhilinde, birbiri ile bağlı olarak çalışması, modern muharebe konseptlerinin değişmez bir gereksinimi. Barış zamanında, kendi üs bölgelerinizde, yerleşik bir iletişim altyapısını kullanabiliyorsunuz. Ancak sahaya çıktığınızda, çabuk konuşlandırabileceğiniz, etkin ve güvenilir çözümlere ihtiyaç duyuyorsunuz. Sunduğumuz lazer iletişim çözümü, belirli uygulamalarda ve senaryolarda, en etkin çözüm olarak öne çıkıyor. Bu önemli kabiliyeti, hem TSK’nın hem de dost ve müttefik ülkelerin kullanımına sunmak istiyoruz.”

Çıkarma gemisinin, Fotoniks’in ATLAS 2 sistemi ile elde edilen görüntüsü (sağda) ve çıkarma harekâtının, daha farklı ve geniş bir açıdan fotoğrafı (altta).

 

ATLAS 2 Geliyor

Fotoniks, tatbikatta, görüntüleri, yakında kullanıma sunacağı, ATLAS 2 ürün ailesinin bileşenleri ve ORKA-B termal el dürbünü ile aldı. Fotoniks’in termal kameraları, 3 farklı dalga boyunda; kısa, orta ve uzun dalga kızılötesinde görüntüleme yaptı. Bunların her biri, farklı kullanım senaryolarında en iyi görüntüyü sağlıyor; hepsinin bir arada kullanılması ise her senaryoda en iyi görüntünün alınacağını garanti ediyor.

 

 

Kol uçuşu gerçekleştiren T129 ATAK helikopterlerinin, Fotoniks’in ATLAS 2
ailesine üye, orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasından görüntüsü (sağda) ve
benzeri bir kol uçuşunun gerçek fotoğrafı (solda).

 

Yazıcıoğlu, ürünlerinin EFES-2018’deki performansını; “Bu tatbikatta, fiili atışlar da gerçekleştirildi ve sahadaki ürünlerimiz, böyle bir ortamda dahi güvenilir ve etkin bir şekilde çalıştıklarını gösterdi.” sözleri ile özetliyor.

 

 

Üst düzey bir konuğun tatbikat alanına gelişinin, Fotoniks’in ATLAS 2 ailesine üye, orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasındaki görüntüsü (solda). TEPEGÖZ insansız hava aracının, ATLAS 2 sistemi ile uzak mesafeden alınmış görüntüsü (sağda).

 

Fotoniks, ATLAS ürün ailesini olduğu gibi, ATLAS 2’yi de modüler bir yapıda tasarladı. Ürünler, müşteri ihtiyaçlarına göre, farklı bileşenlerle donatılabiliyor. Böylece, aynı kamera, talep edilirse daha yüksek bir görüntüleme menziline sahip olacak şekilde teslim edilebiliyor ya da kullanıcı ihtiyacı için daha düşük bir menzil yeterli ise daha maliyet-etkin bir çözüm sunulabiliyor. Ürünlerin bileşenlerinin modüler bir şekilde takılıp çıkartılabilmesi, sahada, özellikle bakım-idame faaliyetlerinde önemli bir avantaj sağlıyor. Sistemin bir bileşeni arızalanırsa sadece arızalı bileşen sökülüp tamire gönderiliyor; diğer bileşenler ise hizmet vermeye devam ediyor.

 

Cougar helikopterinin, Fotoniks’in ATLAS 2 ailesinin kısa dalga kızılötesi (SWIR)
kamerasındaki görüntüsü (solda). Uzak mesafedeki kıyıya yanaşmakta olan çıkarma gemilerinin,
Fotoniks’in ATLAS 2 ailesi üyesi, orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerası
kullanılarak 6 kat optik yakınlaştırma yapılmış görüntüsü (sağda).

 

ATLAS 2 ürün ailesinin bir diğer özelliği de farklı sistemlerle entegrasyona hazır arayüzlere sahip olması. Bu sayede ATLAS 2, gerekli yetkilere sahip kullanıcılar tarafından, telefon ve tablet gibi akıllı cihazlarla birlikte de kullanılabilecek.

ORKA-B termal el dürbünü ise TSK’ya başarıyla hizmet etmeye devam eden bir ürün. Ayrıca, çevre gözetleme radarı uygulamalarında, destekleyici algılayıcı olarak, saha testlerini başarıyla tamamladı.

 

Keskin nişancılar, farklı açılardan, Fotoniks’in ORKA-B termalel dürbününden (solda) ve gerçek fotoğrafta (sağda) görülüyor.

  

Aralarında, FNSS’nin KUNDUZ Amfibi Zırhlı İstihkâm İş Makinesi’nin de bulunduğu araçlar, farklı açılardan ve farklı anlarda, Fotoniks’in ATLAS 2 ailesinin orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasından (solda) ve gerçek fotoğrafta (sağda) görülüyor.

 

Yazıcıoğlu, EFES-2018’de gerçekleştirdikleri çalışma ile ilgili şunları söyledi: “TSK, amaçlarından birisi de Türk savunma ve havacılık sanayisinin tanıtımı olan EFES-2018’de, katılan diğer firmalarla birlikte Fotoniks’e de geliştirdiği özgün teknolojileri gösterme fırsatı tanıyarak, sektörün gelişimini destekleme vizyonlarını gözler önüne serdiler. Burada, TSK’nın yanı sıra tatbikattaki sergi bölümünü koordine eden Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkililerine, tekrar şükranlarımı sunmak istiyorum. Lazerle iletişim, askeri uygulamalar için yeni bir teknoloji ve bu tür tatbikatlarda denenerek, güven kazanması gerekiyor. TSK da öncü rolünü bir kez daha gösterdi ve çok başarılı bir deneme yaptık. Kullandığımız sistem, bizim özgün tasarımımız ve hem TSK hem de dost ve müttefik silahlı kuvvetlerin kullanımına hazır durumda. Elde ettiğimiz tecrübeler ve gelişen ihtiyaçlar kapsamında, çözümlerimizi daha da geliştirmeye ve kullanıma sunmaya devam edeceğiz.”

  

Bir uçaksavar topunun, Fotoniks’in ATLAS 2 ailesine üyeorta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasındaki görüntüsü (solda). Uçaksavar toplarının hazırlığının (ortada) ve atışının (sağda), Fotoniks’in, ATLAS 2 ailesine üye, orta dalga kızılötesi (MWIR) kamerasındaki görüntüsü.

 2,629 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.