Ana Sayfa Haberler GALEN Teknoloji, Sektörün, Test ve Sertifikasyon Odaklı Mükemmeliyet Merkezi Olacak

GALEN Teknoloji, Sektörün, Test ve Sertifikasyon Odaklı Mükemmeliyet Merkezi Olacak

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Test ve sertifikasyon sistemlerine odaklanmış bir mühendislik firması olan GALEN Teknoloji, kuruluşunun ardından henüz çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen ürün ve projelerinin çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Kurucularının, test ve sertifikasyon sistemleri alanındaki 30 yıllık birikiminin üzerine 2017 yılında kurulan firma, 3’ü yurt dışındaki kullanıcılara yönelik toplam 12 projeyi başarıyla yürütüyor.

 

Türk savunma ve havacılık sektörü, gerek platform gerekse alt sistem ve bileşen bazında özgün ürünlerini ortaya koydukça, bunların test ve sertifikasyon işlemleri de gündemin üst sıralarına yükselen bir konu haline geliyor. Test ve sertifikasyon sistemlerinin özgün olarak geliştirilmesi, derin bir uzmanlık gerektiriyor. Böyle bir uzmanlığın edinilmesi ve sürdürülmesi ise ancak bu konuya odaklanmış bir ekip tarafından sağlanabiliyor. GALEN Teknoloji de tam olarak böyle bir ekipten oluşuyor.

GALEN Teknoloji’nin ardında, uluslararası bir firmada edinilen 30 yıllık tecrübe ve önemli bir bölümü savunma ve havacılık sektörüne yönelik kurulan, yaklaşık 200 test ve sertifikasyon tesisi yer alıyor. Firma, bu tecrübe ve bilgi birikimi sayesinde, dönen makinaların gerçek koşullara uygun olarak performans testlerini yapan tesisleri, anahtar teslim olarak kurabiliyor ve bu tesislerde kullanılan test sistemlerini üretebiliyor. GALEN Teknoloji, farklı alanlardaki test sistemleri için yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile 170’i aşan çözümün yer aldığı ürün yelpazesini, daha da genişletmeyi hedefliyor.

GALEN Teknoloji tarafından, MSB Revizyon İşletmesi’ne kurulmuş, ANKA- MC.D serisi Hidrolik Dinamometreli Motor Test Odası.

 

Uluslararası Standartlarda Çözümler

GALEN Teknoloji, test ve sertifikasyonun, uluslararası geçerliliğe sahip sonuçlar vermesi gerektiğinin ve bu alanda, oturmuş uluslararası standartların ve uygulamaların bulunduğunun farkındalığı ile faaliyet gösteriyor. Bu kapsamda, ürün ve çözümlerini, uluslararası muadilleri ile boy ölçüşebilecek nitelikte geliştiriyor. Firma, Ankara’daki fabrikasının yanı sıra İstanbul Teknopark’ta kurmakta olduğu Ar-Ge ve imalat merkezi ile tesis altyapısını da geliştiriyor.

GALEN Teknoloji’nin kurulduğu günden bugüne tamamladığı ya da teslimat aşamasında olan projeleri şöyle sıralanıyor:

 • Rusya Motor Revizyon Fabrikaları Motor Test Tesisleri – Sıcak ve Soğuk Test Sistemleri
 • Ege Üniversitesi Ar-Ge Laboratuvarı – Aktif Dinamometre Ünitesi
 • Jandarma Genel Komutanlığı – Revizyon Sonrası Motor Test Dinamometresi
 • Pakistan – AlGhazi Traktör Fabrikası Yedek Parça Tedarik Projesi
 • Pakistan – AlGhazi Traktör Fabrikası 8 Adet Motor Test Ünitesi İmalatı
 • İstanbul GÜRFA Tersanesi – Motor Revizyon Dinamometresi
 • İzmir ESHOT – TEMSA Motorları ANKA Modernizasyonu Projesi
 • Yıldırım Beyazıt Üniversitesi – Elektrik Motor Test Ünitesi
 • TÜMOSAN – Şanzıman Test Dinamometresi
 • Bangladeş Silahlı Kuvvetleri – Motor ve Şanzıman Test Tesisleri
 • Kırıkkale Üniversitesi – Yanma Odası Analiz İçeren DEMS Ünitesi

 

GALEN Teknoloji, Bangladeş ordusu için geliştirdiği Motor ve Şanzıman Test Tesisi’nin sevkiyatını kısa sürede tamamlayarak teslim etmeye hazırlanıyor.

 

GALEN Teknoloji, Motor Yağı Sıcaklığı Özel Şartlandırıcı Ünitesi ile ilgili Ar-Ge faaliyetleri yürütüyor.

Özellikle bremze ve sulu dinamometre konusunda derin bir uzmanlığı ve önemli bir birikimi olan GALEN Teknoloji, ürünlerini, test ve sertifikasyon sistemlerinin diğer alt alanlarını da kapsayacak şekilde genişletiyor. GALEN Teknoloji’yi bu çalışmalarında öne çıkartan unsurlar ise alan uzmanlığı; ileri görüşlülük ve yenilikçilik; maliyet-etkinlik ve tüm ihtiyaçların tek elden karşılanması olarak sıralanıyor.

GALEN Teknoloji, test sistemleri konusunda uluslararası alanda gelişen teknolojileri de yakından takip ediyor. Bu kapsamda firma yetkilileri tarafından gerçekleştirilen fuar katılımları ile yenilikler yerinde inceleniyor. Bu gözlemler, derin uzmanlık ve 30 yıllık tecrübe ile birleştiğinde, sektördeki yenilikler ve eğilimler, firmanın ürünlerine de kolaylıkla yansıtılabiliyor.

GALEN Teknoloji, elde ettiği gelirin büyük bir kısmını Ar-Ge çalışmalarında kullanarak gelecekte yurt içi ve yurt dışındaki müşterileri için gerekli olacak test sistemlerini geliştiriyor. Şirketin bu kapsamdaki örnek çalışmalarından biri de Türkiye’nin üretim ortaklarından olduğu Müşterek Taarruz Uçağı F-35’in motoru F135 için test sistemi geliştirme çalışmalarına başlaması oldu. GALEN Teknoloji, F135 motorlarının revizyonlarında kullanılması hedeflenen bu test sistemi için Ar-Ge faaliyetlerine, öz kaynaklarıyla başlaydı. Firma, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında, “Mühimmat Test Ünitesi” geliştirme konusunda da çalışmalar yürütüyor. TÜBİTAK’a bu konuda bir proje sunan firma, en kısa sürede çalışmalarını tamamlamayı hedefliyor.

GALEN Teknoloji, yurt dışı menşeli test sistemlerindeki yüksek fiyatlara karşı da yerli üretim ve maliyet-etkin sistem çözümleriyle alternatif oluşturuyor. Özellikle KOBİ seviyesindeki kullanıcılar için çözüm sağlamayı hedefleyen firma, bu tür firmaların satın alım gücü dâhilinde fiyatlarla ürün teslim etmeyi ve böylece yüksek hacimli bir pazar oluşturmayı hedefliyor. GALEN Teknoloji, bu yöntemle Türkiye’de test ve kalite kültürünü oluşturmaya yönelik olarak da stratejik hedefleri olan adımlar atıyor.

 

ANKA Kontrol Ünitesi.

 

GALEN Teknoloji Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Alptekin Erman, hedefleri ile ilgili şunları söylüyor: “Test sistemi ihtiyacı olan Türkiye’deki imalatçılara; kaliteli, güvenilir ve uygun fiyatlı yerli test sistemleri sunma gibi bir hedefimiz var. Yaptığımız işlerde, kârdan önce; tecrübemizi, uzmanlığımızı, uluslararası standartlara olan bağlılığımızı, dürüstlüğümüzü ve müşteri memnuniyetini koyuyoruz. GALEN Teknoloji’nin test ve sertifikasyon konusundaki ‘odaklanmış mühendislik’ vizyonu, bizim farkımızı ortaya çıkararak daha da ileriye gitmemize olanak sunuyor.”

Türkiye’de test ve kalite kültürünü oluşturmaya yönelik adımlardan bir tanesi de anahtar teslim test sistemleri. GALEN Teknoloji, üretim süreçlerinin en son aşaması olan test sistemleri için sunduğu anahtar teslim çözümlerle imalatçıların düşük maliyetlerle test süreçlerini gerçekleştirmelerini sağlıyor. Bir test sistemi için gerekli olan alanın hazırlanması, cihaz ve teçhizatın temini, personel ve mühendislik altyapısının oluşturulması gibi tüm süreçlerde çözüm sunabilen GALEN Teknoloji, böylelikle imalatçıların test sistemleri konusuna ayrıca vakit ayırması ihtiyacını ortadan kaldırarak verimliliğin artmasına da katkıda bulunuyor.

GALEN Teknoloji, test odalarının mühendisliğini de gerçekleştiriyor.

 

Test ve Sertifikasyon Sistemlerinin IDEF’teki Adresi

GALEN Teknoloji, IDEF 2019’a, üyesi olduğu SAHA İstanbul ve OSSA kümelenmeleri ile birlikte katılıyor. Erman, katılımları ile ilgili şunları söylüyor: “IDEF 2019’a, test sistemleri konusunda milli sermayeli yerli üretim gerçekleştiren bir şirket olarak katılacağız. IDEF’te yapılan görüşmelerde, testle ilgili bir konu, bir ihtiyaç gündeme geldiğinde, GALEN Teknoloji olarak buna cevap verebileceğiz. İlk IDEF katılımımızı, üyesi olduğumuz OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) ve Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi (SAHA) İstanbul stantlarında gerçekleştiriyoruz. Kümelenmeye çok önem veriyoruz. Gelişmiş ülkelerdeki kümelenme yapılanlarında, her üye şirketin bir uzmanlık alanı bulunuyor. Böylelikle hem kümelenmeler sanayinin gelişmesine katkı sunuyor hem de birleşerek bir ürün ortaya koyabiliyorlar. Biz de test ve sertifikasyon konularında odaklanmış firma olarak, OSSA ve SAHA İstanbul’un üyeleri ile iş birlikleri yapıyoruz ve gelecekte, bunları daha da genişleteceğiz.”

 

GALEN Teknoloji Hızlı Büyüyecek

GALEN Teknoloji’nin gelecek hedefleri hakkında da görüşlerini dile getiren Erman, şunları söyledi: “Test sistemleri, seri üretim yapılan bir alan değil. Bir proje gelir, onun Ar-Ge çalışmasını yaparsın ve sıfırdan imalat gerçekleştirirsin. Bizim hedefimiz; uzman personel sayımızı arttırarak bu süreçleri, tıpkı seri üretim yapar gibi kısaltmak ve kaliteli ürünler ortaya çıkartmak. Bunun için, Ar-Ge merkezlerimizin sayısını da arttırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 5 yılda, en az 120 kişilik bir firma olmayı ve uluslararası pazarlarda faaliyet gösteren, en az 15 temsilcimizin olmasını planlıyoruz.”

 3,123 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.