Ana Sayfa Haberler Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Eurasia Airshow Mesajı

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün Eurasia Airshow Mesajı

Havacılık Alanında Sürdürülebilir Çözüm Ortağı: Üniversiteler

Sevgili ve saygıdeğer okurlar,

Havacılık; eğitim, araştırma ve sanayide günümüzün en önemli ve popüler alanlarından biridir. Köklü medeniyetimize baktığımızda; İsmail Cevheri’nin, 1010 yılında, dünyadaki ilk uçuş denemesini gerçekleştirmesi; 1911 yılında, dünyanın ilk askeri havacılık teşkilatlarından biri olan Türk Hava Kuvvetlerinin kurulması ve sonrasında, Cumhuriyet’in kurulmasından, günümüze kadar havacılık alanında yaşanan tüm gelişmeler;

  • Milli havayolu şirketi, dünyanın en iyilerinden biri olan,
  • Milli helikopterini üreten,
  • Milli insansız hava araçlarında, milli mühimmat kullanan ve
  • 2023 hedefleri doğrultusunda, milli uçağını geliştiren,

bir ülke olmamızın, en önemli kilometre taşlarını oluşturmuştur.

Sivil havacılık alanında, yolcu trafiği, dünya genelinde büyümeye devam etmektedir. Yıllık yolcu sayısı toplamının, 2030 yılına kadar, mevcut tahminlere dayalı olarak 6,4 milyarı aşması beklenmektedir. Bu durum; yeni uçakların, daha çok uçak seferinin, yeni pistlerin ve havaalanlarının gerekli olacağı anlamına gelmektedir. Küresel siyasi konjonktür ve milli savunma açısından baktığımızda, askeri havacılığın öneminin de gitgide artacağı açıktır. Savunma ve havacılık sanayisi, hayati düzeyde gerekli olan birkaç sektörden biriyken bu sektörün daha da millileştirilmesi, önemli bir ihtiyaçtır. Özellikle havacılık sanayisi, en ileri milli teknolojilerin geliştirilmesini ve kullanılmasını gerektirmektedir. Ayrıca, sektörde geliştirilen teknolojilerin sivil ve askeri alandaki uygulamaları, tüm sektörlerin şekillenmesinde ciddi rol oynamaktadır. Ülkemiz için, yalnızca maddi açıdan baktığımızda, savunma ve havacılık sanayimizin üretimi, bugün, yıllık 5 milyar doları aşmıştır ve bunun 2 milyar dolara yakın kısmı da ihraç edilmektedir. Bu rakamların giderek artması, zincirleme bir tepkimeyle birçok sektörü de olumlu etkileme potansiyeline sahiptir. Havacılığın, bu potansiyeli gerçekleştirmesi, disiplinler arası çalışmalar sayesinde olabilecektir. Bu tür çalışmaların filizlenip hayat bulduğu yer ise üniversitelerdir.

GTÜ, öğrencilerine ve akademisyenlerine, savunma ve havacılık sektöründe çözüm üretecek, kendi şirketlerini kurmaları yönünde destek oluyor.

 

IDEF 2017, Türk savunma ve havacılık sanayisinin geliştirdiği özgün ürünlerin, en geniş yelpazesi ile sergilendiği etkinlik oldu.

 

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), önde gelen savunma ve havacılık projelerinin gerçekleştirildiği tesislerin ve kuluçka merkezlerinin kesişim noktalarına yakınlığının yanı sıra yetkin öğretim elemanlarının varlığı sayesinde, çok ciddi potansiyeli ile öne çıkmaktadır. Bu alanlardaki, gerek akademik personel gerekse mühendis yetiştirme görevine soyunmakla kalmayıp üstün teknoloji içeren projelerle uygulamaya katkıda bulunmak da GTÜ’nün misyonuyla bire bir örtüşmektedir. GTÜ olarak biz, üniversitelerin, sektörde, “çözüm ortağı” rolünü üstlenmesiyle akademik birikimin daha etkin ve verimli kullanılmasının yolunun açılacağına inanmaktayız. Savunma ve havacılık projelerinde, üniversitelerin, bir veya daha fazla iş paketinin sorumluluğunu üstlenip projeye olan katkısını, danışmanlık düzeyinin çok ilerisine taşımasıyla hem sektöre olan katkının artacağına hem de hep arzulanan; fakat gerçekleştirilmesi kolay olmayan, “üniversite-sanayi iş birliği” hedefi için doping etkisi yaratılacağına inanıyoruz. Bu görüş doğrultusunda, GTÜ olarak, savunma ve havacılık alanını, üniversitemizin odak araştırma alanları içine almış ve bu öncelikli alanda, araştırmalarımızı yoğunlaştırmış; bilim insanlarımızı ve araştırmacılarımızı, bu disiplinler arası alana yönlendirmiş ve teşvik etmiş bulunmaktayız. Mevcut durumda, bazı savunma ve havacılık projelerinde, iş paketi sorumluluğunu üstlenerek çözüm ortağı statüsü ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez konularının seçiminde, savunma ve havacılık teknolojileri kapsamında, ülkemizin öncelikli ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz; birkaç sene içinde gündeme gelme potansiyeli olan projelerin, bilimsel ve teknolojik zorluklarına çözüm üretmek için gereken araştırma altyapısını oluşturma gayreti içindeyiz. Öğrencilerimize ve akademisyenlerimize, bu sektöre çözüm üretecek kendi şirketlerini kurmaları yönünde, desteklerde de bulunuyoruz.

– Sürü İHA (Swarm UAV) projesi,
– Askeri eğitimlerde kullanılmak üzere tank, roket, uçak ve bomba gibi gerçek savaş ünitelerinin simüle edilmesi için geliştirilen Çalışma Alanı Modellemesi ve Simülasyonu (WAMSIM) projesi,
– Yerli İHA’lar için, NATO standartlarına uygun, modern algoritma ve yazılım geliştirme projeleri,
– İHA’ların havada kalma sürelerini uzatacak pil ve yakıt teknolojileri üzerine yapılan çalışmalar,
üniversitemiz bünyesinde, savunma ve havacılık alanında yürütülen disiplinler arası projelerden, yalnızca bazılarıdır. Bu anılan çalışmalardan bir kısmı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından ve TÜBİTAK’tan sağlanan bilimsel araştırma destekleriyle yürütülürken, bir kısmı ise doğrudan savunma ve havacılık sanayisi firmalarının desteği ve ilgisi ile devam etmektedir. Şimdiye kadar, çalışmaların sonuçlarının bir kısmı patente dönüşürken, diğer bir kısmı, kurulan spin-off şirketler vasıtasıyla ticari ürünleşmeye kadar ulaşmıştır. Aynı zamanda, Gazi Üniversitesi’nden TUSAŞ’a, eğitim-araştırma ve sanayi alanında faaliyet gösteren çeşitli kurum ve kuruluşlarla imzaladığımız protokoller sayesinde, havacılık alanında iş birliğini pekiştirmekteyiz. Yakın vadede ise üniversitemizde, Uçak Mühendisliği Bölümü’nü faaliyete geçirmeyi planlamaktayız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, GTÜ’nün, Türkiye’nin araştırma üniversitelerinden biri olduğunu gösteren belgeyi, 26 Eylül 2017’de, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’e takdim etti.

 

Üniversitemizde üretilen projelerin ve iş birliklerimizin yanı sıra savunma ve havacılık alanındaki farkındalığı arttırmak ve disiplinler arası iş birliğini desteklemek üzere, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktayız. Bu etkinlikler arasında, Ekim 2016’daki, 1’inci TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması; 6-7 Nisan 2017 tarihlerinde, Uluslararası Sürdürülebilir Havacılık Derneği (SARES) ile ortaklaşa düzenlediğimiz, “Sürdürülebilir Havacılık Araştırmaları Çalıştayı”; Havacılık ve Uzay Kulübümüz tarafından düzenlenen ve 2’ncisi, bu sene, 8 Mart’ta gerçekleşen, Uzay Günleri gibi etkinlikler bulunuyor. Ayrıca, GTÜ olarak, 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde, İstanbul Yeni Havalimanı’nda (İGA Yerleşkesi) gerçekleşecek olan, “TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”nin paydaşlarından biriyiz.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası TÜBİTAK İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması’nın ilki, 2016 yılında, GTÜ ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

Görüldüğü üzere, en çok önemsediğimiz işlerin başında, disiplinler arası çalışmaları desteklemek ve teşvik etmek var. Biliyoruz ki, “çözüm ortaklığı” olgusunun daha da ağır bastığı biçimde, 3’üncü nesil üniversitelerden 4’üncü nesil üniversitelere geçiş, disiplinler arası çalışmalara önem ve yön veren üniversitelerce yapılacaktır. Savunma ve havacılık çalışmalarına, tüm üniversitelerin gereken önemi vermesi, tek temennimizdir.

Prof. Dr. Haluk Görgün

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Rektörü ve ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı

 3,140 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.